Перша дитина з трьома ДНК народилася у Великій Британії — все про новаторський метод

Мітохондріальне донорство має на меті запобігти успадкуванню дітей невиліковних захворювань.

У Великій Британії вперше народилася дитина з використанням ДНК трьох людей, підтвердив регулятор фертильності. Здебільшого ДНК походить від двох батьків і близько 0,1% від третьої жінки-донора.

Про це повідомляє BBC News. 

Новаторська методика є спробою запобігти народженню дітей із руйнівними мітохондріальними захворюваннями. Таких немовлят народилося до п’яти, але подробиці не повідомляються.

Мітохондріальні захворювання невиліковні і можуть бути летальними протягом кількох днів або навіть годин після народження. Деякі сім’ї втратили кількох дітей, і ця методика вважається єдиним способом мати здорову дитину.

Мітохондрії — це крихітні відділи всередині майже кожної клітини тіла, які перетворюють їжу в корисну енергію.

Дефектні мітохондрії перестають живити організм і призводять до пошкодження мозку, виснаження м’язів, серцевої недостатності та сліпоти. Вони передаються тільки від матері. Таким чином, мітохондріальне донорство є модифікованою формою ЕКЗ, яка використовує мітохондрії здорової донорської яйцеклітини.

Однак мітохондрії мають власну генетичну інформацію або ДНК, що означає, що технічно отримані діти успадковують ДНК від своїх батьків, а також трохи від донора. Це постійна зміна, яка буде передаватися з покоління в покоління.

Ця донорська ДНК важлива лише для створення ефективних мітохондрій, вона не впливає на інші риси, такі як зовнішність, і не є “третім із батьків”.

Ця техніка була вперше запроваджена в Ньюкаслі, а в 2015 році у Великій Британії були прийняті закони, які дозволяли народжувати дітей таким чином.

Перша дитина, народжена за допомогою цієї методики, була в йорданській сім’ї, яка проходила лікування в США в 2016 році.

Управління із запліднення та ембріології людини (HFEA) стверджує, що станом на 20 квітня 2023 року народилося “менше п’яти” немовлят. Управління не надає точних цифр, щоб запобігти ідентифікації сімей.

Ці обмежені подробиці з’явилися після запиту Freedom of Information газети Guardian. “Новина про те, що у Великій Британії народилася невелика кількість дітей з донорськими мітохондріями, є наступним кроком у тому, що, ймовірно, залишиться повільним і обережним процесом оцінки та вдосконалення мітохондріального донорства”, — сказала Сара Норкросс, директор Progress Educational Trust.

Команди в Ньюкаслі не розголошували жодних подробиць, тому досі невідомо, чи ця техніка була успішною.

Професор Робін Ловелл-Бедж з Науково-дослідного інституту Френсіса Кріка сказав: “Буде цікаво дізнатися, наскільки добре спрацювала техніка мітохондріальної замісної терапії на практичному рівні, чи не хворіють діти на мітохондріальні захворювання та чи існує якийсь ризик, що у когось із них виникають проблеми пізніше в житті”. 

Технічно існує ризик “реверсії”, коли будь-які дефектні мітохондрії, які переносяться, можуть збільшити кількість і все одно призвести до захворювання.

Раніше ми писали, що у 2015 році Британський парламент дозволив використовувати ДНК трьох осіб при штучному заплідненні.

Метод отримав наукову назву “передачі мітохондрій”. За словами медиків, жіночий організм має можливість подолати мутації в мітохондріях дитини і наступних поколіннях. Для посилення цього ефекту пропонується наділити плід, крім ДНК батька і матері, здоровими ДНК і мітохондріями іншої жінки.

Источник: www.tsn.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *