Росіяни встигли "відзначитися" ще до початку роботи зібрання.
У швейцарському Давосі стартував Всесвітній економічний форум – ювілейна 50-та зустріч, яка на кілька днів збирає в Альпах політиків, бізнесменів та активістів. Цьогорічний форум розпочався зі шпигунського скандалу за участі росіян, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.
Напередодні затримали двох російських спецслужбістів, які під виглядом сантехніків намагалися вбити особистого ворога президента Росії Володимира Путіна – директора інвестиційного фонду “Ермітаж кепітал” Білла Браудера. Коли “сантехніків” розсекретили, вони пред’явили російські дипломатичні паспорти і втекли із країни. Про це у твіттері повідомив сам Білл Браудер. Він –відома у світі особистість, один з ініціаторів “закону Магнітського”, за яким у США запровадили персональні санкції проти росіян, відповідальних за порушення прав людини у Росії. Швейцарські правоохоронці справу не коментують, але чатують тут на кожному кроці – концентрація зірок політики, бізнесу та громадського сектору цими днями в Давосі максимальна.
Ворог менш очевидний, аніж ворожі спецслужби, але підступний і сильний – кліматичні зміни і глобальне потепління. Ми їдемо до Давоса поїздом – сніг з’являється лише в горах. Його помітно менше, аніж зазвичай, не по сезону тепло. Замість снігоступів і теплих чобіт носять легенькі туфлі. Гості обідають на відкритих літніх терасах. Із дахів накрапає, наче навесні. 17-річну школярку зі Швеції Ґрету Тунберґ, яка стала найвідомішою захисницею довкілля після емоційного виступу на кліматичному саміті ООН, запросили відкрити форум. Вона з однодумцями пройшла півсотні кілометрів пішки на знак протесту проти бездіяльності дорослих.
Більше про: Давос-2020
Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп прилетів до Давоса персональним гелікоптером за годину до свого виступу. Глобальне потепління він неодноразово називав вигадками, за його ініціативи США вийшли з Паризької кліматичної угоди. Удома саме розпочинаються слухання в сенаті щодо його імпічменту. Трамп заявив, що він приїхав залучати інвесторів. Його 30-хвилинний виступ – це концентроване вихваляння власного правління. Щодо клімату лідер найпотужнішої держави світу пообіцяв долучитися до ініціативи з висаджування дерев.
Упродовж тижня на Давос очікують години серйозних розмов і угод на мільйони. Український фотограф Григорій Веприк робить тут свій соціальний експеримент – знаходить на вулиці заклопотаних людей і просить їх позувати так, наче вони діти. І серйозні люди розпливаються в усмішках: “Не конче потрібно постійно бути серйозним. Потрібно бути тим, ким ти є”.
Кореспондентка ТСН Ольга Кошеленко