Зустріч року. Світ в очікуванні саміту США – Росія

Президент США Джо Байден скликав групу експертів щодо Росії для підготовки до саміту з Володимиром Путіним, включаючи колишніх чиновників адміністрації Дональда Трампа.

Джо Байден і Володимир Путін зустрінуться в Женеві вже 16 червня. А поки весь світ робить прогнози про те, чого чекати від цієї зустрічі.

Корреспондент.net зібрав головні очікування.

Найнижча точка

Переговори відбудуться в найнижчій точці відносин США і Росії за останні роки – з такою оцінкою президента РФ згодом погодився і американський лідер.

Байден прибуде до Швейцарії у фіналі свого великого європейського турне – першої закордонної поїздки на посаді президента.

До цього він встиг відвідати Великобританію і Бельгію, заручившись підтримкою своїх європейських та інших західних союзників. Байден взяв участь в саміті Великої сімки, саміті НАТО і поспілкувався з лідерами Євросоюзу, а також провів безліч двосторонніх зустрічей.

Путін приїде в Женеву в день зустрічі, 16 червня.

Заходи безпеки – безпрецедентні. На період з 15 по 17 червня влада Швейцарії частково закрила повітряний простір країни. Швейцарці готові залучити збройні сили і задіяти кілька одиниць бронетехніки для забезпечення безпеки під час саміту. Міська влада також порекомендувала компаніям перевести своїх співробітників 16 червня на дистанційну роботу.

EPA

Швейцарія готується до зустрічі Путіна і Байдена

План саміту

Зустріч буде складатися з декількох частин і триватиме 4-5 годин з урахуванням перерв.

Після прибуття в Женеву президенти США і Росії прибудуть на віллу Ла Гранж, де їх зустріне президент Швейцарії Гі Гранж. Далі відбудеться церемонія фотографування, швейцарський президент виступить з вітальною промовою.

На 13:00 заплановано початок зустрічі Джо Байдена і Володимира Путіна (в ній візьме участь вузький склад представників делегацій з обох сторін, включаючи держсекретаря США Ентоні Блінкена і главу МЗС РФ Сергія Лаврова).

Після зустрічі Байдена і Путіна американська і російська делегації проведуть переговори в розширеному складі.

Саміт завершиться окремими прес-конференціями Байдена і Путіна – давати спільний брифінг журналістам вони не планують.

Підготовка

Про відмову від спільної прес-конференції двох президентів стало відомо за кілька днів до саміту. За інформацією The New York Times, на проведенні такого брифінгу наполягала російська сторона, однак Білий дім не погодився на такий варіант. В адміністрації Байдена негласно пояснили NYT, що пам’ятають про те, як Путін, здавалося, переграв Трампа в Гельсінкі – після їхньої зустрічі в 2018 році.

Байден скликав спеціальну групу експертів щодо Росії для підготовки до саміту, включаючи колишніх чиновників адміністрації Дональда Трампа, повідомляє видання Axios з посиланням на джерела.

Вважається, що саме експертна група закликала Байдена не проводити спільну прес-конференцію з Путіним і не давати президенту Росії будь-якої можливості затьмарити переговори пропозиціями, висловленими публічно.

Під час брифінгу експерти позначили план, якого варто дотримуватися Джо Байдену: він повинен вести гранично відверту розмову, яка не залишить у Путіна сумнівів щодо позиції американського лідера з різних питань: від хакерських атак до дотримання прав людини.

Деякі учасники зустрічі виступили за пошук нових можливостей щодо взаємодії з Росією, починаючи від програм з обміну студентами до відновлення дипломатичних і консульських посад.

До групи експертів увійшли близько 12 осіб, включаючи двох колишніх послів США за Барака Обами – Майкла Макфола і Джона Теффта. На зустрічі також була присутня колишній директор департаменту щодо Європи і Росії Ради національної безпеки Фіона Хілл. Хілл супроводжувала Дональда Трампа під час російсько-американського саміту в Гельсінкі у 2018 році.

EPA

Прогнози

“Просто зустрічаючись з Путіним, Байден надає йому певний ступінь міжнародної значущості. Тим не менш, це неминучий компроміс в тому, що союзники Америки захочуть побачити як результати цієї зустрічі. В той час, коли Китай вдається до морських провокацій і агресивної дипломатії, Байдену необхідно стабілізувати відносини з Росією і гарантувати, що західні демократії не зіткнуться одночасно з двома експансіоністськими викликами. Цього не можна досягти, видаючи бажане за дійсне – це вимагає як готовності вислуховувати побоювання союзників, так і терплячої прихильності стримування російських провокацій”, – зазначає британська Times.

“Прагнучи до більш стабільних відносин, Байден повинен чітко дати зрозуміти, що США будуть продовжувати зміцнювати оборону Польщі та країн Балтії. Це не ескалація, – стверджує редакція газети, – а прихильність колективної безпеки в ситуації, коли Росія показала, що ігнорує територіальну цілісність сусідніх держав”.

“Байден не може змінити характер правління Путіна ні лестощами, ані примусом. Замість цього його завданням буде передати сигнал про те, що США не примиряться з нинішнім курсом Росії і не перестануть захищати права людини і правові норми”, – робить висновок The Times.

Источник: www.ua.korrespondent.net

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *