“Нове життя на новому місці”: як працює Рада ВПО Бахмутської громади в евакуації

СПЕЦПРОЄКТ Матеріали з позначкою “Спецпроєкт”, “Партнерський матеріал” чи “Актуально” розміщені на комерційній основі. Редакція може не поділяти цю позицію. Лілія Траспетрихіна

З початку повномасштабної війни близько 30 тисяч жителів Бахмутської громади залишили свої домівки та знайшли прихисток у різних куточках України. Самі ж посадовці міської адміністрації до останнього працювали під обстрілами армії Росії.

А згодом евакуювалися до Дніпра та інших міст, аби продовжувати роботу. Щоб виявляти проблеми переселенців, допомагати, зокрема, інтегруватися в нову громаду та сприяти її розвитку, в евакуації створили Раду ВПО при Бахмутській міській військовій адміністрації. Про її роботу 24 Канал розпитав очільницю ради Марину Іванушкіну.

– Яка зараз ситуація з переселенцями з Бахмутської громади та які потреби мають ВПО?

Ще у 2014 році Бахмут прийняв багато переселенців, на початок повномасштабного вторгнення громада налічувала 70 тисяч осіб. Росія все ж таки знищила і захопила наше місто, тому зараз ми тимчасово перебуваємо в Дніпрі. Наші люди – по всій території України. Розумію, як їм зараз складно, бо сама з 2014 року переселенка.

Основна проблема – житло, це дуже нагальне і болюче питання. Фінансове навантаження на ВПО не можна порівнювати з тим, яке відчувають люди, які мають своє помешкання. На другому місці – отримання гуманітарної та фінансової допомоги.

Якщо забезпечення житлом – проблема, яку Рада ВПО наразі розв’язати не в змозі, то з отриманням “гуманітарки” ми допомагали переселенцям у різних громадах області.

– Як ще Рада ВПО допомагає переселенцям інтегруватися в громаду?

Життя громади – це її люди. Частина переселенців обов’язково стане силою, яка буде формувати ту громаду, де вони залишилися. Але для цього їм потрібно почуватися максимально захищеними, їхні права повинні відстоюватись, а інтереси мають бути враховані. Одне із завдань влади – зробити комфортним життя для всіх мешканців. Щоб взаємодія між переселенцями та владою була ефективною – і є створені Ради ВПО.

Це консультативно-дорадчі структури, які працюють при органах місцевого самоврядування або державної влади, якщо ми маємо на увазі обласний рівень. Рада ВПО може вказати владі на якісь проблеми, які до цього не були визначені, окреслити потреби та запити людей.

Одна з цілей нашої роботи – допомогти внутрішньо переміщеним особам усвідомити, що вони є повноцінними мешканцями тієї громади, де оселилися, і мають такі ж права, як і ті, хто там народився і виріс. Особливість Бахмутської Ради ВПО в тому, що ми працюємо не на території нашої рідної громади, але ми охоплюємо і визначаємо потреби й проблеми наших бахмутян та допомагаємо їм будувати життя на новому місці.

Наприклад, була ситуація, коли ми дізналися, що бахмутяни після скасування виплат ВПО потребують фінансової допомоги. Завдяки нашому зверненню до міського голови збільшили бюджет на програму надання цієї матеріальної допомоги.

Або ми спілкувалися з іншими Радами ВПО і з’ясували, що в деяких громадах не дотримуються прав внутрішньо переміщених осіб. Тоді через офіційні документи та запити нам вдалося допомогти тим громадам забезпечити ці права.

– Як ви організували роботу Ради ВПО в евакуації?

Спочатку було дуже важко, ми не мали достатньо практики та розуміння механізмів роботи. Потім у нас з’явилися партнери, зокрема благодійний фонд “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”, який має досвід підтримки переселенців, адвокатує їхні права, допомагає налагодити роботу новостворених Рад ВПО та підтримує ті, що працюють давно. Фактично – бере під опіку ці ради та повністю супроводжує їхню діяльність. Ми зрозуміли, як може працювати Рада ВПО при органах влади, як цю роботу організувати та зробити її дійсно дієвою саме завдяки партнерській допомозі, методичній підтримці та тематичним проєктам.

Онлайн-засідання Ради ВПО Бахмутської громади / Фото Ради ВПО Бахмутської громади

Наприклад, завдяки проєкту “Посилення Рад ВПО для молодіжного відновлення в Україні”, семінарам, лекціям, постійному моніторингу наших проблем, ми дізналися, як будувати роботу та взаємодіяти з іншими установами, громадами та радами, тому що бахмутяни живуть в різних громадах і потребують допомоги. А отже, ефективна комунікація з іншими громадами для нас у пріоритеті.

Нині в Україні діє 12 осередків підтримки бахмутян, і Рада ВПО активно співпрацює з ними. Це допомагає виявляти потреби й розв’язувати проблеми наших земляків у різних регіонах країни.

– Чи важко долучати людей до активного життя громади та до Рад ВПО?

Все залежить від людей. Є громади, в яких все відбувається дуже важко, незалежно від складності самого питання. А є такі, де досить активна спільнота і люди завзято підхоплюють нові ініціативи, щоб реалізувати свої права, втілити плани, захистити інтереси.

Багато механізмів для залучення ВПО до життя громади вже давно розроблені. Це і формування громадського бюджету, і бюджет участі, і петиції, і створення дорадчих органів, як-от Рада ВПО чи громадська рада. Ці інструменти просто потрібно активно використовувати й не боятися діяти.

Волочиський район, Хмельницька область. Сюди передали архівні документи міської ради Національного архівного фонду та документи трудового архіву, ліквідованих підприємств Бахмута / Рада ВПО Бахмутської громади

– Ви розповідали про проєкт “Посилення Рад ВПО для молодіжного відновлення в Україні”. Як зацікавити молодь брати участь у громадському житті?

За кілька років саме сьогоднішня молодь буде визначати суспільне життя, ставлення до нових членів громади, формувати місцеві органи влади. А цей проєкт якраз і спрямований на зміцнення Рад ВПО, зокрема на інтеграцію та підтримку переміщеної молоді. У межах проєкту проходили зустрічі, які допомагали молоді з-поміж ВПО адаптуватися на новому місці.

Для людей це – і нові знання, і знайомства, а для громади – зміцнення внутрішніх зв’язків. Приміром, на зустрічах з обміну досвідом Рад ВПО спікери могли почути позитивні кейси, щоб надалі запроваджувати це у своїй роботі. А на навчальних заходах — отримати інформацію щодо механізмів координації з партнерами на національному рівні, дізнатися більше про права, обов’язки та ефективний розподіл завдань між членами та членкинями Рад ВПО.

Інтеграційні зустрічі для молоді, зокрема молоді з-поміж ВПО, допомагали учасникам зрозуміти, чим вони можуть бути корисними для своєї громади. Як реалізувати свій потенціал, як бути почутими – це дуже важливо для тих, хто переїхав до нового місця.

На вебінарах, що проходили у рамках проєкту, я ділилася досвідом організації роботи нашої Ради ВПО: розповіла про її функції, що ми зробили, як об’єднувалися, які проблеми для себе визначали. А ще – презентувала наш досвід роботи з іншими Радами ВПО. В якийсь час ми зрозуміли, що саме об’єднання Рад ВПО дасть нам можливість створити такий потужний механізм для розв’язання проблем переселенців.

Обмінюватися досвідом важливо усім. Про колег можу сказати, що зустріч Рад ВПО Миколаївської та Івано-Франківської областей в рамках цього проєкту допомогла їм налаштуватися на здобуття поставлених цілей, спланувати подальші кроки та визначити пріоритети їхніх Рад ВПО. Це найкраща мотивація не зупинятися у своїй роботі та рухатися далі.

Цей матеріал став можливим у межах проєкту “Посилення Рад ВПО для молодіжного відновлення в Україні”, що реалізовує БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” у співпраці з гуманітарною організацією “Людина в біді” та за фінансової підтримки чеського народу.

Источник: www.24tv.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *