Хто привів на Буковину бойових слонів?

Хто привів на Буковину бойових слонів?

Музейний експонат

08.05.2021 11:00

Укрінформ

У Чернівецькому краєзнавчому музеї зберігається череп, який спочатку вважали рештками мамонта

Ще за радянських часів під час будівництва однієї зі шкіл Чернівецької області робітники виявили рештки черепа величезної тварини. Знахідку передали до місцевого музею, і кілька десятиліть працівники установи вважали, що це добре збережений череп стародавнього мамонта. Проте науковці припускають і намагаються довести, що ці рештки належали колись індійському слону.

Як він міг опинитися на території Буковини, чому виникла підозра, що це не череп мамонта та які додаткові дослідження потрібно зробити, щоб остаточно переконатися, кому ж належали рештки, кореспондент Укрінформу дізнавався у музейників, археологів та істориків.

ЗНАЙШЛИ БУДІВЕЛЬНИКИ

За словами нинішніх працівників Чернівецького краєзнавчого музею, інформації про експонат, який досі підписаний як «Мамут південний», у них небагато. Адже ці рештки їм передавалися у спадок.

«Когось розпитати із тих, хто в ті часи працював у відділі природи – коли саме і яким чином цей експонат з’явився у нас, наразі неможливо. Усі вони або померли, або десь виїхали, – розповідає завідувач відділу природи Чернівецького обласного краєзнавчого музею Ігор Скільський. – У нас є лише дані інвентарної книги – це 1971 рік. Тоді копали яму під фундамент майбутньої школи у селі Самушин Заставнівського району. І там робітники виявили ось цей череп. Там був і власне череп, і нижня щелепа, все “у комплекті”. Бо досить часто буває, що череп є, а нижньої щелепи нема».

Ігор Скільський

Візуально цей експонат одразу записали як череп мамонта. Потім його «приписали» одному з видів південного слона. За словами музейників, до них неодноразово приходили науковці з університету, міряли експонат, пропорції, досліджували, вивчали його. Висували різні версії його походження і приналежності.

«Остання версія, яка мені здається найбільш правдоподібною, – що це череп індійського слона. Адже рештки дуже добре збереглися. А черепи мамонтів – то велика рідкість, вони, зазвичай, зберігаються до наших часів не у найкращому стані. Тут колись турки були, вони мали приручених військових слонів. Та дивно, що під час будівництва тієї школи виявили лише рештки голови цього слона. Жодних інших кісток поряд не було виявлено», – зазначає Ігор Скільський.

НЕОБХІДНО ДІЗНАТИСЯ ВІК ЧЕРЕПА

Одним із перших науковців, який звернув увагу на невідповідність експонованих решток голови і черепа мамонта, був професор кафедри фізичної географії, геоморфології і палеогеографії Чернівецького університету Богдан Рідуш. Уперше він побачив скелет цього черепа ще 10 років тому. Тоді усі вважали, що цей експонат належить одному із видів вимерлих мамонтів.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *