Витік секретних документів став великим репутаційним ударом для Вашингтона.
У США заарештували військовослужбовця Національної повітряної гвардії штату Массачусетс Джека Тейшейру за підозрою у витоку секретних документів Пентагону, які стосувалися, зокрема, контрнаступу ЗСУ.
Виявилось, що 21-річний Тейшейра, фанат комп'ютерних ігор, “зливав” таємниці національної безпеки США друзям у геймерський чат, звідки документи розійшлися Мережею.
Що відомо про затримання Тейшейри та резонансну справу, яка викликала міжнародний скандал – читайте в матеріалі ТСН.ua.
Арешт Тейшейри
Скандал вибухнув на початку квітня, коли американські ЗМІ повідомили про витік у Мережу військових документів, що детально описують секретні плани США та НАТО. У Пентагоні були змушені визнати, що витік мав місце. До справи підключились спецслужби США, і вже 13 квітня агенти ФБР прийшли за Тейшейрою.
У його помешканні також були проведені обшуки.
На пресконференції в Пентагоні бригадний генерал Патрік С. Райдер заявив, що витік документів – це “навмисний злочинний акт”.
Джек Тейшейра працює у розвідувальному підрозділі Нацгвардії Сполучених Штатів від 2019 року. В його посадові обов’язки входило стежити за роботою комунікаційної системи на військовій базі.
За даними The New York Times, Джека Тейшейру вдалось ідентифікувати через інтер'єр його кухні. 21-річний військовий фотографував секретні документи на своїй кухні. Гранітну стільницю з характерним візерунком і білу плитку на підлозі можна побачити на фотографіях деяких “зливів” секретних документів. Такий самий декор інтер'єру можна знайти на фотографіях родинного будинку, розміщених у Мережі одним з близьких родичів Тейшейри.
За даними ЗМІ, онлайн-друзі американського військового нібито не знали його справжнього імені, тому його викрили саме за допомогою світлин.
Як секрети Пентагону потрапили до Мережі
Цілком таємну інформацію поширили через канал популярної гри. 21-річний Тейшейра був адміністратором невеликої інтернет-групи Thug Shaker Central на платформі Discord, у якій близько 20-30 людей об'єднались через спільну любов до зброї, відеоігор та расистських мемів.
4 березня – раніше, ніж за місяць до того, як запис з'явився в Telegram й 4chan – 10 документів опублікували на сервері Discord під назвою Minecraft – це популярна комп'ютерна гра, в яку залучені мільйони гравців в усьому світі. Туди вони потрапили випадково, помандрувавши ще кількома менш відомими серверами. З Discord усі файли зараз видалено, але їх розносять користувачі Twitter, які встигли скопіювати собі дані. Власник соцмережі Ілон Маск відмовляється видаляти цю інформацію.
Журналісти The New York Times поговорили з кількома членами Thug Shaker Central. Вони описують Тейшейру як свого лідера, який був старший за інших учасників групи і мав доступ до секретних документів.
За їхніми словами, ділитися розвідданими їхній товариш на прізвисько OG почав ще наприкінці минулого року, спочатку переписував секретні документи на роботі від руки, а згодом наважився їх фотографувати. У чаті було до 3 десятків учасників – переважно підлітки, для яких Тейшейра був харизматичним лідером – спортивним, тренованим і озброєним. Він критикував американський уряд і нібито прагнув, щоб його юні друзі були добре поінформовані. Пояснював їм незрозумілі слова і сердився, коли вони не виявляли належної уваги. За словами геймерів, Тейшейра не підтримував жодну зі сторін в російсько-українській війні.
Згодом хтось виніс секретні документи за межі геймерського чату. Коли вони опинилися у пресі і наробили галасу, Тейшейра був дуже збентеженим і передчував небезпеку, розповів один із його друзів. Під час останнього зідзвону вони фактично прощалися, а дехто плакав.
Що було в розсекречених документах
У документах Пентагону, які були датовані періодом до 1 березня, містилася, зокрема, детальна інформація про посилення української армії перед запланованим контрнаступом. Конкретна дата і напрямки українського контрнаступу там не зазначені. Втім, у документах міститься інформація щодо постачання Україні американської зброї. Також оприлюднено перелік і кількісний склад українських підрозділів, які проходять навчання та отримують постачання від США та інших союзників по НАТО. До Мережі потрапили дані про танки і бронетехніку, якими оснащені дані підрозділи.
Окремої уваги заслуговує інформація про втрати у війні ЗСУ та російської армії. Аналітики вважають, що ці дані перед публікацією були відредаговані, оскільки втрати РФ занижені і сильно відрізняються від підрахунків Пентагону.
Окрім інформації з української передової, до Мережі потрапили дані, які американська розвідка збирала в інших країнах. Наприклад про те, що ізраїльські спецслужби кілька місяців тому, ще до виборів, підбурювали людей до антиурядових протестів. Прем’єр Нетаньягу випустив окрему заяву, в якій це твердження спростував. Інший документ вивчає можливості: як вмовити Ізраїль надати Україні летальну зброю, та поки це суперечить заявленій політиці держави.
Ще в одному документі йдеться про побоювання Південної Кореї, що артилерійські снаряди, які вони постачають США, можуть опинитися в Україні, чого Сеул теж не хотів би. Є дані про зв’язки Об’єднаних Арабських Еміратів з Росією. Є інформація з Росії – зокрема про спроби ПВК “Вагнер” дістати зброю чи конкретні військові плани окупантів в Україні: куди збираються бити і коли.
У Вашингтоні розцінюють витік секретної інформації як репутаційний провал, адже документи свідчать, що американська розвідка збирає інформацію на території союзників.
Источник: www.tsn.ua