Повернення тисяч українців із Чехії: виклик чи шанс?

Водночас, більшість українських працівників у Чеській Республіці поки що не виїжджають до України

Чехія – країна, в якій працюють і дуже добре інтегровані десятки тисяч українців. За офіційними даними, станом на кінець 2019 року в Чеській Республіці проживало 151 960 громадян України, що склало 23,8% від загального числа іноземців у цій країні. Майже половина українців – 48,5% – перебували в Чехії з метою працевлаштування, 6,9% – займалися підприємницькою діяльністю. Серед іноземців, які на території республіки офіційно започаткували підприємницьку діяльність, українці є найчисельнішою групою – їх частка в загальній цифрі таких людей становила майже чверть.

Коронакриза боляче вдарила по людях і по бізнесу, які в ньому зайняті. При тому, що більшість залишилася в країні – або на роботі, або в очікуванні повернення до неї, – чимало співвітчизників повернулися додому.

Євген Перебийніс

«Запровадження в Чехії надзвичайної ситуації у зв’язку з пандемією, звичайно ж, позначилося на сфері зайнятості, причому найбільше ці заходи торкнулися саме тих сфер економіки, де традиційно працювало найбільше громадян України –  машинобудівної галузі та сфери послуг», –  констатує посол України в ЧР Євген Перебийніс.

Він сам і дипломати Посольства протягом майже двох тижнів керували відправкою співвітчизників додому. До 28 березня з Чехії було евакуйовано понад п’ять тисяч громадян України повітряним та наземним шляхом: організований спільно з посольством України в Польщі потяг «Прага-Перемишль-Львів/Київ», 19 спецрейсів авіакомпанії SkyUp із Праги до Києва та Львова. А потім – ще ряд перевезень приватними автобусними компаніями. Все це дало змогу повернутися додому близько десяти тисячам громадян України. А з урахуванням того, що люди виїжджали також приватним автотранспортом, Євген Перебийніс не виключає, що реальна цифра тих українців, які залишили Чеську Республіку, може бути набагато більшою.

При цьому лише близько 10% від загальної кількості українських громадян, що організовано повернулися додому в перші дні, складали туристи. Основною ж частиною евакуйованих були саме трудові мігранти.

«Причиною цього стали не лише паніка в перші дні запровадження карантину, а й усвідомлення значною кількістю громадян того, що найближчим часом розраховувати на таку ж позитивну динаміку на ринку праці за кордоном, очевидно, не варто», – пояснює Євген Перебийніс.

І насправді, у ситуації, що склалася, уряд уже заборонив наймати з-за кордону нових працівників. (А ще в жовтні минулого року той же уряд схвалив можливість видачі 1500 робочих віз для українців, які могли б працювати в сільському та лісовому господарстві, у харчовій галузі). Це означає, що після завершення надзвичайної ситуації ще деякий час українські робітники не зможуть офіційно працевлаштуватися в Чехії, оскільки триватиме процес оформлення дозвільних документів. Він, до речі, й до того не був позбавлений бюрократії. Процедура отримання легальної трудової візи для роботи в Чехії громадянами України є однією з найскладніших і найтриваліших у ЄС – попри те, що чеська економіка насправді гостро потребує українських робочих рук.

ХТОСЬ ВТРАЧАЄ, ХТОСЬ ЗНАХОДИТЬ

Складність процедури змушує багатьох потенційних працівників шукати обхідні шляхи. Зокрема, в’їжджати в країну за так званими «польськими» робочими візами. Формально вони перебувають у Шенгенській зоні легально, але чеське законодавство при цьому порушують. За даними поліції ЧР, кількість українців-нелегалів, у тому числі тих, у кого закінчилася віза, становила на початок року 1456 осіб – до речі, найбільше число серед інших іноземців.

Саме ця категорія людей в умовах епідемії коронавірусу опинилися у надзвичайно загрозливій ситуації, фактично в пастці, у багатьох не було навіть нормальної медичної страховки. Роботодавці можуть маніпулювати такими співробітниками, часом просто експлуатувати або викинути з гуртожитку, використовуючи їхню фактичну безправність.

Утім, левова частка наших людей працюють цілком легально. Це, за офіційними оцінками, 121 тисяча (Україна посідає перше місце в рейтингу третіх країн – постачальників робочої сили в ЧР). Комусь із них пощастило, комусь – навпаки.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *