Перша в історії. До Землі летить міжзоряна комета

Відкрита астрономом-любителем 2I/Borisov зможе розповісти, чи можливе зародження життя в тій зоряній системі, з якої вона прилетіла.

Космічний телескоп Hubble надіслав нові фотографії першої міжзоряної комети, що залетіла в Сонячну систему. Вона була відкрита влітку 2019 року і отримала назву 2I/Borisov, на честь кримського астронома Геннадія Борисова, який першим її спостерігав.

Зараз побачити 2I/Borisov можна за допомогою аматорського телескопа. У найближчі дні вона пройде на мінімальній відстані від Землі – 289,8 мільйонів кілометрів – і почне залишати Сонячну систему. Корреспондент.net розповідає подробиці.

Посилка з інших світів

У нашій Сонячній системі до 30 серпня 2019 року було виявлено тільки один міжзоряний об’єкт: сигароподібне тіло з каменю під назвою Оумуамуа, що в перекладі з гавайської мови означає “посланець здалеку”.

Але в жовтні 2017 року, коли його відкрили, об’єкт вже залишав систему, і було видно настільки нечітко, що вчені так і не змогли розглянути його і спостерігали лише світлову крапку. Вони не зовсім розуміли, що ж вони побачили – астероїд з металу, каменю або комету з льоду і пилу.

Оумуамуа спочатку визначили як першу в історії міжзоряну комету під назвою С/2017 U1 за допомогою мережі телескопів PANSTARRS. Вона прибула в Сонячну систему з боку зірки Вега, але в підсумку виявилася не кометою, а астероїдом, але також міжзоряним.

Поведінку Оумуамуа вчені не змогли визначити відразу, і астрофізиками висувалася теорія, що це космічний вітрильник. Про цей об’єкт детально в матеріалі Корабель прибульців.

Але з часом астрономи дйшли висновку, що всі його властивості можна пояснити в рамках припущення про те, що це планетезималь, викинута зі своєї системи через гравітаційний вплив великого тіла, такого як планета-гігант або батьківська зірка близько двох мільярдів років тому, а не штучно створений об’єкт.

На відміну від Оумуамуа, комету 2I/Borisov видно добре і вченими вона сприймається як “посилка” з далеких світів, в яких людина ніколи не зможе побувати.

Комети “народжуються” з того ж диска, що обертається, газу і пилу, з якого утворюються планети навколо молодої зірки. Але потім вони застрягають на крижаній периферії сонячних систем, де в них можуть зберегти первинні компоненти, які брали участь в утворенні планет.

Однак уже через кілька місяців її яскравість сильно впаде, і навіть найкращі інструменти астрономів зможуть спостерігати комету тільки до кінця наступного року.

При максимальному наближенні, що станеться в найближчі дні, комета Борисова буде в два рази далі від Землі, ніж Земля від Сонця.

Відстежуючи рух комети, визначаючи її склад і спостерігаючи за її поведінкою, дослідники намагаються зрозуміти, звідки вона прилетіла, і який простір подолала, перш ніж потрапити сюди.

Вони вже виявили в її складі молекулу вуглецю і, можливо, воду – дві знайомих хімічних речовини в об’єкті, що виник в іншій зоряній системі.

Епохальний Parker. Найважливіші відкриття про Сонце

Крім того, вчені знайшли присутність молекул ціану. В цілому, за вивченими властивостями міжзоряна комета здається все більш схожою на аналогічні тіла Сонячної системи, такі як комети і астероїди класу D, хоча багато важливих параметрів поки ще не оцінені.

Наприкінці літа в кримському гірському селищі астроном-любитель Геннадій Борисов помітив на горизонті тьмяну пляму, ледь помітну на тлі блискучих зірок.

Геннадій Борисов

Борисов передав дані своїх спостережень в Minor Planet Center, організацію, яка збирає і систематизує дані про малі тіла у Сонячній системі, щоб з ними могли ознайомитися інші вчені.

Хоча комета 2I/Borisov увійшла в Сонячну систему з боку сузір’я Кассіопеї, вчені досі не знають, звідки вона з’явилася, або скільки летіла через пустельний міжзоряний простір. Напевно, вона летить вже мільйони, якщо не мільярди років.

У міру наближення об’єкта до Сонця лід на його поверхні під впливом тепла перетворюється на газ. Це створює характерну схожу на ореол “кому”, яку вчені можуть детально дослідити, щоб визначити, з чого складається комета.

Вивчивши комету 2I/Borisov, можна було б дізнатися, чи були основні молекули, необхідні для зародження життя, серед “будівельних блоків”, з яких сформувався світ, звідки вона прибула.

Що Вояджери дізналися за межами Сонячної системи

Зараз за нею стежать тисячі телескопів по всьому світу. Але за допомогою Hubble вдалося отримати детальні зображення. Вони були опубліковані 12 грудня на сайті NASA.

Виявилося, що ядро комети Борисова більш ніж в 15 разів менше, ніж вважалося спочатку, а його радіус становить менш ніж 500 метрів.

На першому фото за 16 листопада також видно далеку галактику 2MASX J10500165-0152029. Другий знімок телескоп зробив 9 грудня під час проходження кометою перигелію своєї орбіти: в цей момент вона перебувала на відстані 297 мільйонів кілометрів від Землі, біля внутрішнього кордону Головного пояса астероїдів.

Отримані для ядра комети параметри досить незвичайні і дозволяють оцінити, наскільки часто такі об’єкти взагалі можуть реєструватися в Сонячній системі. Очікується, що до середини 2020 року комета Борисова перетне орбіту Юпітера і через деякий час повернеться в міжзоряний простір.

Можливе життя. На суперземлі вперше знайшли воду

Источник: www.ua.korrespondent.net

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *