Протистояння між США та Іраном виходить за рамки локального, спонукаючи держави ЄС невідкладно збільшувати систему ППО та військовий флот поблизу узбережжя Кіпру.

Чи стане війна Трампа з Іраном початком Третьої світової / © ТСН.ua
Зміст
Бойові дії на Близькому Сході набирають розмаху. Розширюючи територію обстрілів, Іран змушує європейські держави негайно підсилювати оборону власних союзників у Середземноморському регіоні та приєднуватися до військової операції США.
Після атак на Кіпр та Туреччину Євросоюз розгортає власні військово-морські сили, прагнучи утримати ескалацію та захистити межі блоку. Крім того, Європа вже готує населення до найгірших перспектив, а Україна отримує запит на допомогу у боротьбі з іранськими технологіями.
Більш детально — читайте в матеріалі ТСН.ua.
Іспанія та Італія зміцнюють захист Кіпру
Іспанія та Італія посилюють оборону Кіпру після атаки іранського дрона по британській військовій базі. За інформацією з Міністерства оборони Іспанії, країна направляє до узбережжя острова свій найсучасніший фрегат «Крістобаль Колон».
Судно, обладнане системою Aegis, буде гарантувати протиповітряне прикриття та сприятиме у можливій евакуації громадян разом з французьким авіаносцем «Шарль де Голль» і грецьким флотом.
Італія також вступає до лав союзників. Керівник італійського оборонного відомства Гвідо Крозетто повідомив про розгортання різнобічних сил із системами ППО для захисту від ракетних і дронових нападів у регіоні.

Голова італійського оборонного відомства Гвідо Крозетто / © Associated Press
«У нас є намір розгорнути на Близькому Сході багатопрофільні сили з системами протиповітряної оборони проти безпілотників і ракет», — зазначено в заяві міністра оборони Італії Гвідо Крозетто.
Разом з іспанцями та французами, додав він, країна надасть допомогу Кіпру.
Варто відзначити, що раніше Іспанія відмовлялася втручатися в ситуацію. Посилаючись на урядові джерела, видання Еl Pais у четвер повідомляло, що держава готова надати військову підтримку Кіпру виключно у випадку атак з боку Ірану та його ліванського соратника «Хезболли».
Відмова Мадрида підтримувати війну США та Ізраїлю проти Тегерана, включаючи заборону на використання баз у Мороні та Роті, жодним чином не заважає допомозі Кіпру. Урядові джерела підкреслюють: це принципово різні ситуації.
У першому випадку мова йде про воєнну агресію без чіткої цілі та правових підстав, що лише підриває світову безпеку. Натомість захист Кіпру — це акт солідарності всередині ЄС у відповідь на зовнішній напад. Подібна підтримка партнера, який до того ж зараз головує в Євросоюзі, лише зміцнює європейську єдність, а не послаблює міжнародне право.
Раніше через відмову Іспанії у США виник скандал: президент Дональд Трамп заявляв, що Штати припинять торгівлю з державою.

Президент США Дональд Трамп / © Associated Press
«Ми розірвемо торгівлю з Іспанією. Ми не хочемо мати жодних справ з Іспанією», — сказав він.
Зі свого боку прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес розкритикував операцію Сполучених Штатів Америки проти Ірану, назвавши її порушенням міжнародного права.
«Позицію уряду Іспанії можна підсумувати словами: ні війні. Ми не будемо співучасниками чогось, що шкодить світу та суперечить нашим цінностям та інтересам, просто через страх помсти», — наголошував очільник іспанського уряду.
Франція та Греція виступили на підтримку Кіпру
Франція направить Кіпру системи протиракетної та антидронової оборони через загострення ситуації на Близькому Сході. Про це президент Франції Еммануель Макрон особисто повідомив кіпрського президента Нікоса Христодулідіса, пише Politico.

Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що надішле Кіпру системи протиракетної та антидронової оборони / © Associated Press
У той же час президент Франції оголосив про відправлення авіаносця «Шарль де Голль» до Середземного моря.
«Ми також повинні турбуватися про наших друзів у регіоні, про їхню безпеку і територіальну цілісність. Тому ми будемо вживати оборонних і захисних заходів. Це частина того, що означає бути надійним партнером та виконувати свої зобов’язання», — сказав він.
Зі свого боку Греція вже перекинула до Пафоса чотири винищувачі F-16 та два фрегати, один з яких обладнаний системою РЕБ Кentauros для боротьби з БпЛА.

Фрегат Kimon / © Associated Press
Також після нападу Ірану на Кіпр Лондон був змушений переглянути власну позицію та приєднатися до оборонних операцій США проти іранських ракетних об’єктів.
Іран здійснив напад на Туреччину та Азербайджан
У середу, 4 березня, Туреччина збила іранську балістичну ракету, що летіла через Ірак і Сирію. За інформацією турецького Міністерства оборони, ціль перехопили сили НАТО у Східному Середземномор’ї.
Уламки, які впали у провінції Хатай, виявилися частинами ракети ППО, «застосованої під час знешкодження загрози в повітрі». Жертв або руйнувань немає. В Анкарі підкреслили, що виступають за мир у регіоні, але готові рішуче захищати власний простір від будь-яких нападів.
«Будь-які кроки, спрямовані на захист нашої території та повітряного простору, будуть зроблені рішуче й без вагань. Ми залишаємо за собою право реагувати на будь-які ворожі дії проти нашої держави», — заявили в турецькому міністерстві.

У Туреччині заявили про збиття іранської балістичної ракети / © mosaiquefm.net
Проте Тегеран спростовує власну причетність до нападу на Туреччину.
«Збройні сили Ісламської Республіки Іран поважають суверенітет сусідньої та дружньої країни, Туреччини, і заперечують будь-які запуски ракет у напрямку її території», — йшлося у повідомленні Генштабу збройних сил Ірану, яке цитують іноземні ЗМІ.
Згодом, 5 березня, Іран атакував Азербайджан. Згідно зі свідченнями очевидців, іранський «Шахед» впав у районі аеропорту міста Нахічевань.
У МЗС Азербайджану підтвердили атаку БпЛА та повідомили, що було поранено двох громадян.
«Ми рішуче засуджуємо ці атаки безпілотників, здійснені з території Ісламської Республіки Іран, внаслідок яких було пошкоджено будівлю аеропорту та поранено двох мирних жителів. Цей напад на територію Азербайджану суперечить нормам і принципам міжнародного права та служить посиленню напруженості в регіоні», — йшлося у повідомленні.
Внаслідок іранських атак виникли обговорення щодо активації 5 статті НАТО
Речниця НАТО Еллісон Гарт заявила, що Альянс засуджує дії Ірану та підтримує Туреччину на тлі її обстрілів. Вона наголосила, що система стримування НАТО, зокрема протиракетна оборона, працює стабільно на всіх напрямках.
Водночас очільник Пентагону Піт Гегсет підтвердив, що США поінформовані про інцидент у Середземномор’ї. За його словами, наразі Вашингтон не бачить підстав для застосування 5 статті договору НАТО про колективну оборону.

Очільник Пентагону Піт Гегсет заявив, що підстав для застосування 5 статті договору НАТО про колективну оборону немає / © Associated Press
«Ми знаємо про цей конкретний інцидент, хоча немає жодних підстав вважати, що він спровокує щось подібне до п’ятої статті», — заявив Гегсет.
США звернулися до України з проханням сприяти у протидії «Шахедам» на Близькому Сході
На запит Сполучених Штатів Америки українські військові найближчим часом можуть долучитися до військової операції на Близькому Сході.
За даними Reuters, йдеться про підтримку США в захисті їхніх військових баз і персоналу в окремих країнах регіону.
Зі свого боку президент України Володимир Зеленський заявив, що доручив надати необхідні засоби та забезпечити присутність українських спеціалістів, які можуть гарантувати належну безпеку.

Президент України Володимир Зеленський заявив про допомогу партнерам, які допомагають безпеці України / © Getty Images
«Україна допомагає партнерам, які допомагають нашій безпеці, захисту життів наших людей», — зазначив глава держави.
Однак у чому саме полягатиме ця допомога, Зеленський не розповів. Проте у своєму вечірньому зверненні 5 березня він наголосив, що захищаючи країни від іранського режиму, Україна додає собі можливості захисту.
За його словами, українська сторона постійно працює з партнерами щодо можливості додати захисту тим країнам, які зараз під ударами з Ірану.
Вашингтон не справляється з наслідками війни, яку сам розпочав
Через тривалу військову операцію проти Ірану Військово-морські сили США зіткнулися з серйозним навантаженням, пише Forbes. У Пентагоні заявляють, що ресурси флоту обмежені, і розгортання додаткових авіаносців може бути складним.
Авіаносці стали для США критично важливими мобільними базами, оскільки низка країн Європи та Близького Сходу закрила свій повітряний простір для їхніх операцій. Експерти повідомляють, що використання одразу двох кораблів дозволяє здійснювати бойові вильоти безперервно: поки один працює, інший відновлює ресурси.

Війна в Ірані / © Associated Press
Проте така інтенсивність виснажує флот. ВМС США готуються списати старий авіаносець USS Nimitz, а введення в дію нового USS John F. Kennedy затримується. Це створює дефіцит сил, який посилюється втомою екіпажів.
Наприклад, термін служби USS Gerald R. Ford уже подовжили, що негативно вплинуло на моральний стан команди. Експерти попереджають: після завершення операції кораблям знадобиться тривалий ремонт, що може надовго вивести їх з бойового чергування.

Американський авіаносець / © U.S. Navy
Окрім того, в адміністрації Трампа шоковані іранськими дронами та зазначають, що вони становлять більшу загрозу, ніж очікував Вашингтон.
За словами американських чиновників, протиповітряна оборона США не зможе перехопити їх усі.
Водночас президент США заявив, що не планує наземне вторгнення до Ірану. За його словами, Іран «втратив усе», тому в цьому немає необхідності.
«Це (наземне вторгнення — Ред.) марна трата часу. Вони втратили все. Вони втратили свій флот. Вони втратили все, що могли втратити», — сказав Трамп і наголосив, що американські військові мають достатньо ресурсів для продовження ударів.
Європа готується до вірогідної війни
На тлі війни в Ірані та зростання загрози з боку Росії країни Європи готуються до можливих криз та навіть війни. Європейська комісія представила нову стратегію, яка закликає кожного громадянина бути готовим автономно вижити протягом перших 72 годин кризи. В цей критичний період мешканцям радять покладатися на власні запаси води, їжі, медикаментів і мати під рукою документи у водонепроникних чохлах.
У Німеччині влада опублікувала інструкції на випадок війни, рекомендуючи громадянам запасатися продуктами на 10 днів та обирати для укриття внутрішні приміщення будинків або підвали без вікон.
Польща пішла ще далі — в супермаркетах країни з’явилися готові евакуаційні рюкзаки з тактичним спорядженням. Окрім того, уряд уже залучив військову авіацію для вивезення своїх громадян із Близького Сходу.
Швеція зосередилася на фінансовій стійкості, радячи мешканцям тримати вдома запас готівки щонайменше на тиждень через ризик кібератак на цифрові платежі. Водночас десять держав Балтії, Північної та Центральної Європи об’єднали зусилля для створення спільних планів евакуації та транспортних коридорів.
У Міноборони Швеції підкреслюють, що досвід України показав важливість тимчасового переміщення цивільного населення під час війни.
Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.
