Що потрібно зробити в саду та на городі у квітні: корисні поради від експерта
Експертні поради щодо квітневих робіт в саду та городі: посадка дерев, обрізка, вибір добрив і захист від шкідників для рясного врожаю та тривалого цвітіння.
Квітень – це пора, коли садівники та городники днями пропадають за роботою на своїх ділянках, аби потім все літо насолоджуватися рясним врожаєм та тривалим квітуванням. Які справи потрібно зробити у квітні в першу чергу та на що звернути увагу, розповіла журналісту УНН майстер топіарного мистецтва Юлія.
У народі кажуть, що квітневий день – рік годує. За словами експертки, квітень – надзвичайно важливий місяць для садівників, адже у квітні починають сіяти газони, висівати насіння овочів та саджати квіти.
Головні правила посадки та пересадки рослин у квітні
Як зазначила Юлія, посаджені цього місяця саджанці декоративних або плодових дерев чи кущів добре приживуться. Проте важливо закінчити посадки, до того, як на рослинах набухнуть бруньки, якщо ви саджаєте саджанці з відкритою кореневою системою зауважила експертка.
При посадці варто звернути увагу на особливості тієї чи іншої рослини.
Експертка пояснила, що, наприклад, троянди при посадці треба заглиблювати у землю приблизно на 5 см, аби вони не вимерзли взимку. Плодові дерева не такі вибагливі щодо заглиблення. Хвойні дерева та кущі, навпаки, ні в якому разі заглиблювати не можна. Коренева шийка (місце, де починається коріння) має бути на одному рівні із ґрунтом. Посадкову яму слід робити вдвічі більшу, аніж кореневий ком, щоб коріння могло вільно розвиватися у м’якому ґрунті. По можливості, використовуйте укорінювач і обов’язково щедро проливайте новопосаджену рослину водою.
Пилок дерев та пиловий кліщ: алерголог пояснила, на що весною може бути алергія та як з нею боротися13.03.25, 15:47 • 133284 перегляди
У квітні саме час починати сіяти горох. Деякі овочі потрібно заздалегідь висаджувати розсадою, а ось редиску, горох, моркву та буряк можна сіяти прямо у землю у середині квітня, якщо дозволяє температура та нічні заморозки вже відступили. Бажано аби температура стабілізувалася та трималася не нижче +5-10 вночі. Щоб вберегти щойно висаджені молоді рослини від раптових заморозків, експертка радить придивитися до переносних тепличок, якими можна накривати розсаду на городі вночі про всяк випадок.
Більшість людей схильні сіяти город після Пасхи (цього року вона припадає на 20 квітня), адже саме перед цим святом йдуть, так звані “єврейські кучки”, які характеризуються певним похолоданням.
Збереження рідкісних рослин і тварин: на Донеччині створена перша охоронна зона для об’єктів Червоної книги01.03.24, 17:39 • 31043 перегляди
Обрізка дерев
У квітні садівники зазвичай закінчують обрізку плодових дерев, обрізають сухі та хворі гілки, білять стовбури, прищеплюють саджанці. Проте це ідеальний час для обрізки троянд. Не забувайте також подбати про ягідні чагарники. Після обрізки обприскайте сад засобами від шкідників і хвороб, щоб дерева не хворіли влітку.
Плодові дерева краще встигнути обрізати у лютому та березні. Експертка зазначила, що кісточкові дерева (вишню, черешню, абрикоси) краще обрізати двічі на рік: перший – після плодоносіння, а другий – навесні. Хвойні рослини можна обрізати у будь-який час, важливо враховувати температуру повітря у день проведення цієї процедури. Адже, якщо на вулиці мороз, вам буде, як мінімум, некомфортно, а при сильній спеці, буде заважати надмірне виділення смоли з дерев. Одночасно експертка зауважила, що формувати крону ялинок потрібно якомога частіше.
Які добрива краще обирати
Зазвичай удобрюють рослини двічі на рік – восени та навесні. Квітень – якраз найсприятливіший час для внесення добрив у ґрунт. Природа прокидається, і рослини починають активно вбирати всі поживні речовини й мікроелементи – їх недолік в ґрунті може значно сповільнити їх зростання і розвиток. Саме тому, за цей проміжок часу, потрібно встигнути внести в землю всі необхідні базові добрива (мінеральні або органічні), які будуть забезпечувати рослини харчуванням весь вегетаційний період.
Які парфуми обрати навесні 2025: тренди та поради експерта18.03.25, 12:51 • 107058 переглядiв
За словами експертки, основою весняної підгодівлі є добрива з великим вмістом азоту. Він відповідає за активацію зростання зелені і молоденьких пагонів. Вносяться азотні добрива аж до появи першої зав’язі. Потім кількість азотних добавок скорочується. Восени азот рослинам і зовсім не потрібен, адже нові пагони померзнуть із приходом перших холодів.
Добрива бувають мінеральні та органічні. Мінеральні – створені на основі хімічних елементів. Органічні – це добрива рослинного і тваринного походження. Надзвичайно популярні добрива – гранульовані, які всипаються під корінь рослини і мають пролонговану дію, тобто підживлюють рослину протягом певного періоду (іноді аж до пів року), зазначеного виробником. Вони мають швидку дію, ефективні та комплексні, до їх складу входить три найважливіших компоненти – азот, фосфор та калій.
В підживленні рослин важливо спиратися на якість землі на своїй ділянці та використовувати комплексний підхід: кореневе живлення (гранули та водорозчинні добрива) та живлення по листу (обприскування).
Кореневі добрива мають бути змішані із землею або водою або рясний полив одразу після підживлення. Велика концентрація добрив може обпекти коріння рослини
– застерігла Юлія.Боротьба зі шкідниками
Для боротьби зі шкідниками є 2 види препаратів: екологічні та хімічні. Перші зазвичай не показують бажаної ефективності у боротьби із великою кількістю шкідників.
Обробка дерев від шкідників проводиться у 2 етапи. Першу обробку садівники вже встигли провести у березні. Другий етап – обробка “по рожевому конусу”, проводиться саме у квітні. Це період, коли бруньки тільки почали відкриватися і показали так званий “рожевий конус”, але квіти ще не розкрилися. Краще профілактично обробити сад, аніж боротись хворобами і шкідниками
– наголосила експертка.
Також Юлія радить додавати в бакову суміш препарати відповідно температурних режимів: фунгіцид (від хвороб) і інсектицид (від шкідників), а також прилипач. Наприклад, Хорус+Актара, або Сальто+Синерид тощо. Памʼятайте, що обробляти сад такими препаратами у період квітування дерев не можна, аби не зашкодити комахам-запилювачам. Якщо необхідно обробити дерева під час цвітіння, то слід використовувати інсектициди, безпечні для бджіл. Наприклад, “Прованто-Вернал” або “Кораген”. Від моніліозу на абрикосах чи персиках добре діє фунгіцид “Сігнум” (перший раз ним обробляють рослину на початку цвітіння і повторюють процедуру через 2 тижні). Не забувайте користуватись засобами захисту (закритий одяг, рукавички, маска й окуляри). Під час обробки рослин домашнім улюбленцям варто побути декілька годин вдома. Саму обробку саду проводять ближче до вечора, у суху погоду, без вітру і палючого сонця.
За збір та продаж первоцвітів штрафуватимуть: за які квіти і які суми покарань28.02.25, 12:32 • 25146 переглядiв
Абрикоси краще обробляти від шкідників тричі на рік, адже вони дуже уразливі шкідниками. Троянди теж досить хворобливі, їх бажано обробляти раз на місяць, аби довгий час милуватися їхнім цвітінням, – додала експертка.
Квіти, які квітнуть найдовше
Більшість рослин має короткий термін квітування. Іриси, тюльпани та нарциси порадують вас квітами всього декілька тижнів. Більшість однорічників та багаторічників також мають не тривалий термін цвітіння. Аби насолоджуватися квітами якумога довше, експерт радить розглянути в якості прикраси свого саду троянди, гібіскуси та гортензії. Проте останні – вибагливі до температурних умов та вологості. Так, на Закарпатті вони рясно квітнуть довгий час, а у південних регіонах можуть не витримувати надмірної спеки, – додала вона.
Втім, чим прикрашати свій сад, вирішує кожен окремий господар чи господиня, головне аби ваша зелена ділянка приносила вам щире задоволення.
Раніше УНН писав, що у березні настає час висаджувати холодостійкі культури у відкритий ґрунт. Місячний календар визначає сприятливі дні для посадки різних рослин, від овочів до фруктових дерев.
Источник: www.unn.com.ua