Очікування від візиту Зеленського до США: від зброї — до знешкодження росії 21.12.2022 16:31 Укрінформ Перший за 300 днів Великої війни закордонний візит глави української держави: Україна довела право бути серед найвпливовіших країн світу, а росія — серед країн-парій
Президент Зеленський полетів у Вашингтон до Джо Байдена, а путін — у Мінськ до лукашенка… Чим не початок анекдоту? Але це не анекдот, а яскрава ілюстрація до того, яке місце сьогодні у світі займає Україна, Київ, а яке – росія, москва. Втім, як мовиться, це так, для затравки…
Повернімося до візиту.
Це буде перша закордонна поїздка Володимира Зеленського від 24 лютого. Повідомляється, що запрошення США зробили президенту ще минулої середи, 14 грудня. Українська сторона підтвердила візит лише кілька днів тому, 18 грудня.
За планом, глава держави проведе у Вашингтоні неповний день, після чого вирушить назад до Києва. Деталі його маршруту, як і складу делегації, зі зрозумілих причин не розкривають. Втім, неназваний високопосадовець з адміністрації підтвердив журналісту “Голосу Америки”, що Штати консультували українську сторону з питань безпеки.
Очікується, що візит буде дуже насиченим, а головне — корисним для ЗСУ з точки зору обсягу та якості військової допомоги, яку виділить адміністрація Байдена цього разу. Власне, про це перед поїздкою написав у своєму Твіттері сам президент: “Вирушив до США задля зміцнення стійкості й обороноздатності України”.
Десь о 21:30 (за Києвом), після представлення на південній галявині перед Білим домом, Зеленський говоритиме з Байденом в його резиденції, після цього буде зустріч з командою США з нацбезпеки, а також представниками американського уряду. Потім — запланована прес-конференція та спілкування з журналістами. А ввечері — о 02:30 (за Києвом) — глава України виступить зі спеціальним зверненням перед американським Конгресом. Чекаємо.
І нарешті офіційно — під візит Зеленського — Білий дім оголосив один з найбільших пакетів військової допомоги на майже $2 млрд, який, серед іншого, включатиме ЗРК Patriot. Навчання на цій системі відбудеться в третій країні, після чого її розмістять в Україні. Втім, очевидно, одних лише Patriot, аби стати ключовим підсумком саме такого візиту, недостатньо.
То чого ще слід очікувати, яких важливих і знакових для України рішень?
“Цей візит історичний. І для Сполучених Штатів він не менш важливий, аніж для нас”
Директор аналітичного центру “Політика” Микола Давидюк згадує, що востаннє щось подібне було ще наприкінці 60-х років — візит уродженки Києва Голди Меїр, п'ятого прем'єр-міністра Ізраїлю, у Вашингтон на перемовини із тодішнім президентом Річардом Ніксоном щодо допомоги Тель-Авіву зброєю.
“Тобто все це дуже серйозно. За великим рахунком Україна для Штатів зараз, як другий Ізраїль — найбільший партнер, якому найбільше допомагають, тому що він бореться за демократію в оточені ворога. І кожна з цих автократій, яка нас обсіла, — рф, білорусь… — свого часу загравала зі США, але жодна так і не стала демократією. Водночас Україна – і була демократією, і нею залишилася. Більше того, наша держава — це приклад сильної демократії”, – наголошує політолог.
Прем'єр-міністр Ізраїлю Голда Меїр та президент США Річард Ніксон. 1969 рік
Зеленський летить у Вашингтон у дуже правильний час.
“Момент підібрано вдало. Можемо лише поаплодувати Офісу президента, МЗС, нашому посольству в США та вашингтонським партнерам за таку роботу, бо на цьому тижні в Конгресі голосуватимуть бюджет. Тож коли ще їхати у Вашингтон, як не зараз?” – розмірковує пан Давидюк.
Конгрес голосуватиме за розподілення астрономічної суми у $1,5 трильйона, з яких $45 мільярдів — для України.
“Мало бути $38 млрд, а стало — $45 млрд. Наразі в Конгресі, скажемо так, ситуація “на грані”: багато хто “за”, але є й такі, що “проти” або ж поки не вирішили. Тому, певен, візит Зеленського явно посприяє кінцевому результату. І наша держава отримає насправді великі гроші. А $45 млрд, на секундочку, це більше, ніж бюджет України”, – акцентує експерт.
У Зеленського вкрай насичений графік: виступ в Конгресі, зустріч з Байденом, вихід до преси…
“З Конгресом зрозуміло. Під час виходу до преси основний меседж — путіну не треба зберігати обличчя, а треба звільнити всю територію України. Щодо зустрічі з Байденом… Зрозуміло, що це стратегічне партнерство, а тому найперше треба дядьку Джо подякувати. Бо, якраз-таки, ніхто інший не зробив для нашої держави більше за ці місяці Великої війни, ніж адміністрація президента США. Штати в цьому питанні — беззаперечний лідер”, – каже Микола Давидюк.
Що стосується конкретної військової допомоги, то на додачу до систем Patriot експерт також очікує хороших новин по безпілотниках MQ-1C Gray Eagle: “За ці БПЛА наше посольство у США б’ється вже не один місяць. Це зброя нового покоління, класу high level. А якщо хоча б раз Україні дадуть щось подібне, то, гадаю, і в подальшому можна буде претендувати на щось надсучасне”.
Нарешті, цей візит демонструє відчутну різницю між Україною та рф.
“От полетів путін в Ростов і сказав, що був на передовій. Тим часом Зеленський на передовій був реально й неодноразово. Він напередодні — завітав у Бахмут. Різниця очевидна, чи не так? Полетів путін до лукашенка у Мінськ і сказав: “бєларусь — єто главний стратегічєский партньор расії”. А Зеленський полетів до Байдена у Вашингтон — нашого стратегічного партнера №1. Тому, насправді, це теж відповідь. У кремлі хотіли залякати нас візитом путіна у білорусь, а по факту — самі злякалися візиту Зеленського у Вашингтон. Це важливий символ”, – резюмував політолог.
“Зеленський їде не за Patriot. Мета його візиту набагато глибша”
Дипломат Вадим Трюхан звертає увагу на те, що деякі оглядачі поспішили применшити значення візиту президента України до США, стверджуючи, що він полетів за океан за системами ППО/ПРО. Проте це не так.
“Та й немає сенсу робити перший закордонний візит за 300 днів з початку широкомасштабного вторгнення нацистської росії для вирішення питання, яке вже вирішено, і це відомо всім притомним людям”, – вважає експерт.
То за чим же тоді полетів Зеленський у Вашингтон?
Вадим Трюхан каже, що відповідь на поверхні. По-перше, йому треба переконати наших американських союзників у тому, що нарешті настав час вирішального наступу на путінську росію, результатом якого має стати її безумовна капітуляція.
“Для цього Україні, крім, звичайно, систем ПРО/ППО потрібна наступальна зброя, зокрема бронетехніка, включно з сучасними танками, авіацією, причому не лише F-15/16, а й європейські бойові літаки, бойові БПЛА дальньої дії. А ще — далекобійна артилерія і РСЗВ. Адже того, що вже поставлено для вирішальних наступів, які зламають хребет російській воєнній машині, явно недостатньо”, – акцентує він.
Зеленський їде не за комплексами Patriot. Мета його візиту набагато глибша
По-друге, настав час предметної розмови про майбутнє росіян. Україні вкрай потрібно переконати Вашингтон в тому, що в тому вигляді як зараз, навіть після капітуляції і зміни політичного режиму, росія буде продовжувати становити загрозу. І то не лише для України та європейців, а й для всього світу, зокрема для США.
“Відтак необхідно вже обговорювати алгоритм щодо демілітаризації, дерашизації та децентралізації росії. Так, це архіскладне завдання, тому що американська сторона побоюється розпаду російської федерації, як свого часу боялася розвалу СРСР. Проте зараз історичний момент для того, щоб вирішити ці три надзавдання. Якщо вдасться переконати американців, то справи підуть і в перемовинах з цього приводу з європейцями та іншими зацікавленими сторонами”, – переконує дипломат.
По-третє, після завершення війни Україні доведеться мати справу з безпрецедентними викликами, пов’язаними з поверненням внутрішньо переміщених осіб та біженців, відновленням інфраструктури і житла, а також примиренням чи точніше реінтеграцією величезної кількості людей, уражених рашистською пропагандою. Це завдання на сотні і сотні мільярдів.
“Тож потрібен своєрідний План Маршала 2.0, який би став каталізатором для вирішення всіх цих питань у перспективі декількох років, а не десятиліть. Президенту Зеленському вкрай важливо отримати від Вашингтону згоду на започаткування такого плану, і бажано щоб разом з іншими нашими друзями. Скоріш за все, йтиметься про своєрідний «Рамштайн з відбудови України»”, – прогнозує Вадим Трюхан.
Ще одне чутливе питання, яке без сумніву стоятиме на порядку денному — це притягнення до міжнародної кримінальної відповідальності за воєнні злочини, в першу чергу злочин агресії, всіх найвищих посадових осіб росії, білорусі та, ймовірно, ірану. Мова про таких персонажів, як путін, лукашенко, шойгу, лавров, герасимов і сотні інших.
А ще, каже експерт, українській делегації доведеться проявити вищий пілотаж у дотриманні протокольних особливостей такого ролу візитів і зуміти попрацювати з представниками обох американських партій, адже двопартійна підтримка України вкрай важлива.
“Останнім часом спостерігається певна ерозія балансу в цьому питанні. Відтак Зеленському треба зробити все можливе і неможливе, щоб “підлатати” дещо порушену останніми виборами сталу раніше єдність американського політикуму щодо протидії путінському режиму і підтримки України”, – підкреслив дипломат.
Нарешті позитивом Вадим Трюхан вважає той факт, що про візит стало відомо лише в день його початку. Хоча зрозуміло, що готувався він не один тиждень. На його думку, це свідчить про те, що в Україні нарешті навчились дотримуватися умов строгої секретності щодо наскільки чутливих питань.
“І це заслуговує на повагу. Адже росіяни зробили б все можливе, щоб зірвати певні зустрічі Зеленського чи навіть весь візит. А зараз вони в цейтноті. Сюрпризів, звісно, від них очікувати треба і то неприємних. Проте, на мою думку, і українські спецслужби, і американські, і європейські до всього готові”, – переконаний експерт.
Отже, візит має всі шанси стати історичним. Залишається лиш дочекатися результатів. Проте вже зараз він яскраво показує, як висловився пан Трюхан, ху із хто.
“Путін може собі дозволити злітати хіба до кульгавої качки лукашенка в Мінськ чи до азійських сатрапів. А Зеленський, якого він ненавидить всіма фібрами своєї мерзенної душонки, в цей час веде перемовини з Байденом, лідером найвпливовішої держави світу”, – каже дипломат.
Тож можна лиш уявити, яку злобу у кремлівського карлика викликав цей візит.
“Україна завоювала право бути серед найвпливовіших країн світу, а росія довела своє право бути серед країн-парій”
Політичний експерт Євген Савісько розділив очікування від візиту Зеленського в США на п’ять блоків.
Перший блок — політичний. Зокрема, отримання цілковитої підтримки як від республіканців, так і від демократів. Зустрічі з лідерами обох палат Конгресу США.
“Підтримка потрібна не лише на час війни, але й після неї”, – наголосив експерт
А ще — отримання гарантій прийняття України до НАТО. Збільшення числа країн-учасниць антипутінської коаліції.
“Такого можна домогтися лише завдяки підтримці Сполучених Штатів”, – додав пан Савісько.
Зеленський летить у Вашингтон до Байдена, а путін може собі дозволити злітати хіба до кульгавої качки лукашенка в Мінськ чи до азійських сатрапів
Другий блок — військовий. Йтиметься про кардинальне збільшення номенклатури військової допомоги Україні.
“Зокрема про далекобійні ракетні комплекси, танки, літаки, зенітні комплекси і, можливо, про кораблі потрібні для деокупації Чорного та Азовського морів”, – сподівається він.
Третій блок — економічний. Вестиметься розмова про списання українських кредитів. За словами Євгена Савіська, без цього процес відновлення економіки нашої держави розтягнеться на десятиліття.
“Також про налагодження виробництва критично важливих для України замовлень в США. Насамперед — обладнання для відновлення та будівництва нових систем енергозабезпечення нашої країни”, – підкреслив спікер.
Четвертий блок — релігійний. Наприклад, у США існує надзвичайно впливова громада людей іудейського віросповідання. Тож налагодження особистих контактів між президентом України та лідерами таких громад дасть можливість вплинути на ставлення урядів до війни в Україні. Того ж Кнесету Ізраїлю.
П'ятий блок — етнічний. Знов таки, у США живе велика українська діаспора, котра збільшилася за рахунок біженців від нинішньої війни. Пан Савісько очікує згуртування та вмотивування діаспори на підтримку України та блокування впливів рф.
“Символічно, що вчора Володимир Зеленський був на фронті, а сьогодні полетів у США. Він показав себе як справжній лідер країни, яка воює. А путін поїздкою в Мінськ показав себе, як переляканий копіювальник Сталіна, котрий жодного разу не був на фронті. Україна завоювала право бути серед найвпливовіших країн світу, а росія довела своє право бути серед країн-парій, з якими гидують комунікувати навіть сусіди”, – резюмував Євген Савісько.
Не можливо не погодитись…
Мирослав Ліскович. Київ
Источник: www.ukrinform.ua