ПриватБанк не вернуть. Про що Київ домовився з МВФ

Угода про новий кредит поки що є попередньою — Україні необхідно буде виконати низку умов.

 

Українська влада і представники Міжнародного валютного фонду (МВФ) 7 грудня оголосили про досягнення принципової домовленості — нової трирічної угоди на суму 5,5 мільярдів доларів. Але її ще необхідно узгодити раді директорів фонду.

 

Згода МВФ на новий кредит відкриває Україні доступ до дешевших позик на зовнішніх ринках і можливість виконати пікові виплати за зовнішнім боргом. Але для отримання грошей Київ ще повинен виконати умови. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Угода є, але грошей поки не буде

 

Домовленість досягнуто за підсумками телефонної розмови, яка відбулася в минулу суботу між Президентом України Володимиром Зеленським і главою МВФ Крісталіною Георгієвою.

 

Тепер же мова йде про початок програми розширеного кредитування (Extended Fund Facility Program), вмотивованою «серйозними проблемами середньострокового платіжного балансу через структурні недоліки, для усунення яких потрібен час».

 

«Я запевнила Президента в готовності МВФ підтримати політичну програму влади з підтримки макроекономічної стабільності і підняти економіку на шлях більш високого, стійкого і всеосяжного зростання, у тому числі за допомогою нової програми, яку підтримує МВФ», — цитує прес-служба МВФ Георгієву.

 

Вона додала, що програму ще має затвердити Рада директорів МВФ, що буде залежати від виконання Україною низки prior actions (невідкладних дій. — ред.). Але це буде вже у 2020 році: у поточному Україна вже не встигне вписатися в графік керівництва МВФ.

 

Зеленський назвав телефонну розмову з директором-розпорядником МВФ «дуже конструктивною».

 

«Радий, що ми знайшли повне розуміння і наш турборежим отримав високу оцінку з боку МВФ… Метою нової програми співпраці є прискорення економічного зростання, активне викорінення корупції та підвищення добробуту кожного українця», — сказав Президент.

 

Уже 9 грудня глава МВФ нагадала, що економічний успіх України залежить від верховенства права та усунення корисливих інтересів в економіці. Вона також заявила про важливість зберегти результати очищення банківської системи і відшкодувати відповідні втрати платників податків.

 

Що потрібно зробити для отримання кредиту

 

Україна розраховувала до кінця року укласти угоду про новий пакет допомоги від МВФ. Місія фонду приїжджала до Києва двічі після перемоги Зеленського на виборах президента, але їхала без нової угоди.

 

31 жовтня авторитетне американське видання Wall Street Journal випустило статтю під заголовком Корупція в Україні зупиняє МВФ.

 

У ній говориться, що фонд відкладає допомогу Україні через стурбованість, що Президент не зможе повернути мільярди доларів, виведені з українських банків, у тому числі ПриватБанку.

 

Зазначається, що у МВФ українському Президенту наполегливо рекомендували провести розслідування щодо виведених грошей, щоб виконати свою обіцянку очистити фінансову систему, «підірвану шахрайством, відмиванням грошей і крадіжками».

 

«Серед викликів, з якими зіткнувся Київ в отриманні підтримки МВФ, — Ігор Коломойський, магнат і прихильник Зеленського, який перебуває під слідством у США», — наголошується в статті.

 

Крім вирішення питання Коломойського, від Києва вимагають посилити боротьбу з корупцією і провести судову реформу, а в економічному плані — розпочати масштабну приватизацію і відкрити ринок землі. Докладно про це в матеріалі Що МВФ вимагає від України.

 

З ключового питання — ПриватБанку — Гончарук за кілька годин до рішення МВФ заявив, що «немає причин повертати державний банк старим акціонерам».

 

«Крім того, ми зробимо все можливе, щоб повернути гроші платників податків, які були витрачені на націоналізацію банку», — сказав він.

 

Три роки тому, коли Приват був конфіскований у Коломойського і Геннадія Боголюбова, банку знадобилося 5,5 мільярдів вливань, щоб залишитися на плаву. Цього року ПриватБанк отримав прибуток у розмірі одного мільярда доларів.

 

Через кілька днів суд має ухвалити рішення по апеляції на рішення у квітні минулого року, яке визнало націоналізацію «незаконною».

 

Уряд готує закон, що забороняє повернення націоналізованих банків їхнім колишнім власникам.

 

«Коли він буде схвалений, мені складно прогнозувати. Але це питання найближчого майбутнього», — запевнив прем’єр-міністр.

 

Навіщо Україні новий кредит

 

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук назвав домовленість з МВФ «маркером довіри». Він додав, що завдяки новій програмі будуть дешевші ресурси: «Для всього бізнесу і всіх українців це означає, що економіка буде зростати швидше, буде більше робочих місць, вищими будуть зарплати».

 

Незабаром міністр фінансів Оксана Маркарова повідомила, що завдяки угоді МВФ у найближчі місяці Україна може отримати 500 мільйонів євро від Євросоюзу «на дуже вигідних умовах».

 

Міністр економічного розвитку і торгівлі Тимофій Милованов пізніше на своїй сторінці у Facebook написав, що нова програма з МВФ — це питання «не про гроші, а про довіру».

 

«Є підтримка МВФ — довіра внутрішніх і міжнародних інвесторів до стану української економіки і програми розвитку економіки, а також до дій керівництва держави. Уже, як наслідок — інвестиції і міжнародна торгівля», — написав Милованов.

 

Він зазначив, що великі інвестори, власники українських і міжнародних бізнесів і внутрішні експерти орієнтуються на позицію МВФ, коли оцінюють стан економіки.

 

Росія замість МВФ. Нове інтерв’ю Коломойського

 

Він також додав, що тоді інвестори будуть співпрацювати з Україною на інших умовах: високий відсоток, менші суми інвестицій.

 

Він нагадав, що МВФ надає Україні кредити в американських доларах під низький відсоток — два-три відсотки, що, за його словами, відповідає рівню інфляції в доларі.

 

«Тобто ми майже нічого не втрачаємо, а іноді (якщо гривня посилюється) навіть заробляємо на такому кредиті. Але більш правильно сказати, що зазвичай гроші йдуть в резерви НБУ і не використовуються — це кошти на випадок економічних проблем», — пояснив міністр.

 

Нагадаємо, що зараз Україна знаходиться на піку виплати боргів попередніх років — 17 мільярдів доларів необхідно заплатити в період 2019-2020 років.

 

Україна успішно пережила 2019 рік, як перший рік пікових виплат за зовнішнім боргом, незважаючи на останній транш у минулому році. Потрібно було повернути кредиторам близько шести мільярдів доларів, але в наступні два роки виплачувати потрібно буде вже по дев’ять мільярдів.

 

 

Источник: www.ua.korrespondent.net

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *