Халкідіки: неймовірні мандри тризубом Посейдона

Халкідіки: неймовірні мандри тризубом Посейдона

Відпочинок 2021

06.08.2021 10:09

Укрінформ

Саме тут – славнозвісний Афон, міфічне дерево ітамос і напівзабутий старовинний сорт грецького вина “Малагузья”

Коли я думала про поїздку до Греції, то насамперед прагнула потрапити на півострів Халкідіки, бо чула про нього як про найкращий курорт материкової Греції. Усі захоплені відгуки, почуті від мандрівників, що раніше відвідували цей півострів, справдилися: і про відчуття прохолоди, незважаючи на «30 плюс» градусів, і про неймовірне повітря,  і про чисте Егейське море, яке в липні зазвичай прогріте до 25 градусів.

Радує, що серед українців регіон стає все популярніший. “Близько 30 тисяч пасажирів прибуває сюди літаком з України за літо і, ймовірно, не менше автомобілістів: ця частина курортної Греції дуже зручна для мандрівок на авто”, – говорить керівник напрямку Греція туроператора Join UP! Євгенія Крижановська. Візитівка Халкідік – своєрідні ландшафти – соснові ліси, що ніби спускаються до бірюзового моря, прославлена “монастирська держава” Афон та Олександр Македонський, що в прадавні часи особливо відзначився у цих місцях, розповідає експертка.  Унікальність цього місця ще й в тому, що море і пейзажі на "пальцях" Халкідіки – менших півостровах Кассандра, Ситонія та Айон-Орос (Свята Гора, де розташовано Афон), – абсолютно різні. І невелика відстань дає тобі можливість подорожувати між ними впродовж дня на авто чи човні.  

Легендарні гори, дикі соснові ліси, які, напевне,  займають половину півострова і через які повітря вологе (спека практично не відчувається) і наповнене пахощами хвої, оливкові сади і виноградники,  мальовничі морські бухти,  чудова локальна кухня (за моєї пристрасті до риби –  просто рай)… І все це – на тлі розповідей про міфічні місця, де колись жили боги. Те, що колись давалося лиш давньогрецьким богам, нині доступне кожному. Бо присвятити відпустку Халкідіки варто і зараз ми розглянемо, чому. 

СЛІДАМИ ЗЕВСА ТА НІМФ

Півострів – це неймовірно чиста, мальовнича курортна зона. Але чого варта сама лиш історія цього легендарного місця, яке, за давньогрецькими міфами, було ареною боротьби між міфічними гігантами. Аби захопити владу на Олімпі, Зевсові довелося тяжко і довго боротися. І одна з вирішальних сутичок – «Битва богів» – відбулась саме на Халкідіки. Кажуть,  у боротьбі із гігантами Посейдон загубив свій тризуб — так, за віруваннями давніх греків, виник півострів Халкідіки. Власне у Халкідіках існував один з найдавніших культів верховного бога Зевса, що підтверджують і археологи.

Ці фото зроблено на горі Ітамос, історія якої – більш як 3 тисячі років. Гора розташована на середньому "пальці" півострова Халкідіки – Сітонії, яка є здебільшого гірською областю із прекрасними лісами. Найвища її точка — Ітамос – висота 811 м над рівнем моря. З неї видно всі три півострови Халкідіки і то неймовірна панорама.

За легендою,  це величезне каменюччя – зброя богів Олімпу,  якою вони перемогли теж практично безсмертних гігантів… А за словами гіда Васіліса, що супроводжував нашу групу, склад цих каменів абсолютно непритаманний тамтешній місцині.

Він також розповів, що гора Афон утворилася, коли Зевс намагався перемогти найбільшого гіганта Атоса і скинув на нього цілий острів. Словом, де б не ступив, відчуваєш ту саму енергетику загадковості і обраності. На абищо олімпійські боги сил не витрачали!

На цій горі вам покажуть ще й дерево ітамос, якому, за словами місцевих, тисячі років. Плоди його дуже токсичні – колись німфи змащували соком цього дерева наконечники своїх стріл, щоб вбивати ворогів. Міфи міфами, а зараз вчені досліджують антиканцерогенні властивості ітамоса і намагаються розплодити його в Європі,  зокрема, у Німеччині та Франції. Хоча, за словами нашого гіда, молоді дерева не мають таких лікувальних властивостей.

МОРЕ, КРУЇЗИ І ВИШНЕВИЙ ВИСИНАДУ 

Чи варто казати, що Егейське море – чудове? Температура чистої прозорої води в липні – градусів 25-26. Це один з великих туристичних центрів Європи з пляжами, що в сумі тягнуться не менш як на 500 км. Узбережжя Халкідіки щороку отримує сертифікатів  Блакитний прапор чи не найбільше, ніж інші курорти Греції. Калліфея, Неа Фокеа, Фурка на Кассандрі – це чудовий білосніжний або золотистий пісок, розкішна рослинність та скелі, що спускаються аж до води. Аквамаринові хвильки і колоритні таверни на березі, де так приємно освіжитися холодною, аж крижаною кавою фраппе, лимонаду або висинаду (смакота з додаванням лимонного чи вишневого соків), апельсиновим соком чи замороженим йогуртом. На пляжі Лутра Агіос Параскевіс навіть мінералку місцеву можна дістати – джерело б’є неподалік.. А Паліурі та Мола Каліва буквально оточують сосни – чудове поєднання з бірюзовою гладдю моря. Найекзотичнішим пляжем Сітонії вважають Кавуротріпес – все завдяки величезній русалці, вирізаній невідомим художником на скелі. Акті Ельяс затишно заховався між плантаціями оливкових дерев, що й дали йому назву, а Неос Мармарас ідеальний для тих, хто обожнює милуватися горами, коливаючись на морських хвилях. В тавернах завжди пропонують свіжу рибку на грилі. Тут можна орендувати каное чи морські велосипеди і трішки розім’ятися, оглядаючи зелені береги. А набридне – оглянути визначні місця. Так, на краю пляжу Тороні чудово збереглися руїни візантійського замку, а зі Сікьї до величної гори Афон рукою подати (популярна відправна точка для одноденних круїзів на полуострів Афон – гавань Ормос Панагіас, де є свій чудовий великий пляж).

До слова, часто на пляжах Халкідіки розташовуються організовані кемпінги, і навіть муніципальні є (Сікья, Акті Платанітсі, Арменістіс, Акті Зографу…). 

Кілька слів про безпеку. На пляжах біля готелів на Сітонії ніяка морська фауна туристам не загрожує. А ось на Кассандрі цього року траплялися жалючі медузи. Місцеві мешканці кажуть – вперше за 30 років таке бачать! Вони невеликі,  опіки не дуже травматичні,але про всяк краще мати із собою олівець із аміаком,  який майже миттєво тамує біль від опіків медуз чи укусів москітів.

Вхід у воду різний: є з камінням, досить гострим,  тому краще привезти із собою "коралки". Але якщо й забули – не біда: їх можна придбати і в місцевих магазинах. Та й чимало тут пляжів, де до морських глибин веде комфортна пісчано-гальчата суміш (особливо на Сітонії).

ПОЖИТИ ПО-ГРЕЦЬКИ

Відпочинок на Халкідіках може бути дуже різний. Тревел-сервіси пропонують апартаменти від 45 євро за добу (це лише проживання, ніякої організованої їжі)  і шикарні готелі, де стандартний номер вартує від 600 євро. Як, наприклад, Miraggio Thermal Spa Resort. Дуже стильний 5-зірковий готель на самому березі моря: двоповерхові бунгало зі скляними терасами з видом на море,  чудовий СПА-комплекс з підігрітою морською водою, мармурові холи з витворами мистецтва, двоповерхові номери з виходом до власного басейну… Туди досить довго добиратися з аеропорту Салоніків на авто, бо готель розташований на самому кінчику Касандри – одного з трьох пальців Халкідіки. Але можна приплисти туди на яхті чи добратися за 20 хвилин повітрям, якщо орендувати гелікоптер (7-8 тис. євро). Так, ці послуги дійсно надаються і досить популярні! А численні яхти в бухтах неймовірно прикрашають ландшафт.

Miraggio Thermal Spa Resort

Ви точно отримаєте естетичне задоволення від видів десятків гектарів струнких виноградників, а також – від оригінальних сучасних скульптур, розкиданих по території садиби. Здивувало, що біля кожного ряду винограду цвіте яскраво червоний кущ троянд. Як пояснили знавці – це своєрідний захист лози від різних напастей  (комах чи хвороб). Адже, якщо винограднику щось загрожує – то спочатку це вразить троянди.

Але, крім цього,  вас точно вразить Музей вина,  де, крім старовинних засобів виробництва вина, зібрано унікальну колекцію із більш як 2600 штопорів, починаючи з 18-го століття. Я навіть не уявляла,  що такий тривіальний предмет може бути таким цікавим.

Буде нагода – відвідайте. Чудова садиба розташована лише за 25 км від Салоніків.

ПІВОСТРІВ МОНАСТИРСЬКИХ ДЕРЖАВ. АФОН І МЕТЕОРИ

Якщо ви вже на Халкідіки – то скористайтеся можливістю познайомитися з Афоном, який у системі адміністративних районів Греції має назву Автономна чернеча держава Святої Гори. Це автономна монастирська держава в Греції, розташована на східному, третьому "пальці" Халкідонського півострова – Айон-Орос. Афон складає спільноту із 20 православних монастирів під прямою юрисдикцією Константинопольського патріархату (з 1312 року). Я пишу "познайомитися", а не "відвідати", тому що  за дуже давньою традицією жодна жінка не може ступити на територію цієї монастирської держави. І якщо чоловіки мають право відвідати Афон, пройшовши певні процедури, то жінкам дозволено лише подивитися на монастирі з корабля, причому з відстані не ближче 500 метрів. І то ще не всі нюанси. Так, щоденно видаються дозволи лише для 120 осіб. Іноземні громадяни повинні мати при собі дозвіл Міністерства Македонії та Фракії (також у місті Салоніки). У випадку перебування на Святій горі більш як місяць також необхідна довідка Відділу у справах іноземних громадян. Але це святе місце  — не туристичний, а релігійний та науковий центр. Управління здійснюють представники монастирів — свята община.

У монастирях Афона зберігається приблизно 10 тисяч грецьких, слов'янських, грузинських та арабських рукописів, цінні мистецькі твори (починаючи з 9 століття). Шкода, що ці збірки досі мало досліджені науковцями.

На щастя, для жінок немає перешкод для відвідання Метеори — унікального комплексу монастирів, розташованого на вершинах скель Фессалії на півночі Греції, Метеора також відома на увесь світ як геологічний феномен, адже її скелі з'явилися близько 60 млн років тому. Тоді замість рівнини у цій місцині було прадавнє море. Під дією сили води, вітру, під впливом перепадів температур поступово утворювались кремезні кам'яні «стовпи», що ніби зависли у повітрі. Власне, з грецької "метеора" перекладається як «ті, що ширяють у повітрі». І саме на вершинах цих скель якимсь неймовірним чином було зведено храми, на які дістатися і доставити необхідне можна завдяки підйомним механізмам на мотузках…

ТРОХИ ЕКСТРИМУ НЕ ЗАВАДИТЬ

Якщо ж вам захочеться побувати в не таких відомих місцях,  а просто помандрувати між "пальцями" Халкідіки,  то варто зголоситися на "jeep safari" – екскурсію на джипах, яка триває практично цілий день.

Так ми познайомилися з гідом Василісом з місцевої родинної туристичної компанії Greek adventures. Справжній фанат Халкідіки,  він показав нам величні зелені ліси на малодоступних вершинах, ми дивилися на півострів з пожежної вежі на горі (куди Василіс має доступ, бо є волонтером-пожежником), показав місце "Битви богів" – де мешканці Олімпу перемогли гігантів, розповів легенди про Ітамос, а також познайомив з його улюбленими тавернами, де страви готують винятково з місцевих продуктів, куплених у місцевих селян та рибалок. І це велика різниця в смаку, скажу я вам – парниковий помідор і свіжий, тільки-но з грецької грядки, з-під південного сонця.

Зачарували невеликі грецькі церкви в лісах – їх звели подалі від очей під час панування турків. Зараз їх відновлено.  Там немає священика, але будь-хто може зайти і помолитися,  бо двері постійно відкрито. І уявіть: старовинні ікони всі на місцях…

Ми побачили неймовірної краси морські бухти,  погодували хлібом червоновухих прісноводних черепах у ставку, побачили, як із сосен збирають живицю  (так, як у нас збирають березовий сік), щоб робити з неї суто грецький напій – рецину. Мені сподобалося це біле сухе вино з сильним присмаком хвої – це щось особливе! Але порада: смакуйте рецину холодною.

У 6-місний джип можна сісти лише чотирьом туристам (карантинні обмеження), вартість для одного – 64 євро.  Екскурсії були англійською мовою.

Мандри між “пальцями” Халкідіки

ЯК ПОТРАПИТИ НА ХАЛКІДІКИ

З України в Салоніки є прямий рейс з авіакомпанією SkyUp. Квиток у один бік (зі столиці) в системі бронювання нині коштує від 2658 грн, останній компанія планує виконати 1 жовтня, а поки що літає у цьому напрямку двічі на тиждень – по вівторках та п’ятницях (радимо заощадити час  та не переплачувати в аеропорту – реєструватися на рейс онлайн). Мета-пошуковики авіаквитків на цей період пропонують переліт з Києва до Салонік від 70 євро (за періодом перебування на півострові 7-10 ночей), тобто переліт може обійтися близько 2230 грн за квитки туди-назад у вересні. Щоправда, ці дешеві рейси виконуватимуться з пересадкою у Венеції або Мілані і шлях в один кінець відніме більш ніж 7-7,5 годин, у той час як  прямий – лише  2 год 25 хв. До того ж, умови транзиту через Італію можуть змінюватися – пандемія ще не закінчилась, карантинні обмеження можуть посилюватися у цій країні. І треба пам’ятати, що європейські лоукостери на борту навіть води безкоштовно не надають, на відміну від українських перевізників, а за вибір місця просять додаткову плату ( SkyUp, наприклад, за тарифом Flex дає обирати безкоштовно).

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *