Загострення на Близькому Сході, торговий конфлікт США і Китаю, війна людини з природою – такі фактори вплинуть на економічну ситуацію у 2020 році.
Світова економіка у 2020 році буде рости повільніше середніх показників 21 століття, йдеться в новому прогнозі міжнародної консалтингової фірми PwC. Більшість експертів очікують, що в новому році відбудеться нова фінансова криза.
На глобальну економіку у 2020 році будуть тиснути гаряча війна на Близькому Сході, холодна війна між Китаєм і Сполученими Штатами, а також війна людини з природою. Корреспондент.net розповідає подробиці.
Слоубалізація, а не глобалізація
У 2020 році на світову економіку чекає “слоубалізація” – уповільнення темпів зростання до 3,4 відсотка, вважають експерти консалтингової фірми PwC. У 21 столітті середньорічний розмір цього показника становив 3,8 відсотка.
У поєднанні з напруженістю у світовій торгівлі, це приведе до появи перешкод для світових ланцюжків поставок і подальшої економічної глобалізації.
На користь світової торгівлі працюватиме сфера послуг: аналітики PwC очікують, що у 2020 році показник експорту послуг у світі досягне семи трильйонів доларів. Лідерами в цій сфері залишаться Штати і Британія.
Фахівці також прогнозують повсюдне зростання числа робочих місць з “нерівномірністю розподілу”. У країнах G7 кількість робочих місць збільшиться на два мільйони, а в семи найбільших країнах з економікою, що розвивається, з’явиться ще вісім мільйонів вакансій.
У звіті PwC також йдеться, що у 2020 році чисельність населення планети становитиме 7,7 мільярда людей, що на десять відсотків більше, ніж на початку нульових. При цьому більше мільярда людей будуть літніми. Варто зазначити, що найбільші темпи приросту населення спостерігаються в Китаї, Індії та країнах Африки на південь від Сахари.
Восени Міжнародний валютний фонд прогнозував, що у 2019 році світова економіка зросте на три відсотки, що стане найгіршим показником після фінансової кризи 2008-2009 років. У 2020 році МВФ очікує зростання у 3,4 відсотка.
Факторами дестабілізації світової економіки у 2020 році стануть три війни. Перша – гаряча на Близькому Сході. Баланс сил не сприяє бойовим діям між США й Іраном, проте у Тегерана є кошти, щоб посіяти хаос у регіоні Перської затоки, що є центром нафтової світу, зазначає газета Le Monde.
Якщо Іран перекриє Ормузьку протоку, як неодноразово погрожував, то на міжнародних нафтових ринках виникне велика паніка, оскільки приблизно 21 відсоток від загальносвітового обсягу споживаної нафти проходить саме через Ормузьку протоку.
Навіть якщо Міжнародне енергетичне агентство пустить в оборот свої стратегічні запаси, закриття Ормузської протоки негативно відіб’ється на всіх через зростання нафтових цін.
Якщо криза затягнеться, високі нафтові ціни справлять знижувальний вплив на світове споживання енергії і можуть привести до глобального економічного спаду. Однак у найближчій перспективі нафтовидобувні країни виграють від зростання цін на нафту.
Поки що ціни на нафту виявляють помірну реакцію. Однак новим фактором, що дестабілізує нафтовий ринок, стала Туреччина, яка вступила у внутрішній конфлікт у Лівії на прохання визнаного уряду.
Другою війною став торговий конфлікт між Америкою і Китаєм, який призвів до того, що Серединна імперія запустила масштабний процес націоналізації своєї промисловості, особливо у сфері високих технологій.
Протягом двох років комп’ютери, інтегральні схеми і програмне забезпечення китайських адміністративних установ стануть локальними. І це після 30 років глобалізації, яка вивела Китай з убогості.
Експорт Китаю в США знизився на 12,5 відсотка, імпорт же американських товарів впав ще сильніше – на 23,3 відсотка. З 2017 року прямі інвестиції між країнами скоротилися на 60 відсотків.
У кінці минулого року сторони оголосили про перемир’я, щоправда, експерти вважають його тимчасовим. При цьому в МВФ підрахував, що мирова між США і КНР не гарантує, що їх економіки повернуться до зростання.
У доповіді організації йшлося, що китайська економіка зазнає втрат у розмірі близько 0,6 відсотка ВВП, а економіка США скоротиться на 0,2-0,3 відсотка практично за будь-яких сценаріїв розвитку конфлікту.
Експерти непокояться, що суперництво між Китаєм і США може вилитися у валютну війну, яка зачепить весь світ. Це веде до інфляції, підвищення ставок кредитів і уповільнення економічного зростання.
Третя війна – людини з природою. Зміни клімату і пов’язаний з ними ланцюг циклонів, пожеж і повеней повинні підштовхнути людей до спільної боротьби проти глобального потепління. Однак все це, навпаки, їх розділяє.
Єдині, хто намагається зупинити потепління, – це країни Європи, однак зусиль тільки однієї частини світу недостатньо для запобігання катастрофи. Про план боротьби з потеплінням читайте в матеріалі “Як не пройти точку неповернення”.
Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet
Источник: www.ua.korrespondent.net