69-річчя Путіна і 69-річчя Брежнєва – зв’язок часів і застоїв

69-річчя Путіна і 69-річчя Брежнєва – зв'язок часів і застоїв

07.10.2021 19:36

Укрінформ

Історичні паралелі допомагають краще зрозуміти сучасність

У беззмінного і безстрокового правителя Росії Владіміра Путіна сьогодні, 7 жовтня, черговий день народження, йому – 69, тобто зовсім небагато для людини, яка має практично необмежені можливості для медобслуговування. І він вже 21 рік править ядерною державою з великими запасами природних ресурсів. А скільки ще сидітиме на кремлівському троні, завдаючи тим шкоди своїй психіці та безпеці світу, – невідомо.

Стрімке згортання в Росії залишків свободи слова, вибору і зборів загострює увагу до диктатора. І його головне життєве свято дозволяє подивитися на керівника авторитарної держави, як у збільшувальне скло.

ПОРІВНЯННЯ ПРЕЗИДЕНТА РФ З ГЕНСЕКОМ СРСР ЯК ТРАДИЦІЯ

Порівняння Путіна з Брежнєвим, а путінського застою в економіці і соціальному житті – з брежнєвським – не є новим. Останніми роками в Росії було три спалахи загостреного інтересу до цієї теми. Вперше – у 2012-му, коли Путін повернувся до влади після чотирирічного «согревания трона» Медведєвим. Вдруге – у 2018 році, коли він, з одного боку, оформив свій другий «послемедведевский» термін, а з іншого – перевершив Брежнєва за тривалістю перебування при владі. І втретє – у 2020-му, коли була успішно проведена операція з обнулення президентських термінів, яка дозволяє Путіну перебувати при владі стільки, скільки він забажає і наскільки дозволить йому його здоров'я, що так ретельно охороняється.

Тобто, в цій темі вже є певна сталість. Але при цьому надиво вона не стає банальною і не застаріває, оскільки кожен новий факт або розворот освіжає її.

І Брежнєв, і Путін прийшли до неймовірної за обсягом влади багато у чому випадково, несподівано для себе. А ще – обом пофартило з високими цінами на енергоносії. І це ж дозволило обом плюнути на економічні реформи. Брежнєв комплексував перед класиками марксизму-ленінізму, що не може написати чогось такого ж величного на кшталт ленінських «Государство и революция» або «Как нам реорганизовать Рабкрин». Тому наговорив під літобробку талановитому журналісту трилогію «Малая Земля», «Возрождение», «Целина». У Путіна – схожий свербіж, тільки на історичному полі. Тому він за допомогою референтів і спічрайтерів кропає статті, в яких доводить українцям, що їх не існує.

Святкування дня народження Брежнєвим у 1970-80-х роках було помітною подією в житті країни, але банальною, очікуваною. Зачитування вітальних телеграм і присвоєння чергових орденів і медалей від братніх країн та сімейно-дружнє застілля. У Путіна історія дещо інша. Тут завжди інтрига: залишиться він у звичних інтер'єрах чи поїде кудись до когось (як робить на Різдво та Великдень). Вибір варіантів великий: далекий саміт в екзотичному місці (2013); презентація фільму «Учимся дзюдо с Владимиром Путиным» (2008) або сюжет, який вже став традиційним, – «В тайгу с Шойгу». (Тільки не переплутайте з іншим варіантом скоромовки: «В Шойгу с тайгу» – вона неправильна; і тим більше образлива після початку публікації 40 Гб відео тортур у російських в'язницях). Це співвідноситься з брежнєвськими святкуваннями приблизно так само, як сюжетно рухливі різнокольорові мильні серіали зі статичним чорно-білим «Голубым огоньком».

А в чомусь, інтонаційно, стилістично, путінські роз'їзди схожі на поїздки Російською імперією найясніших осіб імператорської сім'ї… Мірою зміцнення путінської «вертикали власти» і зрізання у неї всіх бічних гілочок – інформування вдячного народонаселення, як саме цар-батюшка святкуватиме головне свято життя, отримало вигляд чіткого зрозумілого графіка. Ну, ось на прикладі цього року. За два тижні до свята, 22 вересня, «заряженный» журналіст питає Дмитра Пєскова, як же відбудеться ця визначна подія? «Говорящие усы» відповідають, що ще рано про це говорити і наводять слова, з яких мало що зрозуміло: «обычно день рождения президент встречает и с друзьями, и с родными». Потім – мовчок на цю тему. Поки за два дні до свята інший «заряженный» журналіст не ставить те саме питання. І відповідь є такою ж конкретною, мовляв, є якісь робочі плани на цей день, але десь якось відсвяткує «с родными и близкими»…

НАЙКРАЩИЙ ПОДАРУНОК – НЕ КНИГА, А СТРИБОК ЦІН НА ГАЗ

Як же Путін підійшов до свого дня народження? У непоганому настрої. І для його подальшого підняття за день до того, 6 жовтня, організував нараду з питань розвитку енергетики (природно, в режимі відеоконференції, бо ж найперше – ковід-безпека). Тут йому є чому порадіти.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *