Голосування із присмаком фальшу: як минули парламентські вибори в Білорусі і чому вони стали найгіршими за останній час – новини світу

До нижньої палати білоруського парламенту не увійшов жоден представник опозиції.

У неділю, 17 листопада, у Білорусі відбулись вибори до нижньої палати місцевого парламенту – Палати представників. Під час голосування білоруси обирали 110 депутатів.

Однак, вибори в Білорусі вже тривалий час стають фікцією, а уряд і парламент майже не мають серйозних повноважень, оскільки вся повнота влади перебуває в руках однієї людини вже понад 25 років – президента Олександра Лукашенка. Тим не менш, так звані вибори намагаються проводити регулярно, демонструючи світові хоч якісь паростки демократії в країні.

ТСН.ua розповідає, як відбуваються подібні вибори у Білорусі, і чому цього разу вони стали чи не найгіршими за весь час.

Виборча система

Всенародним голосуванням у Білорусі обираються лише президент та нижня палата білоруського парламенту – Палата представників. Верхня палата – Рада республіки – формується із депутатів місцевих рад, які представляють свої регіони.

До Палати представників обирають 110 депутатів за мажоритарною системою. Уся країна ділиться на 110 округів, на яких перемагає кандидат, який отримав просту більшість голосів.

У Білорусі абсолютно не розвинена партійна мережа, навіть і тих, які підтримують владу. Саме тому, переможцями на усіх подібних виборах у Білорусі завжди стають безпартійні кандидати, які в парламенті цілком і повністю підтримують президента. З опозиційними ж партіями ситуація складніша – найчастіше їх на вибори просто не пускають.

Результати

За результатами голосування до парламенту не пройшов жоден представник опозиції, незважаючи на те, що у попередньому складі їх було аж двоє. Явка, за даними ЦВК Білорусі, склала 77,22%.

Водночас, у новому складі опинилось лише 30 чинних депутатів, всі інші – нові представники. Із них лише 21 переможець є членом партії тоді як 89 нових депутатів – безпартійні.

“Влада очікувано провела виборчу кампанію за найжорсткішим із реально можливих сценаріїв, фактично в режимі “ручного управління”. Опозиція передбачувано відсутня в парламенті, мандати отримали лише провладні кандидати. Все це було дуже передбачувано з двох причин. По-перше, тому, що в умовах погіршення економічної ситуації і відносин з Росією влада ставить на низькоризикові (в їхньому розумінні) сценарії, консолідацію своїх рядів і посилення свого контролю над усіма можливими аспектами суспільно-політичної динаміки в країні. У цьому сенсі головним завданням в ході кампанії було – не допустити розгойдування суспільства, масових протестів і в цілому масової мобілізації”, – пояснив у коментарі ТСН.ua експерт білоруського Центру стратегічних і зовнішньополітичних досліджень Юрій Царик.

За його словами, новий склад парламенту буде фактично оформляти політичний транзит в Білорусі та працювати над конституційною реформою, тому другим головним завданням для влади було забезпечення проходження до Палати представників тільки тих осіб, яких вона сама визначила. Що і було успішно зроблено.

Що кажуть у Росії

У Росії та лояльних до неї міжнародних організаціях, як завжди, вважають вибори у Білорусі чесними та прозорими. Там запевняють, що голосування відбувалось із дотриманням усіх демократичних процедур.

Читайте також:

Глава МЗС Білорусі розповів, чому відбувається інтеграція з РФ і чи можна її зупинити

“Учора в Білорусі відбулася важлива подія – чергові парламентські вибори. Хотів би, користуючись нагодою, привітати білоруських друзів з їх успішним проведенням”, – сказав голова МЗС Росії Сергій Лавров.

За його словами, російські спостерігачі оцінили високий рівень організації голосування. Схожу оцінку висловили і спостерігачі від Союзу незалежних держав.

“На думку спостерігачів від СНД, органи влади Білорусі, виборчі комісії всіх рівнів забезпечили проведення виборів на високому організаційному рівні. Вони проведені відповідно до Конституції, Виборчого кодексу Білорусі, відбулися на конкурентній основі, відкрито і гласно, були вільними, прозорими і відповідали принципам проведення демократичних виборів”, – підкреслив голова місії від СНД Сергій Лебедєв.

Так само повністю демократичними вибори визнали і спостерігачі від Шанхайської організації співробітництва (ШОС).

“Місія визнає минулі вибори прозорими, достовірними і демократичними… Порушень норм національного законодавства, що ставлять під сумнів легітимність виборів, місією не визначено”, – заявив очільник місії та заступник генсека ШОС Се Сяоюн.

Що кажуть на Заході

Водночас, на Заході традиційно білоруські вибори не визнають. Там вказують на серйозні порушення під час їхнього проведення. Особливо цікавою така реакція є на тлі поступового зближення Лукашенка із країнами ЄС та США.

“Перешкоди в реєстрації політичних партій, обмежена кількість місць для масових заходів і плата за їх проведення, а також кримінальна відповідальність за наклеп кинула тінь на вибори. Ці вибори продемонстрували загальну неповагу до демократичних зобов’язань. У країні, де влада і незалежність парламенту лімітовані, а основні свободи обмежені як для виборців, так і для кандидатів, парламентські вибори ризикують стати формальністю”, – заявила керівник короткострокової спостережної місії ОБСЄ Марґарет Седерфельд.

Розкритикували процес голосування і в Європейському союзі.

“Парламентські вибори в Республіці Білорусь минули загалом у спокійних умовах. Тим не менш, це була втрачена можливість провести вибори в повній відповідності з міжнародними стандартами.. Низка ключових рекомендацій ОБСЄ/БДІПЛ та Венеціанської комісії Ради Європи залишаються без відповіді. З огляду на президентські вибори 2020 року вкрай важливо, щоб білоруська влада негайно відновила роботу щодо комплексної виборчої реформи. Це також матиме ключове значення для повного розкриття потенціалу відносин між ЄС та Білоруссю, що спирається на позитивну співпрацю останніх трьох років”, – йдеться в заяві речниці Європейської служби зовнішніх справ.

Що кажуть в Україні

На вибори у Білорусі відреагував колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін. За його словами, голосуванням там завжди “передбачувана історія”.

“На фоні нестабільності всюди та невпевненості у всьому вибори в Білорусі виглядають як зовсім передбачувана історія. Звичка – річ дуже небезпечна, особливо коли життя змінюється. Наші мови найбільш близькі одна до одної, а країни точно будуть. Не зараз, так у майбутньому”, – зазначив він.

На фоні нестабільності всюди та невпевненості у всьому вибори в Білорусі виглядають як зовсім передбачувана історія. Звичка річ дуже небезпечна, особливо коли життя змінюється. Наші мови найбільш близькі одна до одної, а країни точно будуть. Не зараз так у майбутньому

— Pavlo Klimkin (@PavloKlimkin) November 18, 2019

Водночас, на думку експерта Українського інституту майбутнього Ігаря Тишкевіча, ця виборча кампанія у Білорусі була “найбільш сумною кампанією” за останні роки. Однак він визначив і кілька позитивних тенденцій.

“Нервова реакція влади на спроби зробити відомими “героїв нашого часу” – представників комісій та тих, хто найімовірніше займався вкиданням. Також цікаве явище, яке поки не оцінене повною мірою. Публічність починає турбувати і лякати виконавців нижньої ланки. Це те, з чим можна і потрібно працювати”, – підкреслює він.

Також експерт звернув увагу і на можливу реальну боротьбу за перемогу у опозиціонерів – зокрема, якщо вони зможуть сфокусувати зусилля на окремих регіонах, а не на всіх.

Выбары ў Беларусі правялі. Традыцыйна, перастрахаваўшыся, не дапусьціўшы перамогі ніводнага прадстаўніка апазыцыйных…

Опубліковано Ігаром Тышкевічем Неділя, 17 листопада 2019 р.

Источник: www.tsn.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *