Ліквідація Пригожина та верхівки ПВК “Вагнер”: що від цього Україні?

Ліквідація Пригожина та верхівки ПВК “Вагнер”: що від цього Україні? 25.08.2023 18:36 Укрінформ Руйнація РФ триває. Внутрішня боротьба в середині башт Кремля набирає обертів. І це вигідно Україні для завершення війни та перемоги

Чи загинули Євгеній Пригожин з компанією ПВК “Вагнер” у літаку, що 23 серпня зазнав катастрофи над Тверською областю Росії, чи не було їх там… Наразі це уже не так важливо. Думається, що такий собі “лже-Євгеній” Росії гарантований у будь-якому разі. А це означає для РФ нову смуту, як в 17-му сторіччі за часів лже-Дмитрія. Адже цей самий “лже” і тоді був, і зараз буде лише приводом для смути, а причина її – невиліковна хвороба держави, Російської федерації у 21-му столітті.

Втім, нас цікавить інше: ця історія для України – “плюс”, “мінус”, “нейтрально”, а також — яких подальших наслідків слід чекати?

“Коли у мене питають “За кого ви вболіваєте в протистоянні Пригожина і Шойгу?", то я завжди відповідаю, що вболіваю за обидві команди — любила жаба гадюку. Будь-яка внутрішня "заруба" між опорами кремлівського режиму природно грає нам на руку — нехай вони там усі перегризуть один одному горлянки”, – коментує “Укрінформу” керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія XXI» Павло Лакійчук.

Спрогнозувати ліквідацію Пригожина, каже він, було не складно.

“А от передбачити наслідки ліквідації верхівки "Вагнера" – ще той ребус. Думаю, що і кремлівські організатори "акції відплати" усіх варіантів не прорахували”, – додав пан Лакійчук.

Політолог Ігор Рейтерович вважає, що до заколоту чи громадянської війни у РФ убивство Пригожина навряд чи призведе: “Адже військової компанії «Вагнер», як окремої одиниці, щоб приймати певні рішення, фактично вже не існує. Тому мова йтиме про добивання та розпорошення цієї ПВК. Після чого відбудеться її відхід з політичного та військового життя”.

Проте слід очікувати посилення протистояння в середині різних еліт, які є в Росії.

“Всі прекрасно розуміють, хто стоїть за вбивством Пригожина. Саме цим влада РФ показала, що жодні домовленості нічого не варті. Всі відповідають за самих себе. Тому турбулентність всередині російського політикуму ще більше посилиться, а зведення різноманітних порахунків, набуде поширеного характеру, — вважає політолог. – Ця історія розв’язує руки деяким групам. Вони більш агресивно почнуть розчищати простір для подальшого маневру та задумуватися про транзит влади. Тобто про відхід Путіна та приходу до влади когось іншого. В цьому контексті протистояння і війна посиляться”.

Ми бачитимемо наслідки цієї війни у вигляді наступних терористичних актів проти окремих представників так званої військово-політичної еліти РФ. Також будемо бачити посилення окремих персон. Наприклад, Кадирова. Він буде дозволяти собі заяви, яких не робив раніше.

“Внутрішня боротьба в середині башт Кремля буде набагато жорсткішою. Це явно не буде сприяти нормалізації ситуації у РФ. Це буде, навпаки, дестабілізаційним фактором, який надалі буде вигідний Україні для завершення війни та перемоги. Тож для нас це точно плюс", — вважає пан Рейтерович.

Олександр Коваленко, військовий оглядач групи “Інформаційний спротив”, зізнається, що ліквідація Пригожина стала для нього дещо неочікуваною.

“Коли мене запитували про те, як може скластися подальша доля ватажка ПВК “Вагнер” після невдалого “маршу на Москву”, то я завжди відповідав, що його вб’ють не одразу, а через деякий час, наприклад, через пів року. Як бачимо — помилився, це сталося набагато раніше, – каже аналітик. – Більш того, я очікував, що його вбивство замаскують, припустимо, під інфаркт. У російських спецслужб достатньо отрут різної номенклатури, які здатні зімітувати природну зупинку серця. Натомість з ліквідацією Пригожина ніхто особливо не заморочувався, усе відбулося досить примітивно — відпрацювали по літаку ППО та ще й у своєму повітряному просторі. Це перше”.

Друге — що це змінює? За словами військового експерта, внутрішньо для РФ — нічого.

“Хіба “вагнерівці” активізувалися? Ні. На вбивство керівництва їм треба було реагувати максимально швидко, у першу добу. Проспали… Замість того, щоб організовувати силові акції, палити військові частини росгвардії й таке інше — ми лише побачили багато хайпу і коментарів про якусь помсту. І все. Далі процес не просунувся. Тому, гадаю, що “маршу на Москву 2.0” точно не буде. “Вагнерівці” в черговий раз “ковтнули”, – акцентує пан Коваленко.

Щодо ймовірних наслідків для України…

“Скоріш за все, “вагнерівців” інтегрують у збройні сили РФ, тобто змусять їх підписувати контракти. Тому я не виключаю навіть того, що вони повернуться найближчим часом у зону бойових дій, але вже як контрактники ЗС РФ. Для нас, звісно, це не найкращий варіант, бо в зоні БД у наших хлопців побільшає роботи з утилізації м'яса ворога. Водночас в цілому, ліквідація Пригожина і Ко — це радісна новина для України, адже було знищено військових злочинців”, – зазначив Олександр Коваленко.

Військовий експерт Михайло Самусь каже, що наразі ми спостерігаємо наступний акт п’єси під назвою “розвал РФ”, відкрита фаза якої розпочалася після недопутчу Пригожина 23 червня цього року.

“Процеси руйнації РФ, які інколи йдуть приховано, а інколи – вкрай демонстративно, як от в даному разі, тривають. Росія уже давно не держава, це failed state з мафіозними структурами, які відкрито використовують армію для того, щоби збивати літаки конкурентів. Навіть при Сталіні була яка-не-яка, але хоч імітація держави. А тут і цього немає. Тому на стратегічному рівні для України це точно плюс, це позитивний розвиток подій. Система саморуйнується, у неї багато недоліків та вразливостей, і ми це можемо і маємо використовувати на свою користь. Очевидно, що ця дія невдовзі викличе іншу дію. Це закони фізики”, – переконує пан Самусь.

Що стосується майбутнього так званої ПВК “Вагнер”…

“Чому так званої? А тому, що ніяких ПВК в Росії немає від слова взагалі — ні в правовому полі, ні в будь-яких інших іпостасях. Це перше. Друге – окрім “Вагнера”, в РФ є ще близько 40 подібних структур. І всі вони абсолютно інтегровані в систему, знаходяться під крилом або ФСБ, або ГРУ (воєнної розвідки), або Міноборони. Тобто їхня начебто приватність і незалежність від держави — це все медійна «мулька», не більше. І третє – структури афільовані з Шойгу (Міноборони) переберуть до своїх рук увесь бізнес Пригожина в Африці. Водночас бойовиків-вагнерівців поставлять перед фактом: або переходите під наш контроль, або просто будете фізично знищені”.

Що стосується частини “вагнерівців”, які на сьогодні перебувають в Білорусі, то, на думку експерта, вони й отримають такий же сигнал і будуть відправлені або в Африку, чи якийсь інший регіон, або їх перекинуть в Україну, змусивши підписати контракт з МО РФ.

“Жодних особливих преференцій, як було за Пригожина, у них більше не буде, вони стануть частиною структури, її “гарматним м’ясом”, – наголосив Михайло Самусь.

Дипломат Вадим Трюхан висловився щодо всього цього трьома тезами.

Перша — немає 100% упевненості в тому, що в літаку, який зазнав катастрофи, перебувала “вагнерівська” верхівка включно з Пригожиним.

“Знаючи майстерність останнього у “примірці” на себе різних образів (відповідні фото давно “гуляють” мережею, – Ред.), можна припустити, що це наперед спланована спецоперація з заляганням на дно”.

Друга теза — якщо Пригожин і його поплічники справді мертві, то це свідчить про дві речі.

“По-перше, Путін показав своєму найближчому оточенню, що він не пробачає непокори та ганьби. А Пригожин, як відомо, сильно зганьбив Путіна своїм “маршем на Москву”, – каже експерт. – По-друге, через ліквідацію Пригожина диктатор послав меседж не тільки своєму найближчому оточенню, а й усім тим, хто насмілиться стати до нього в опозицію, закликатиме до боротьби з його режимом і так далі. Тобто він дав зрозуміти, що незгідних чекатиме швидка і жорстока розправа”.

Третя теза стосується наслідків для України безпосередньо.

“Вагнерівці” вийшли з Бахмута майже одразу після того, як туди увійшли, розуміючи, що втримати місто — це абсолютно нереалістичне завдання. Більш того, “Вагнер” особливо якоїсь ролі на фронті давно вже не відіграє. Принаймні, протягом останніх двох місяців. Тож навіть якщо “вагнерівців”, які перебувають в Білорусі, спробують знову кинути на фронт — для України від цього абсолютно нічого не змінюється”.

Нарешті заступниця міністра оборони України у 2019-20 рр. Аліна Фролова припускає, що ліквідація Пригожина не матиме суттєві наслідки, тому що всі ці так звані "бійці" ПВК "Вагнер" будуть або інтегровані в чинні Збройні сили, або в інші приватні військові компанії. А у випадку, якщо вони будуть занадто активні, напевно, їх ліквідують.

“Я б не казала, що вони безправні, тому що мова йде не про бажання людей врятувати себе, а про бажання вбивати й згоду з такою системою. Тому ліквідація Пригожина — суто естетичне задоволення, якщо це відбулося. Але навряд чи це буде мати суттєвий вплив на лінію фронту і на події, які відбуваються на фронті”, — резюмувала вона.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *