Битва за Україну. День триста вісімдесят четвертий

Битва за Україну. День триста вісімдесят четвертий 14.03.2023 20:00 Укрінформ «Укроборонпром» у співпраці з країною НАТО розпочав за кордоном виробництво 125-мм снарядів для танкової гармати – перша партія боєприпасів вже передана ЗСУ

Ми зібрали для вас інформацію про триста вісімдесят четвертий день Великої війни: чим жили Україна та українці  14 березня 2023 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

–   Туреччина продовжує переговори зі сторонами "зернової ініціативи". А в ООН заявили, що консультації щодо продовження чорноморської "зернової ініціативи" тривають – ЗМІ. Вчора у Женеві на переговорах ООН з росією остання підтримала продовження зернової угоди з Україною на 60 днів. Україна заявила, що це "суперечить" початковій угоді, але не відхилила пропозицію. В свою чергу прессекретар пєсков назвав рішення про продовження участі в угоді "жестом доброї волі" з боку росії, яка вважає, що умови угоди щодо її інтересів нібито не виконані.

–   ДК «Укроборонпром» у співпраці з країною НАТО розпочав за кордоном виробництво 125-мм снарядів для танкової гармати – перша партія боєприпасів вже передана ЗСУ – пресслужба концерну. Це вже другий боєприпас, виробництво якого підприємства концерну розгорнули у партнерстві з країною НАТО. Україна вперше за часи незалежності розгорнула власне виробництво боєприпасів: мінометних мін 82 мм та 120 мм, артилерійських пострілів 122 мм та 152 мм, а тепер – танкового снаряда 125 мм.

–   Польща може передати Україні винищувачі МІГ-29 протягом наступних 4-6 тижнів – Матеуш Моравецький, прем'єр-міністр Польщі. 

–   Сейм Литви ухвалив резолюцію про визнання російської приватної військової компанії "Вагнер" терористичною організацією – BNS. У резолюції зазначено, що російська ПВК "Вагнер" є терористичною організацією, а її члени та найманці становлять загрозу безпеці держави та суспільства. За резолюцію Сейму проголосували одноголосно 117 членів Сейму.

ЦИТАТИ ДНЯ

Валерій Залужний, головнокомандувач ЗСУ: «Оборонна операція на Бахмутському напрямку має надважливе стратегічне значення для стримування ворога, вона ключова у стійкості оборони всього фронту – Валерій Залужний, головнокомандуючий ЗСУ».

Олексій Резніков, міністр оборони: «… є тренд на створення коаліцій в інтересах України. Була танкова ініціатива, яка стала танковою коаліцією, перед тим була артилерійська ініціатива, яка стала артилерійською коаліцією. Завдяки =оголошенню міністра оборони Нідерландів Кайси Оллонгрен, про те, що нам передадуть мінні тральщики, можна сказати, що наразі утворюється корабельна коаліція».

Ґітанас Науседа, президент Литви: «Неймовірний та жорстокий терор минулого знову повернувся в Європу.… Потрібно зруйнувати це коло брехні, прославляння злочинців та кривавих агресорів до того, як воно зруйнує всіх нас… Європа має зробити все можливе, щоб винні у злочині агресії проти України були притягнуті до відповідальності».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

–   Сили оборони України контролюють ситуацію на луганській ділянці фронту, ворог не має успіхів на Кремінському та Сватівському напрямках, хоча ситуація там важка – Сергій Гайдай, голова ОВА.

–   Останніми тижнями дефіцит боєприпасів для російської артилерії, ймовірно, збільшився до такої міри, що на багатьох ділянках фронту діють надзвичайно жорсткі обмеження – розвідки Британії. Це майже напевно було ключовою причиною того, чому жодне російське з'єднання останнім часом не змогло здійснити значущі в оперативному плані наступальні дії.

–   В н.п. Абрикосівка Херсонської області Силами оборони України влучили в місце базування одного з підрозділів армії рф: . повністю знищено 4 одиниці броньованої техніки (БМП/САУ) та щонайменше 15 окупантів, кількість поранених перевіряється і уточнюється – Генштаб

–   Прикордонники знищили під Бахмутом 6 російських загарбників та склад боєприпасів – ДПСУ.

***

–   російські загарбники завдали ракетного удару по Одеській області із застосуванням тактичної авіації – ОК «Південь». Ракети було знищено над морем, але уламками і вибуховою хвилею пошкоджено дитячий садок на узбережжі та кілька приватних будинків. Постраждалих немає.

–   російські загарбники вранці 14 березня вдарили ракетою по центру Краматорська: загинула 1 людина, поранено 9 цивільних – ОВА.

–   Вороги за добу вбили трьох цивільних на Донеччині, ще 14 поранили – ОВА.

–   13 березня, у Вовчанську Харківської області росіяни знищили будівлю та два автомобілі пожежно-рятувальної частини Державної служби з надзвичайних ситуацій, а також чотири приватні житлові будинки – ОВА.

–   У Бахмуті Донецької області загинув оператор телерадіокомпанії Суспільне Олексій Ольховик – Суспільне.

НОВИНИ: УКРАЇНА

–   Президент Зеленський провів чергове засідання Ставки Верховного головнокомандувача щодо ситуації на фронті, зокрема у Бахмуті – пресслужба глави держави. Розглянувши перебіг оборонної операції на Бахмутському напрямку, усі члени Ставки висловили спільну позицію щодо подальшого утримання й захисту Бахмута – поінформували в ОП.

–   Прем’єр-міністр Ісландії Катрін Якобсдоттір та глава МЗС країни Тордіс Колбрун Рейкфьорд Гильфадоттір прибули з візитом в Україну. Президент провів зустріч з прем’єр-міністр Ісландії під час якої предметно обговорили імплементацію української Формули миру – сайт президента України

–   Сьогодні в Україні відзначають День українського добровольця. Пам'ятна дата встановлена Верховною Радою України у 2017 році, щоб вшанувати мужність та героїзм захисників незалежності, суверенітету й територіальної цілісності нашої держави. Президент з нагоди Дня добровольця зазначив, що Україна пишається і вдячна всім добровольцям, які пішли боронити країну і які обов'язково стануть переможцями.

–   Кабінет Міністрів затвердив план пріоритетних дій уряду на 2023 рік, який налічує більш ніж 500 завдань – Денис Шмигаль, прем'єр-міністр.  Йдеться про законопроєкти, постанови, програми та проєкти позитивних зміни для громадян та бізнесу, нові реформи. Детальніше за посиланням.

–   Кабінет Міністрів 14 березня підтримав розширення переліку першочергових видатків бюджетів, фінансування яких зумовлено умовами воєнного стану – Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

–   Станом на 14 березня українська генерація має необхідні обсяги потужності для повного забезпечення потреб споживачів електроенергії по всій країні – Міненергетики. У Житомирській області можливі обмеження електропостачання окремих категорій споживачів через ремонт мережевої інфраструктури.

–   Вищий антикорупційний суд зобовʼязав ексголову НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва носити електронний браслет – рішення суду. Суддя відхилила клопотання прокурора про обрання запобіжного заходу у вигляді арешту з альтернативою застави в розмірі 365 млн грн, натомість суд залишив розмір застави без змін – 229 млн грн.

–   Національне агентство з питань запобігання корупції запустило лічильник подання електронних декларацій за 2021 рік – НАЗК. Обов’язок подачі декларацій добровільний, станом на 13 березня декларації подали 336 617 осіб, серед яких 29 193 державні службовці, які обіймають керівні посади. Декларації подали 29 народних депутатів; два чинні міністри (міністр освіти та науки Сергій Шкарлет і міністр оборони Олексій Резніков); двоє заступників керівника Офісу Президента; 1715 суддів; 7 980 прокурорів, слідчих, дізнавачів; п’ять голів обласних військових адміністрацій.

***

–   Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), наклала АТ «Укрзалізниця» 85 тис. грн штрафу за порушення на ринку електричної енергії – пресслужба НКРЕКП. Встановлено, що АТ «Укрзалізниця» допустило порушення вимог ліцензійних умов з розподілу електроенергії.

–   Упродовж 32 тижня роботи «зернового коридору», з 6 по 12 березня 2023 року, через морські порти Одеської області експортували 654 тис. т агропромислової продукції, що на 36% менше, ніж за попередній тиждень – Український клуб аграрного бізнесу.

–   Банки України в січні 2023 року видали 357 іпотечних кредитів на загальну суму 449,5 млн грн, порівняно з січнем 2022 року нове іпотечне кредитування скоротилося вдвічі за кількістю договорів та на чверть у грошовому вимір – Нацбанк

–   Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку надання фіндопомоги у рамках державних програм «Доступні кредити 5-7-9%» та «Доступний фінансовий лізинг 5-7-9%» – Тарас Мельничук, представник Кабінету Міністрів у Верховній Раді. Було скасовано компенсаційні ставки за кредитами на рівні 0% річних; з програм кредитування та лізингу виключено пункти щодо запобігання коронавірусу. Щодо агровиробників було продовжено строк, протягом якого сільськогосподарські товаровиробники матимуть можливість отримати фінансову підтримку для посівної кампанії, у тому числі з можливістю пролонгації кредитів, виданих для посівних робіт.

–   АТ «Укргазвидобування» пробурило нову оціночно-експлуатаційну свердловину глибиною 5950 м, яка дає 340 тис. кубометрів природного газу на добу – НАК «Нафтогаз України».

–   Із 1 березня 2023 року пенсії збільшені на 100-1 500 грн. Середній розмір пенсії становить 5 219,69 грн – Пенсійний фонд України. Всього з 1 березня перераховано 10,5 млн пенсій, середній розмір підвищення – 579,10 гривень.

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

–   Рада ЄС ухвалила рішення про збільшення фінансової стелі Європейського фонду миру (ЄФМ), з якого виділяються кошти для купівлі зброї Україні, до 7,979 млрд євро до 2027 року – сайт Євроради

–   Рішення про новий план постачання додаткових артилерійських боєприпасів, зокрема 155-мм снарядів з існуючих запасів країн ЄС, буде затверджено 20 березня на зустрічі міністрів закордонних справ та оборони ЄС – Жозеп Боррель, високий представник

–   Фінляндія розглядає передачу Україні винищувачів “Hornet” після отримання замовлених раніше сучасних F-35 – Санна Марін, прем’єр-міністр. Фінляндія ще наприкінці 2021-го року замовила у США 64 літака F-35, однак ці винищувачі надійдуть до країни не раніше 2025-го року.

–   Нідерланди разом з Бельгією передадуть українським військовим кораблі для виявлення та знешкодження мін для берегової охорони. Окрім цього вони організують навчання для українських підрозділів – Кайси Оллонгрен, міністр оборони Нідерландів. Кораблі будуть передані Україні у 2025 році.

–   У Міжнародному олімпійському комітеті (МОК) закликали британський уряд поважати «автономію спорту» після спроби лобіювати спонсорів проти участі російських і білоруських спортсменів в Олімпіаді у Парижі наступного року – Reuters. Уряд Великої Британії закликав компанії-спонсори Олімпійських ігор чинити тиск на МОК, щоб не допустити участь російських і білоруських спортсменів в Олімпіаді, яка пройде у 2024 році в Парижі.

***

–   У Китаї розкритикували США, Велику Британію та Австралію, які об’єдналися в альянс AUKUS, через їхній план забезпечення ВМС Австралії атомними підводними човнами зі звичайним озброєнням для створення рівноваги в Індо-Тихоокеанському регіоні – Sky News. У МЗС Китаю заявили, що три країни «знехтували» стурбованістю міжнародної спільноти і «пішли ще далі небезпечним шляхом». Лідери країн AUKUS оголосили план забезпечення Австралії атомними підводними човнами. США, Британія та Австралія разом займатимуться розробкою й виготовленням першого атомного підводного човна SSN-AUKUS на основі британського проєкту, який оснащуватиметься передовими технологіями всіх трьох країн Альянсу.

–   Земельний суд Відня у кримінальних справах вирішив не задовольняти вимогу української прокуратури про екстрадицію колишнього голови VAB Банку ("ВіЕйБі Банк") Олега Бахматюка через війну та загрозу "значного погіршення умов у запитуючій державі". Ексвласника VAB банку Олега Бахматюка оголосили у національний розшук 22 листопада 2019 року. НАБУ оголосило йому підозру у справі про заволодіння 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту Нацбанку.

ВОРОГ

–   Прессекретар російського диктатора пєсков коментуючи наміри Міжнародного кримінального суду (МКС) відкрити дві справи про воєнні злочини рф в Україні сказав, що  у росії не визнають цей суд, не визнають юрисдикцію цього суду – ЗМІ. Пєсков також зазначив, що позиція Києва означає, що цілі росії в Україні можуть бути досягнуті лише "військовим шляхом".

–   Глава РПЦ гундяєв поскаржився на Україну в різні інституції та міжнародні організації у зв'язку з тим, що заповідник "Києво-Печерська лавра" розірвав договір із монастирем УПЦ МП і попросив священників і ченців покинути територію лаври до 29 березня – росЗМІ. кирил розіслав свої послання папі Римському Франциску, іншим лідерам християнського світу, генсекам ООН та ОБСЄ, Верховному комісару з прав людини і навіть директору демонізованого російською пропагандою європейського Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ).

–   У росії ухвалили зміни до закону, згідно з якими за "дискредитацію" російських військових, які воюють в Україні, можна сісти на 15 років.

–   Уряд Воронезької області рф вирішив розіслати повістки в регіоні нібито для "актуалізація даних військового обліку" – ЗМІ.

–   росія на тлі санкцій накопичила $80 мільярдів в офшорах – Bloomberg. Ці гроші є тіньовими резервами, побічним продуктом рекордного позитивного сальдо рахунку поточних операцій (приблизно різниця між експортом та імпортом), який допоміг підтримати фінанси росії після нападу на Україну в лютому 2022 року.

–   білоруське Міністерство оборони анонсувало плановий призов військовозобов'язаних на військові збори в поточному місяці – ЗМІ.

Підготувала Марина Дмитрів, Київ

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *