На Донбасі складається нова ситуація – чи це нам так здається?

На Донбасі складається нова ситуація – чи це нам так здається?

Аналітика

13.07.2020 22:38

Укрінформ

Протягом останніх трьох-чотирьох днів маємо кілька важливих звісток, центральне місце в яких займає Донбас. Що це означає?

І хоча ці повідомлення тісно переплетені між собою, все ж розділимо їх на два блоки – військовий і політичний.

Почнемо з першого. Як повідомив речник Міноборони Максим Праута із посиланням на інформацією ГУР МО, з початку липня на Донбасі зафіксовано збільшення кількості диверсійно-розвідувальних груп і снайперських пар, укомплектованих кадровими російськими військовими зі складу з’єднань і частин Південного військового округу ЗС РФ. Ще одне повідомлення надійшло від пресслужби штабу ООС: «10 липня ОБСЄ зафіксувала 11 танків Т-64, а також 152 міліметрову самохідну гаубицю 2С5 «Гіацинт С» на території об'єкта поблизу непідконтрольного урядові України селища Лутугине Луганської області».

Загалом, попри те, що Радбез ООН ухвалив 1 липня резолюцію, що передбачає «загальне та негайне припинення бойових дій» в усіх конфліктних ситуаціях (у тому числі на Донбасі) впродовж 90 днів» (до кінця вересня), у щоденних зведеннях штаб ООС постійно фіксує порушення окупаційними військами режиму «тиші».

Друге – політичне… «Ми стверджуємо, що «Мінськ» застарів і його треба переглядати», – заявив віцепрем’єр-міністр з питань тимчасово окупованих територій Олексій Рєзніков в інтерв’ю «Главкому». «Зеленський вперше озвучив офіційну позицію України, Він каже, що тепер «ситуація інша в тому, що ми вже інакше почали тлумачити Мінські угоди, причому відкрито і відверто». що ніякого особливого статусу в Конституції не може бути категорично, і друга річ – спочатку контроль над кордоном, а потім вибори.

Прессек президента РФ Дмітрій Пєсков натякнув на можливий зрив переговорів щодо Донбасу. У нього знову за рибу – гроші: для вироблення будь-якого альтернативного документу потрібен буде діалог з представниками самопроголошених республік. «А той же Київ геть відмовляється від цього діалогу. Отже, виходить якесь замкнене коло (…) Українське керівництво все частіше і частіше, дедалі наполегливіше говорить про те, що Мінські домовленості потрібно міняти. Означає це офіційний вихід Києва з Мінського комплексу заходів чи не означає, ми поки не знаємо», – заявив Пєсков.

Складається відчуття, що на Донбасі, навколо Донбасу, а також навколо перемовин відбуваються зміни, створюється якась «нова» ситуація. Так це чи ні? Які ймовірні ризики?

Ситуація змінилася хоча б тому, що весь світ усвідомив – на сході України відбувається російська агресія та окупація

Віталій Мартинюк

Абсолютно очевидно, що Мінські домовленості перебувають у тупику, і ключовою причиною є саме небажання Росії виконувати перший пункт – припинення вогню, про що, зокрема, свідчать триваючі обстріли російськими окупаційними військами українських позицій, коментує політолог-міжнародник, виконуючий обов’язки директора Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Віталій Мартинюк. Крім цього, Комплекс заходів (не Мінські домовленості, а Комплекс заходів) був спланований до виконання до кінця 2015 року, і вже наступного дня після схвалення був порушений російською стороною. «Потім була домовленість продовжити термін його виконання, але все всі строки спливли. – стверджує політолог. – З іншого боку, європейці наголошують, що санкції прив’язані до Мінських домовленостей. До Домовленостей, а не Комплексу заходів. А в домовленостях (протоколі і меморандумі) першим пунктом теж іде припинення вогню, що не виконується російською стороною».

А ситуація – дійсно змінилась. Одна лише паспортизація жителів ОРДЛО внесла ці суттєві зміни. Уже весь світ усвідомив, що на сході України відбувається російська агресія та окупація, а Кремль все продовжує говорити про якісь «народні республіки», які чомусь у Мінську представляють громадяни Росії. «Воно й не дивно, адже у Тристоронній контактній групі учасниками є ОБСЄ, Росія і Україна, а отже «представники Донецька і Луганська» беруть участь у складі російської делегації. Крім того, нові учасники мінських перемовин з числа переміщених осіб ще раз підтверджують, що стороною конфлікту є РФ», – наголосив Мартинюк.

Бажання надати суб’єктності НЗФ буде спостерігатись у кожній російській ініціативі та заяві

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *