Подвиги наших предків дають силу новому поколінню українських захисників, – Зеленський

Зберегти пам’ять про Другу світову було нашим обов’язком, заявив Президент України Володимир Зеленський у зверненні з нагоди Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

“Зберегти пам’ять про Другу світову було нашим обов’язком. Тому з покоління в покоління батьки розповідали про війну синам. Але це перевернулось, і з 2014 року сини розповідають про війну батькам. І вже не дідусі онукам, а онуки дідусям можуть розповісти про такі речі, як бомбардування або полон. А в історії міста Маріуполя поруч з датою 10 вересня 1944-го з’явилась дата 13 червня 2014-го. І він та ще багато українських міст на сході через 76 років після Другої світової будуть відзначати дві дати звільнення. Все це болюче й несправедливо щодо всього, що пройшли наші предки, захищаючи українську землю. Але саме їхні подвиги та героїзм дають силу новому поколінню українських військових, наших захисників”, – сказав Володимир Зеленський.

Зеленський зазначив, що для нас перемога над нацизмом – це вдячність нашим предкам за вигнання нацистів з Харкова і з Донецька у 43-му, з Одеси й Криму в 44-му, за вигнання окупантів з Києва і Львова, Рівного й Полтави, Тернополя та Кривого Рогу, вдячність від Луганщини й Закарпаття, Волині та Поділля, Херсонщини та Франківщини. 

Крім того, на думку Президента, перемога над нацизмом для нас – це пам’ять про щонайменше 50 мільйонів людських життів, які забрала війна загалом.

Володимир Зеленський наголосив, що перемога над нацизмом – це вистражданий скарб, а не черговий привід поїхати на шашлики. “Це не наліпки на авто, а квіти на могилу предкам. Це не карнавал, не костюмована вечірка й точно не фотосесія політиків у формі армії, до якої вони не мали стосунку, з кулеметом, який вони не вміють тримати в руках”, – сказав Зеленський. 

Перемога над нацизмом для нас – це причетність до великої справи для людства та гордість за українців, гордість за наших предків, які були невід’ємною частиною перемоги, зазначив Президент і нагадав. що 30 квітня 1945 року Прапор Перемоги над Рейхстагом встановлював українець Олексій Берест. Що виходець з родини українських лемків Майкл Стренк встановлював прапор США на Іодзімі. Що 2 вересня 1945 року акт про беззастережну капітуляцію Японії на лінкорі «Міссурі» приймав українець, генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко.

Зеленський також згадав, що найкращим льотчиком Другої світової є українець Іван Кожедуб,  що на рахунку снайперки Людмили Павличенко – 309 нацистських солдатів і офіцерів, що український екіпаж українського танка першим розбив браму концтабору Аушвіц, що українського розвідника Євгена Березняка, прототипа відомого кіногероя майора Вихора, називають рятівником польського Кракова. “І не забудемо ще сотні тисяч імен українців, які вписані в історію Другої світової війни та перемоги над нацизмом”, – підкреслив Президент. 

“Переможців прикрашає скромність. Усі, кому пощастило спілкуватися з ветеранами Другої світової, знають, як вони завжди говорили про війну. Скромно, без надриву, хвальби, марнославства, пафосу й без жодної краплі романтизму. Бо романтика на війні буває тільки в кіно. А в реальному житті, у горах трупів, відірваних кінцівках, у концтаборах, бомбардуваннях, блокадах, потягах з остарбайтерами та газових камерах немає жодної романтики. Вони це бачили, пройшли, побороли й щороку 9 травня казали один, незмінний тост: «Нехай ніколи не буде війни»”, – додав Зеленський. 

“З вірою в це, з надією на мир ми дякуємо та вклоняємось сьогодні всім українцям, які захищали та звільняли нашу землю від нацистів у Другій світовій війні”, – завершив Президент і привітав з 9 Травня, з Днем перемоги над нацизмом.

Повний текст звернення оприлюднено на офіційному сайті Офісу Президента. 

Источник: www.day.kyiv.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *