Вибори у США: тест на міцність демократії

Вибори у США: тест на міцність демократії

06.11.2020 11:35

Укрінформ

Триває третя доба підрахунку голосів, Трамп готується до юридичної війни

У ніч проти п'ятниці, коли в Америці почалася третя доба підрахунку голосів на президентських виборах, протистояння між кандидатами тривало в шести ключових штатах. Демократ Джо Байден продовжував помітно випереджати свого суперника Дональда Трампа. У будь-який інший рік виборів це було би явною ознакою перемоги, однак зараз усе по-іншому. Навіть, якщо Байден набере необхідних 270 голосів вибірників, це не означатиме завершення боротьби.

Чинний глава Білого дому не налаштований просто так поступатися посадою та вже оголосив про намір продовжити юридичну війну за президентське крісло. Отже, які шанси мають кандидати? Що буде далі, якщо результати оспорюватимуться в судах?

«КЛЮЧІ» ДО ПЕРЕМОГИ

Попри зростаючу напругу в повітрі, яка охопила Америку перед виборами, ситуація досі залишається спокійною. Центр американської столиці, яка традиційно голосує за демократів, обвішаний гаслами проти Трампа. Під Білий дім виходять люди з плакатами, подекуди з нецензурними написами. Утім, усе поки що відбувається в мирному руслі, під наглядом поліції.

Тим часом триває процес обробки бюлетенів.

Ще ввечері четверга увага американців була прикута до підрахунку голосів у чотирьох «ключових» штатах, які могли забезпечити перемогу одного з кандидатів.

Серед них, зокрема, Пенсильванія, яка має 20 голосів вибірників. Адже без неї Трампу точно не світило переобрання на другий термін. Спочатку в цьому штаті потужно лідирував чинний президент з перевагою понад пів мільйона голосів, однак, коли почали рахувати бюлетені, що надійшли поштою, розрив між кандидатами різко скоротився. Увечері четверга різниця становила лише 37 тис. виборців, о першій ночі вона скоротилася до 12 тисяч і продовжувала танути на очах, і це, очевидно, додавало драйву в штабі демократів.

Джорджія, яка має у своєму арсеналі 16 вибірників, також забезпечила не меншу інтригу. При обробці 99% бюлетенів у четвер обидва кандидати мали по 49,4%, щоправда, за кількістю голосів у Трампа було на 1,7 тис. голосів більше. Коли залишилось обробити 14 тис. бюлетенів, три округи Джорджії призупинили роботу на ніч, таким чином лише збільшили напругу очікування.

Цікава боротьба розгорнулася за Неваду, де при оброблених 89% бюлетенів Джо Байден випереджав Дональда Трампа лише на 0,9%. Цей штат має шість вибірників, голоси яких також могли би стати переможними для демократа.

Ще одним полем бою в «ключовій четвірці» стала Північна Кароліна з 15 голосами вибірників. Тут Трамп обходив Байдена на 1,4% при обробці 94% бюлетенів.

Це лише підкреслює, наскільки напруженою була боротьба кандидатів і як розподілилася Америка у своєму виборі майбутнього президента.

«АСТАНАВІТЄСЬ!»

Символічна заява експрезидента-втікача Віктора Януковича «Астанавітєсь!», яку він озвучив з російського Ростова-на-Дону, давно стала мемом, зокрема, в українському сегменті інтернету. Дональд Трамп висловився подібним чином, коли в четвер великими літерами «прокричав» на офіційній сторінці у Твіттері «STOP THE COUNT!» («Зупиніть підрахунок!»). Таким чином, нинішній президент хотів, аби виборчі комісії припинили враховувати бюлетені, надіслані американцями поштою. Не можна сказати, що це стало несподіванкою – крок був цілком прогнозованим.

Свою нехитру стратегію Трамп почав озвучувати ще за кілька місяців до голосувань, коли на тлі пандемії Джо Байден закликав своїх виборців голосувати поштою, аби зменшити ризики поширення коронавірусу. Уже тоді Трамп почав заявляти, що це створить великі можливості для фальсифікацій і наперед звинувачував демократів, що вони хочуть обманом украсти у нього вибори. Треба зауважити, що пошта в США працює набагато більш відповідально, ніж в Україні. Тут навіть паспорти, водійські права та чеки на тисячні суми гарантовано приходять у конвертах поштою.

Зараз же республіканський штаб вирішив піти у наступ. Зокрема, Трамп хоче через суд скасувати результати у ключових штатах, які вже оголосили перемогу Джо Байдена. Крім того, республіканці намагалися зупинити обробку поштових бюлетенів у Джорджії, Мічигані, Пенсильванії, Неваді. Втім, юристам Трампа не вдалося добитися перемоги. Лише в Пенсильванії суд виніс рішення, що спостерігачі від республіканців можуть наблизитися до столів з бюлетенями на відстань до 1,5 метра – соціальної дистанції, встановленої на час пандемії.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *