Нові проблеми Nord Stream. США топлять газопровід

Вашингтон погрожує новими санкціями російському трубопроводу. Москва відправила на будівництво своє судно.

 

США готові ввести нові санкції через російський газопровід Північний потік – 2. Як каже американський посол у Німеччині, законопроект про це підтримують обидві партії. Може йтися про заходи на адресу фірм, які обслуговують газопровід, або компаній, які будуть приймати російський газ.

 

Тижнем раніше Європейський суд відхилив позов про оскарження директиви, що поширила норми Третього енергопакету ЄС на газопроводи Nord Stream. Через це доведеться продати ПП-2 або повністю змінити його організаційно-правову структуру. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

Росія готова відновити будівництво, США намагаються зупинити

 

Проект газопроводу Північний потік-2 з Росії до Німеччини по дну Балтики був майже завершений, коли в грудні 2019 року його заморозили санкції США. Тоді роботи з будівництва завмерли.

 

Однак на початку травня з’явилися повідомлення про те, що Росія збирається закінчити будівництво без іноземних підрядників – за допомогою судна Академік Черський, яке стало на якір в акваторії німецького порту Мукран.

 

28 травня стало відомо, що Академік Черський, що належить “дочці” Газпрому – Газпром флот, вийшов з порту Мукран, де стояв з 8 травня, і прибув у порт Засниц на півночі Німеччини, де став на якірну стоянку.

 

Академік Черський вважається єдиним російським судном, здатним добудувати газопровід Північний потік-2, спорудження якого тривало судами швейцарської компанії Allseas.

 

У лютому він вийшов з порту Находки і відправився в Мукран, де знаходиться логістичний термінал проекту будівництва Північний потік-2 і зберігаються труби, необхідні для завершення будівництва.

 

Посол США в Німеччині Річард Гренелл 27 травня в інтерв’ю німецькій газеті Handelsblatt підтвердив намір Вашингтона ввести нові санкції проти Північного потоку-2. Він також розповів про спостереження за суднами-трубоукладачами, які можуть добудувати газопровід.

 

“Нові санкції знаходять схвалення всіх партій… Незважаючи на виборчу кампанію, процес прийняття законопроекту може бути дуже швидким”, – сказав дипломат.

 

США мають намір якщо не запобігти саме завершенню будівництва трубопроводу, то перешкодити його введення в експлуатацію. Однак якими саме можуть бути санкції, поки не відомо. За даними видання, можливі санкції проти фірм, які будуть обслуговувати трубопровід, або проти покупців газу.

 

Гренелл також закликав уряд Німеччини переглянути політику щодо Росії. “Німеччина повинна припинити годувати бестію, в той час коли сама недостатньо платить для НАТО”, – заявив він.

 

Оператор Північного потоку-2 Nord Stream 2 AG і його партнери заявили, що вважають будь-які загрози санкціями незаконної дискримінацією європейських компаній.

 

У Кремлі, своєю чергою, заявили, що Росія не має наміру змінювати плани з будівництва газопроводу Північний потік-2.

 

“Будь-які санкційні вправи є ні що інше, як проявом недобросовісної конкуренції і діями, які суперечать міжнародному праву”, – сказав прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков.

 

Офіційна представниця міністра економіки Німеччини Петера Альтмаєра заявила про стурбованість німецького уряду через американські загрози новими санкціями проти ПП-2.

 

“Коли пандемія коронавірусу сильно тисне на країни всієї планети, не на часі розкручувати ескалаційну спіраль і погрожувати новими екстериторіальними, тобто такими, що суперечать міжнародному праву, санкціями”, – сказала вона.

 

Однак і в самій Німеччині у ПП-2 багато противників, зазначає Handelsblatt. Деяким представникам правлячої фракції ХДС/ХСС проект все ще не до душі. Однозначно проти газопроводу виступають і Зелені.

 

“Північний потік- 2 – одна з найсерйозніших помилок цього федерального уряду в галузі енергетики та зовнішньої політики. Проте дії посла Гренелл – це внутрішньополітична тріскотня, яка ні до чого не приведе. В тому числі і в боротьбі з проектом”, – вважає “зелений” політик Мануель Саррацин.

 

Однак експерт польської консалтингової компанії Esperis Матеуш Кубяк вважає, що якщо щось і може перешкодити закінчити Північний потік-2, то це новий набір американських санкцій.

 

“Точно так само як Конгрес атакував трубоукладальні судна, які працювали на Північний потік -2, він може розглянути санкції і щодо інших секторів”, – цитує експерта данська газета Jyllands-Posten.

 

 

У Північного потоку-2 є й інші проблеми

 

Загроза санкцій – це зараз єдина проблема компанії. За останній тиждень Північний потік-2 зазнав дві юридичні поразки в Європі.

 

Перша – минулого понеділка в німецькому енергетичному відомстві. Йшлося про газову директиву ЄС, куди в минулому році додали пункт про те, що прокладені ззовні трубопроводи повинні підпадати під внутрішні правила ЄС.

 

Це, наприклад, означає, що власник трубопроводу не може бути одночасно постачальником газу. Крім того, різні постачальники газу повинні мати доступ до трубопроводу на рівних правах.

 

ПП-2 належить контрольованій державою російській компанії Газпром, яка хоче поставляти по трубопроводу свій власний газ, домігшись права відступати від нових правил ЄС. Але німецька влада їй у цьому відмовила, оскільки трубопровід ще не був добудований у травні 2019 року, коли правила набрали чинності.

 

Компанія з цим не згодна і вказує, що правила змінили, коли “потік” і європейські інвестори проекту вже взяли на себе економічні зобов’язання, а будівництво зайшло далеко.

 

Газова війна відстрочена. Хто в більшому програші

 

Другий раз російська компанія зазнала поразки минулої середи в Європейському суді, де вона намагалася анулювати газову директиву, оскільки та змушує її зробити великі зміни в роботі.

 

Європейський суд, однак, заявив, що Північний потік-2 не може порушувати такий позов, оскільки директива його безпосередньо не зачіпає. Він також пояснив, що застосовують директиву окремі країни ЄС, а тому компанія повинна мати справу з судовою системою Німеччини.

 

Як пише Коммерсант, це суттєво послаблює основу для фінансування проекту. Nord Stream 2 AG у своєму позові вказує, що поширення дії директиви на ПП-2 змусить оператора продати газопровід або повністю змінити його організаційно-правову структуру.

 

У Nord Stream 2 AG є два місяці на те, щоб оскаржити рішення Суду ЄС. Однак експерти кажуть, що в переважній більшості випадків апеляція за тими ж підставами “швидше за все, визнає заяву неприйнятною”. Таким чином, вважає він, у Газпрому практично немає підстав оскаржити це рішення.

 

 

Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Источник: www.ua.korrespondent.net

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *