За останні два десятиліття в грудні завжди фіксувалося зростання цін на продукти харчування, зазначив міністр.
Уперше за роки незалежності України в грудні було зафіксовано зниження цін – зафіксована дефляція. Про це повідомив міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов на своїй сторінці у Facebook ввечері в четвер, 9 січня.
Зокрема, він прокоментував публікацію Держстату про падіння цін в грудні 2019 року і уповільнення річної інфляції 4,1%, що нижче від цілей Нацбанку.
“Згідно з оприлюдненими даними Держстату, вперше за роки незалежності України в грудні на споживчому ринку спостерігалася дефляція – ціни знизилися на 0,2% (раніше в грудні фіксувалося лише зростання цін, зокрема, найнижче зростання склало 0,2% в 2011-2012 рр.)”, – написав міністр.
За його словами, в річному численні споживча інфляція продовжила стрімко сповільнюватися – до 4,1% (у порівнянні з 5,1% в листопаді) і в підсумку була близька до нижньої межі цільового діапазону 5% +/- 1в.п. В цілому за підсумками 2019 року споживча інфляція нижча як від прогнозу на початку грудня – 4,5%, так і від прогнозу середини жовтня (урядовий прогноз – 6,7%).
Базовий індекс споживчих цін знизився на 0,3% (у річному обчисленні уповільнив зростання до 3,9% у порівнянні з 4,8% в листопаді), небазовий індекс споживчих цін за розрахунками Мінекономіки знизився на 0,1% (у річному обчисленні уповільнив зростання до 4,3% у порівнянні з 5,6% в листопаді).
За словами Милованова, нетипове для грудня зниження цін викликане:
- суттєвою ревальвацією гривні (тільки протягом грудня середньомісячний обмінний курс гривні до долара США зміцнився на 3,1%), що створювало дефляційний вплив на внутрішні ціни (знизилися ціни на переважно імпортні товари: фрукти, одяг і взуття, побутову техніку, фармацевтичну продукцію, паливо і масла, автомобілі тощо)
- зниженням ціни на природний газ для потреб населення на 11,2% (з початку року ціни знизилися на 28,7%).
Милованов додав, що насичення окремих сегментів продовольчого ринку нівелювало зростання цін на ринку молочних продуктів. Це дозволило зламати сезонність продовольчого ринку і залишити ціни незмінними в порівнянні з попереднім місяцем.
Раніше Милованов розкритикував НБУ за сильну гривню. Він вважає, що надмірно високий курс гривні шкодить українським експортерам.
Источник: www.ua.korrespondent.net