«Чорний Тюльпан» на Донбасі: Ми збираємо не просто тіла. Ми збираємо душі людей

«Чорний Тюльпан» на Донбасі: Ми збираємо не просто тіла. Ми збираємо душі людей 15.05.2023 14:55 Укрінформ Пошукова група «Чорний Тюльпан» показала свою роботу на Донбасі

Під час війни не завжди вдається забрати з поля бою тіла полеглих бійців. Це стається не тільки через високу інтенсивність зіткнень, а й через те, що деякі території залишаються замінованими тривалий час. Пошукова група «Чорний Тюльпан» бере на себе цю роль – ексгумує останки тіл солдат, аби повернути їх додому.

На відео, яке опублікував проєкт «Український Свідок», – робота пошукової групи «Чорний Тюльпан». Хлопці знаходять в українській землі рештки радянських, українських та російських солдатів, викопують їх та передають у морги. Це нелегка місія, але вона необхідна. Про діяльність пошукової групи розповів її керівник Олексій Юков.

«Паради перемоги у москві продовжуються, а воїни, які цю перемогу виборювали, лежать у землі, нікому не потрібні, – розповідає чоловік. – Розпізнавальних знаків та документів у радянських солдатів у наявності немає». Проте розпізнавальні знаки є у росіян. Так, Олексій на камеру показав форму та документи солдата росгвардії та навіть дістав із кишені пакетик «Майського чаю». Власне, спочатку пошукова група планувала вилучити кістки радянського солдата, про які їм повідомили сапери, що розміновували тутешнє поле. Неподалік цієї локації влітку 2022 року стояли російські підрозділи. «Чорний Тюльпан» виїхав на це місце відразу, як отримав інформацію про ймовірні останки радянського солдата.

росіян, які тут стояли, разом із технікою знищили воїни 95-ї бригади ЗСУ. Добровольці з «Чорного Тюльпана» – варто відзначити, що всі вони роблять свою роботу добровільно – знайшли тут останки трьох російських солдатів. Деякі фрагменти їхніх тіл уже розтягли дикі тварини. «Війна тебе пережовує та випльовує, – розмірковує Олексій. – Залишаються одні кістки. Росіяни від самого початку мали сказати війні «ні» замість «можем повторить». Всі ми бачимо ціну цих «повторень».

Процедура вилучення тіл наступна: пошукова група ексгумує останки, передає їх у морг. У морзі тіла оглядають спеціалісти, описують їх, відбирають ДНК. Тіла росіян – пропонують тій стороні. Якщо це тіло українського солдата, то добровольці «Чорного Тюльпана» виходять на зв’язок із родичами загиблих та допомагають слідству вести справу. Всього на рахунку пошукової групи 325 знайдених тіл росіян та більше сотні українців. Бували випадки, коли добровольці навіть потрапляли під російські обстріли та евакуювали українських поранених.

Сам Олексій займається пошуками тіл уже 24 роки. На питання, чому він це робить, пошуковик відповідає: «Для мене це – чиясь доля. Це був чийсь син, чийсь батько. Але навіть попри те, що це можуть бути рештки ворога, ми все одно маємо їх забрати. Ми українці, ми інші: якщо людина загинула, її тіло потрібно повернути додому».

Олексій родом з Донбасу, зі Слов’янська. Бажання стати пошуковцем сформувалося у нього ще в дитинстві, коли маленьким хлопчиком він побачив, як у його місті знищують старий цвинтар заради будівництва дитячої лікарні. Тоді радянська влада тракторами викопувала могили та викидала кістки разом із трунами.

«Треба було робити тут Україну, а не залишати все на самоплив, – розмірковує чоловік про Донбас. – росія тут свого часу робила все, що їй заманеться: і при радянській владі, й навіть сьогодні. Плакати часу немає. Якщо ми будемо тільки плакати, то ми отримаємо те, що було сто років тому: спочатку, з часів УНР, нас знищували як націю, а потім ми почали їсти власних дітей. Я не хочу, щоб це відбулося знову».

Добровольці «Чорного Тюльпана» працюють у будь-яку пору року, на телефонні дзвінки відповідають і вдень, і вночі. Бо загиблих з обох сторін багато, а пошукових груп на всіх бракує.

«До перемоги ще далеко, але ми переможемо, – каже Олексій. – Бо за нами людяність».

* * *

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *