Пандемія коронавірусу, який викликає захворювання COVID-19, сповільнить зростання економіки України майже вдвічі.
Такий прогноз опублікував у вівторок, 17 березня, Віденський інститут міжнародних економічних досліджень (wiiw), передає Deutsche Welle.
До початку пандемії COVID-19 зростання ВВП України цього року очікувалося на рівні 3,6 відсотка. З урахуванням поширення коронавірусу Віденський інститут підготував три сценарії: оптимістичний, середній і песимістичний. “Коронавірус все змінив. Наші початкові прогнози давно стали макулатурою (…) Я боюся, що так званий песимістичний сценарій тепер радше є оптимістичним”, – заявив виконавчий директор wiiw Маріо Гольцнер (Mario Holzner) під час презентації дослідження впливу коронавірусу SARS-CoV-2 на економіки 23 країн Центральної, Східної та Південної Європи, повідомляє кореспондент DW.
Згідно з песимістичним сценарієм, який економісти wiiw тепер вважають найбільш реалістичним, ВВП України виросте 2020 року на 1,9 відсотка. Таким чином, поширення коронавірусу коштуватиме економічному зростанню країни 1,7 відсоткових пункта.
Як наголосили у Віденському інституті, песимістичний сценарій ґрунтується на припущенні, що поширення коронавірусу вдасться обмежити в першому півріччі 2020 року, а у найбільших економіках світу вдадуться до рішучих заходів підтримки економіки. Якщо цього не станеться, то негативні наслідки будуть ще більшими.
Економісти wiiw зауважують, що коронавірус найбільше вдарить по економічному зростанню країн СНД, Туреччини та України. У підсумку рецесію цього року очікують лише в двох країнах: Росії (падіння ВВП на 0,1 відсотка) та Білорусі (на 0,9 відсотка). Однією з причин скорочення у РФ є те, що ця країна сильно залежна від експорту енергоносіїв.
У державах ЄС і окремих країнах Західних Балкан ситуація буде кращою. “Причина полягає в тому, що східні держави-члени ЄС загалом є заможнішими, демонструють кращі системи охорони здоров’я та мають більший простір для заходів фіскальної та монетарної політики, аби протистояти економічному падінню”, – йдеться в дослідженні wiiw.
Хоча нині увага прикута до пандемії коронавірусу, у Віденському інституті наголошують на необхідності продовжувати структурні реформи, без яких є загроза для довготривалого зростання ВВП. Тут економісти бачать шанс у дигіталізації, яка допоможе посилити спроможність економік у довготривалій перспективі.
Аналітики wiiw мають і хорошу новину. “Зазвичай після рецесії, викликаної кризою у сфері охорони здоров’я, відновлення є відносно сильним, а не таким повільним, як після фінансової кризи 2008 року”, – заявив заступник директора Віденського інституту Річард Грівсон.
Источник: www.day.kyiv.ua