Воєнна зима: прати – вночі, на смартфоні вимкнути GPS і Bluetooth

Воєнна зима: прати – вночі, на смартфоні вимкнути GPS і Bluetooth 26.10.2022 13:03 Укрінформ Укрінформ зібрав актуальні поради, як пройти цю воєнну зиму

Які електроприлади та коли можна зараз вмикати в домі? Як їх не попалити? Як зберегти заряд смартфона? Читайте в нашому матеріалі.

Але спочатку – невеликий відступ про те, як ми багато втрачаємо задарма електроенергії через старі багатоповерхові будинки у наших містах. Бо цю проблему теж колись обов’язково треба буде вирішувати.

Як ми втрачаємо електроенергію у багатоквартирних будинках

Якщо взяти багатоквартирні будинки у старому житловому фонді, це – 3000 кВт витрат електроенергії на місяць на кожний будинок, розповідає Олег Попенко, голова правління Спілки споживачів комунальних послуг.  

У Києві близько 8000 таких будинків, які обслуговують комунальні керуючі компанії, або близько 24 мільйони кВт споживаної електроенергії на місяць. Там нуль енергоефективних заходів, нуль економії, сотні лівих підключень на кшталт магазинів, МАФів, офісів тощо.

На рік набігає 284 мільйони кВт електроенергії лише у столиці.

Якщо взяти Україну в цілому, то таких будинків близько 50 000 – в яких не провели заміну обладнання на енергоефективне, горять лампочки «Ілліча», старі ліфти, ліві підключення. Отже, реальне споживання електроенергії на рік цими будинками – 150 мільйонів кВт на місяць або 1,8 мільярда кВт на рік, а в цілому це приблизно 2% від споживаної електроенергії в Україні, якої нам зараз дуже не вистачає і не вистачатиме.

Якби в Україні зайнялися питаннями енергоефективності тільки на цьому етапі, де окупність проєкту не більше як рік, і давно замінили б всі ці старі лампочки на світлодіодні, прибрали всі ліві підключення, то знизили б споживання електроенергії в цих будинках на 20-30% на місяць.

– І до речі, так, я переговорив з директором однієї з найбільших приватних керуючих компаній. Так вони після того, як взяли будинки на обслуговування, за пів року знизили платежі за електроенергію на 18%! Ось вам інтерес – державний і приватний. І вся ця багаторічна бездіяльність місцевої влади в галузі енергоефективності.

Не тільки про економію: як зараз правильно користуватися електроприладами

– У мене багато людей в коментарях під постами в соцмережах запитують, чому не можна один раз включити електрочайник або кавоварку? – розповідає Олег Попенко. – Відповідаю. Від терористичних атак постраждало 30-40% енергетичної інфраструктури. Під час пікових навантажень з 17 до 23 та з 7 до 10 ранку різко збільшується споживання електроенергії, і нам треба якось покривати її споживання. А покривати пікові навантаження нема чим, тому і просять у цей час не користуватися потужними електроприладами. Що не зрозуміло?

Всі потужні електроприлади повинні бути відключені і максимально використовуватися рано вранці або пізно вночі, наголошує фахівець. А вдень має бути максимальна економія енергоресурсів.

– Я скажу по собі – відключив усе, крім холодильника і комп’ютера, за яким займається син, – продовжує пан Попенко. –  Чайник гріємо на газовій плиті. Телевізором не користуємося понад три роки. Кондиціонер останній раз включали влітку. Кому холодно, одягаємо спортивний костюм або халат. Вночі вмикаємо пральну машинку, бойлер теж гріє воду вночі. Вночі заряджаємо телефони, повербанки та ноутбук. Це і є раціональна поведінка споживача під час складностей на енергетичному полі.

Отже, ми говоримо зараз не про економію, а саме про правильне користування електроприладами для того, щоб зменшити навантаження на електромережу і електроспоживання, підкреслює фахівець. Про те, як сформувати звички людей, щоб зменшити навантаження на всю загальноукраїнську мережу.

Отже, повторимо, ми сьогодні маємо по можливості відмовитися від користування з 7 до 23 годин електрочайниками,  електрокавоварками, мікрохвильовими пічками, посудомийними та пральними машинами, пилососами, кондиціонерами, масляними та іншими обігрівачами, прасками та фенами. Якщо в людей – електроплити – намагатися частіше користуватися термосом.

Стосовно освітлення – звичайно, давно потрібно було замінити «звичайні» лампочки на світлодіодні з точки зору економії. Взагалі ж лампочка не так впливає на енергосистему, зауважує фахівець, тому що споживає невелику кількість енергії рівномірно, а не сплесками, як, скажімо, мікрохвильова піч.

– Так, зараз такий час, що потрібно вимикати все, що тільки можна, – каже Олег Попенко. – Весь громадський транспорт, який їздить на електротязі – зупинити і замінити автобусами та маршрутками. Відключити освітлення бордів, підсвітки магазинів, фонтанів тощо. Не користуватися ліфтами, або за якимсь графіком, якщо це багатоповерхові будинки.

А що робити, щоб не погоріла техніка від стрибків напруги?

Запитали ми у голови правління Спілки споживачів комунальних послуг і  про те, як вберегти техніку під час нестабільної подачі електроенергії.

Ці проблеми були у нас завжди, зараз, через руйнування інфраструктури, звичайно, загострилися, – каже Олег Попенко. – Найперша порада – вимикайте всю техніку, якою не користуєтеся, з розетки. А на те, що не можна вимкнути, скажімо, холодильник, комп’ютер поставте реле напруги. Більш серйозний варіант – стабілізатор напруги, він ставиться на весь будинок або квартиру, коштує набагато дорожче, і робити це має спеціаліст.

Укрінформ поцікавився, скільки коштують в інтернеті реле напруги для холодильника. В середньому це – гривень 800.

І ще одна порада – бажано одночасно не вмикати потужні електроприлади, навіть вночі. Це треба робити по черзі. Наприклад, якщо увімкнули пральну машинку,  краще вже посудомийною не користуватися в цей час. І, до речі, якщо ви вже не можете жити без телевізора, бо він вам потрібен, як «фон», а взагалі-то ви його не дивитися, – придбайте простеньке радіо.

Як найдовше зберегти заряд смартфона?

Держспецзв'язку опублікував рекомендації про те, як найдовше зберегти заряд смартфона. Нагадаємо найважливіші.

Отже, щоб телефон працював довше за низького рівня заряду батареї, увімкніть режим енергозаощадження. Можна взагалі увімкнути цей режим для економії. Ярлик із цією функцією розташований на панелі швидких налаштувань, а також у налаштуваннях (Батарея, Живлення тощо).

Максимально приберіть  яскравість екрана. Вимкніть зайві комунікації: GPS, Bluetooth. А також вимкніть вібрацію при дотику до екрана.

Видаліть не критичні для вас додатки, які активно використовують батарею, або додаткові акаунти в цих застосунках. Дізнатися про рівень енергоспоживання додатків можна, перейшовши в налаштування: Батарея → Використання батареї.

Якщо ситуація з живленням критична, увімкніть режим «екстрена економія енергії». Він відключить всі модулі телефону, крім телефонної книги, можливості відправляти смс, й самої можливості робити та приймати дзвінки. Грубо кажучи, смартфон стає кнопковим телефоном. (Нагадаємо, ярлик із цією функцією розташований у налаштуваннях: Батарея, Живлення тощо).

Або переведіть смартфон у режим польоту, якщо для вас важливіше зателефонувати комусь, ніж залишатися на зв'язку І, між іншим, не забудьте на всяк випадок виписати десь на папері найнеобхідніші телефони, які ви не пам’ятаєте.

Поради від туриста, якщо темно та холодно: одяг, їжа, освітлення

Як кажуть досвідчені любителі подорожей, туризм – це життя на мінімалках, але з комфортом. Отже, кілька лайфхаків від користувача Твіттеру, які можуть бути актуальними цієї зими.

По-перше, стосовно одягу. Фліска – це топ, розповідає дописувач. Дуже тепло, зручно, швидко сохне. Гарно працює з іншими шарами одягу. Купуйте не вагаючись, на секондах такого добра повно за мінімальні гроші. Термобілизна – найкращий винахід, просто маст хев не залежно від того, чи ходите в походи. Дуже круто утепляє, якщо з фліскою – бомба термос. Для дому та міста  – з вовною, є українські виробники за адекватні гроші.

Відомо, що якісний спальник – досить дороге задоволення. Але є вкладки в спальники, які додають до +10 до тепла, – є тонкі, є флісові, дуже компактні.

Тепер – про їжу. В темряві, особливо якщо у вас електроплитка, а електрики немає, в пригоді можуть стати різі швидкі «ніштяки»: кус-кус, пластівці вівсяні/гречані, можна зробити заготовки на супи/борщі чи купити готові в пакетах. Гречку взагалі можна не варити, а заливати водою з вечора, а на ранок просто розігрівати. До запасів продуктів можна додати пару пакетів сублімованої їжі – це повноцінні страви за 10 хвилин. Є багато українських виробників і продається така їжа навіть в супермаркетах.

Ну, і про освітлення, якщо про це заговорили. Зараз є купа led-ламп, які можуть працювати від акумулятора чи повербанка протягом багатьох годин. Коштують небагато.

Лариса Гаврилова, Київ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *