30 вересня: День важливих подій

30 вересня: День важливих подій Оновлюється 30.09.2022 13:35 Укрінформ Про день 30.09.2022 року, який стає одним з вирішальних у війні, розв’язаній проти України

Таких днів, як 30 вересня, коли визначається майбутнє України, починаючи від 24 лютого уже було декілька. Перемога під Києвом, знищення крейсера «Москва», контрнаступ під Харковом… Сьогоднішня доба почалась з трагедій у Дніпрі та Запоріжжі, оточення ворожого угрупування в Лимані. А далі – запланований путінський фарс з «приєднанням» території чотирьох українських областей; надважливе засідання РНБО України…

УКРІНФОРМ працює онлайн.

Засідання Радбезу ООН

Делегація росії під час засідання Ради Безпеки ООН скористалася правом постійного члена та застосувала вето під час голосування резолюції, яка засуджувала кремлівські псевдореферендуми в Україні та закликала не визнавати жодних змін українських кордонів.

"Результат голосування по проєкту резолюції такий: «за» — десять країн, одна – «проти», чотири утрималися. Проєкт резолюції не прийнято через голосування «проти» постійного члена Ради", — зауважив голова РБ ООН постпред Франції при ООН посол Ніколя де Рів’єр.

Серед країн, які утрималися під час голосування були Бразилія, Габон, Індія і Китай.

Текст резолюції не оприлюднювався. Однак, у виступі перед голосуванням постійна представниця США при ООН посол Лінда Томас-Грінфілд пояснила її зміст: «Сполучені Штати разом з Албанією запропонували резолюцію на засудження незаконних так званих «референдумів», проведених на українській території. Резолюція є чіткою. Вона закликає всіх членів організацій не визнавати жодних змін статусу України, а також вимагає, щоби росія вивела свої війська з України негайно».

Що далі?

За словами пані Томас-Грінфілд, тепер ця резолюція буде винесена на голосування Генеральної Асамблеї ООН, де не існує права вето.

Час: 22:33

Виступ генсека ООН

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш виступив із засудженням спроб росії анексувати захоплені території України та заявив, що кремль вдається до небезпечної ескалації, що драматично вплине на весь світ. Ключові тези:

 • Статут ООН є чітким. Будь-яка анексія території держави іншою державою шляхом загрози або застосування сили є порушенням принципів статуту ООН і міжнародного права.
 • російська федерація як один із п’яти постійних членів Радбезу несе особливу відповідальність за дотримання статуту ООН.
 • Будь-яке рішення про анексію Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України не матиме правового значення і заслуговує на засудження. Це неможливо узгодити з міжнародно-правовою базою.
 • росія зараз виступає проти всього, що відстоює міжнародна спільнота. Зневажає цілі та принципи ООН. Це – небезпечна ескалація. Цьому не може бути місця в сучасному світі, це не повинно бути прийнято.
 • Позиція ООН залишається однозначною: ми повною мірою віддані суверенітету, єдності, незалежності й територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів згідно з відповідними резолюціями ООН.
 • Так звані «референдуми» на тимчасово окупованих територіях України проводилися під час активного збройного конфлікту й поза межами правового та конституційного поля України. Це не можна назвати справжнім волевиявленням народу.
 • Будь-яке рішення рф просувати далі свою позицію збільшує загрози перспективам миру. Це продовжить драматичний вплив на світову економіку, особливо на країни, що розвиваються, і завадить нашій здатності доставляти життєво необхідну допомогу по всій Україні та за її межами.
 • Настав час відійти від краю прірви. Зараз як ніколи ми повинні працювати разом, щоби покласти край цій руйнівній і безглуздій війні та підтримувати статут ООН і міжнародне право.

Час: 20:30

Україна подає заявку на вступ до НАТО

Президент Володимир Зеленський оголосив подачу Україною заявки на пришвидшений вступ до Північноатлантичного альянсу (НАТО). Про це він сказав у відеозверненні (з повним текстом звернення глави держави можна ознайомитися — тут).

Ключові факти:

 • Зеленський наголосив, що де-факто Україна вже пройшла свій шлях до НАТО: «Де-факто ми вже довели сумісність зі стандартами Альянсу. Вони реальні для України – реальні на полі бою та в усіх аспектах нашої взаємодії. Ми довіряємо одне одному, ми допомагаємо одне одному і ми захищаємо одне одного. Це і є Альянс. Де-факто».
 • За словами президента, сьогодні Україна подає заявку, щоб зробити це де-юре: «За процедурою, яка відповідатиме нашому значенню для захисту всієї нашої спільноти. У пришвидшеному порядку. Ми робимо свій визначальний крок, підписуючи заявку України на вступ у пришвидшеному порядку до НАТО».
 • Україна готова до переговорів з Росією, але не з путіним, а з іншим президентом рф, заявив також Зеленський.
 • Він повідомив, що на засіданні Ставки Верховного головнокомандувача і РНБО погоджено кілька рішень. Зокрема, те, що мир поверне лише «посилення України й вигнання окупантів з усієї української території».
 • Для вступу до НАТО необхідно досягти згоди всіх членів Альянсу. За словами Зеленського, поки йтиме пошук консенсусу, Україна пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки, розроблені Києвом разом із західними партнерами.

Час: 17:07

Виступ генсека НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг о 19:00 провів брифінг для ЗМІ. Ключові тези:

 • Держави Альянсу ніколи не визнають жодну з анексованих росією українських територій частиною рф. Ці землі — це Україна. Донецьк — це Україна. Луганськ — це Україна. Херсон — це Україна. Запоріжжя — це Україна. Як і Крим — це Україна.
 • НАТО не є стороною конфлікту, але надаватиме підтримку Україні, щоб вона могла здійснювати своє право на самозахист, закріплене в Хартії ООН.
 • путін мобілізував сотні тисяч осіб, погрожує ядерною зброєю та незаконно захоплює українські території. Це найсерйозніша ескалація від початку війни. Однак це ознака слабкості. Це означає, що війна відбувається не так, як планував путін, він зазнав поразки у стратегічних цілях.
 • Якщо росія припинить воювати, буде мир. Якщо Україна перестане воювати, то вона перестане існувати як суверенна та незалежна держава.
 • НАТО залишається відкритим для нових членів. Альянс підтримує право України обирати новий шлях. Однак рішення про членство прийматимуть усі 30 союзників.

Що ще про це відомо: 

Ольга Стефанішина, віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України: «Ця війна виходить далеко за межі певних територій, вона несе загрозу демократичному світу. Тому сьогоднішнє рішення, яке було підтримане Радою національної безпеки та спільно підписано президентом України, спікером парламенту та прем'єром-міністром, закликає союзників, лідерів країн членів НАТО запросити Україну до членства в альянсі. Виконати свою багаторічну обіцянку, перейти до заходів активного стримування Російської Федерації. НАТО має надати Україні відповідні міжнародні безпекові гарантії на період перемовин. Ці гарантії мають включати зміцнення обороноздатності України, нарощування обсягів постачання зброї. Сподіваюсь, що рішення щодо вступу України в НАТО буде якнайшвидше розглянуто світовими лідерами».

Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України: «Наступний крок: всі держави члени мають оформити запрошення Україні приєднатися до Альянсу. Володимир Зеленський поставив задачу всій дипломатичній команді готуватися до двосторонніх переговорів з країнами-членами Альянсу щодо вступу України. Буде розгорнута така ж машина, яка працювала над забезпеченням підтримки заявки на отримання статусу члена в ЄС. Будемо вести адвокацію, спілкуватися. Я буду говорити з країнами відповідними, із генеральним секретарем НАТО. Ми розуміємо, де будуть проблеми. Ми розуміємо, де буде максимальна підтримка. Ми будемо вирішувати ці проблеми».

Час: 22:00

Реакції на заявку України на вступу до НАТО

Народний депутат України Олександр Мережко: "Я вважаю, що єдиною гарантією безпеки для України є вступ до Альянсу. Якщо це вдасться, то ми зможемо зупинити військову агресію Путіна в Україні. Путін дуже боїться НАТО. І коли Фінляндія та Швеція подали заявки на вступ до НАТО, він нічого не зміг зробити. Тому, я переконаний, що Україна повинна вступити в НАТО та стати частиною європейської системи безпеки".

Народний депутат, п'ятий президент України Петро Порошенко: "Вітаю стратегічно вірне рішення подати заявку на членство України в НАТО! Північноатлантичний Альянс – це єдина надійна гарантія безпеки нашої держави. Тому треба об'єднатися, відкинути всі розмови про «безпекові форуми» і сконцентруватися на якнайшвидшій процедурі вступу до НАТО".

Політолог Володимир Фесенко: "Заявка України в НАТО цілком правильна і доречна відповідь путіну на сьогоднішні його заяви. Це наша політична, суто політична відповідь путіну на його рішення про анексію українських територій, областей. Утім, окрім цієї позитивної відповіді є ще одна — це Лиман. Це демонстрація того що ми і далі будемо звільняти окуповані території. Також це сигнал нашим партнерам, треба бути рішучими, гарантії безпеки зараз потрібні не тільки Україні. Коли Україна може вступити в НАТО? Ми маємо отримати позитивну відповідь і, скоріш за все, ми її отримаємо. Вона може бути не зараз, може бути після закінчення війни, утім НАТО буде захищати Україну вже зараз. Безумовно ризик є, але у путіна все менше вибору, у нього залишиться єдиний інструмент для ескалації — це ядерна зброя. І зупинити путіна може тільки позитивна відповідь для України про вступ НАТО".

Дипломат Вадим Трюхан: "Заявка на членство в НАТО — це круто! Найбільш підходящий момент. Проглядається робота української дипломатії. московське шоу у виконання путіна і його опричників, яке ми побачили сьогодні, моментально втратило будь-яку цінність в очах рашистського плебсу. Так що видихаємо. Незважаючи на те, що рівень напруги зріс до небес, стратегічна перевага знову на боці України. І мультиплікується вона ще й звитягами наших ЗСУ на фронті, в першу чергу навколо Лиману, де спостерігається чергова втеча рашистських «вояк»".

Ентоні Блінкен, державний секретар США: "Можу тільки повторити, що двері НАТО залишаться відчиненими, зокрема і для України. Існує загальновідомий процес для країн, які прагнуть приєднатися до Альянсу. Цей процес Україна, як і інші країни, продовжує виконувати, якщо таке бажання мають Україна та український народ".

Мелані Жолі, глава МЗС Канади: «Ми завжди вірили, що Україна має бути частиною НАТО. Таку позицію ми відстоюємо вже понад десятиліття. І ми віримо в політику "відкритих дверей"».

Спільна заява глави МЗС країн Балтії: "Балтійські друзі України повністю підтримують якнайшвидше прийняття України до НАТО. Сміливість України, яка надихає, може лише зміцнити наш союз". 

Що кажуть в рф: 

 • дмітрій мєдвєдєв, заступник голови радбезу рф: «Зеленський хоче прискорено вступити в НАТО. Чудова ідея. Просто благає Північноатлантичний альянс прискорити початок Третьої світової війни (…) А Столтенберг, заявляючи про те, що якщо Україна припинить воювати, то зникне як держава. Який цинічний хлопчик – адже якщо не припинить, то зникне значна частина українців". 

 • леонід слуцький, голова комітету держдуми з міжнародних справ: "Заява Зеленського про прискорену заявку Києва на вступ до НАТО звучить як пряме запрошення Альянсу вступити у військовий конфлікт із рф"
 • марія захарова, представник мзс рф: "Сьогодні кожен вибрав свій шлях. Криваві м'ясники, що вбивають жінок і дітей, в смітник НАТО. А ми у майбутнє росії. Буде складно? Так. Тому що падати донизу завжди легше, ніж набирати висоту. Але ж ви пам'ятаєте: повзти нам історично заважають крила" 

Час: 21:25

Нові санкції проти рф

 • США. Міністерство фінансів США в п’ятницю оголосило про розширення санкційного списку щодо рф у зв’язку з анексією чотирьох областей України. У санкційному списку з’явилися 14 юридичних осіб із російського військово-промислового комплексу, троє ключових керівників російської фінансової інфраструктури, найближчі родичі деяких російських високопосадовців, а також 278 членів російського парламенту за сприяння проведенню росією фейкових референдумів та спробі анексії суверенної української території. Серед них – родичі міністра оборони рф сєрґєя шойгу, дружина і син заступника секретаря радбезу рф дмітрія мєдвєдєва, мера москви сєрґєя собяніна, глава центробанку ельвіра набіулліна та її заступники, депутатка рф валєнтіна тєрєшкова тощо.

Крім того, Мінфін США додав 57 юросіб із Китаю, Вірменії та білорусі до переліку організацій, які порушують експортний контроль США.

Окремо Державний департамент США запроваджує санкції проти членів сім'ї мера москви Сєрґєя Собяніна, який також є членом Ради безпеки Росії, та візові обмеження щодо громадянина Росії Очур-Суге Монгуша за катування українського військовополоненого. Також Держдеп запроваджує візові обмеження щодо 910 осіб, зокрема військовослужбовців російської федерації, білоруських військових посадовців та російських "маріонеток", які діють на окупованих росією територіях України.

 • Канада. Санкції проти 43 російських олігархів, фінансових еліт та членів їхніх родин, «керівного органу Херсона», а також 35 підтримуваних росією "високопосадовців" у Донецьку, Луганську, Херсоні та Запоріжжі.
 • Велика Британія. Санкції проти голови центробанку рф ельвіри набіулліної. Згідно із обмеженнями,  її активи у Британії, якщо воно є, будуть заморожені, а в’їзд до країни — заборонений.
 • Міністри закордонних справ G7 і верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель у спільній заяві засудили анексію українських територій рф та пообіцяли нові економічні санкції: "На рф, а також на осіб і організації в рф та за її межами, які надають політичну чи економічну підтримку цим порушенням міжнародного права, будуть накладені додаткові економічні витрати".
 • Україна. Як повідомив Володимир Зеленський, українські та міжнародні санкції "синхронізуються", а загальна кількість учасників санкційного списку сягне "кількох тисяч субʼєктів": "Там дійсно великий перелік, доволі гучні прізвища. Але все ж ми орієнтуємося не на гучність, а на те, щоб реально демонтувати російський вплив і при цьому вплинути на стан справ у самій російській федерації. Впроваджуються нові санкції проти ключових персоналій, проти значущих російських підприємств. Санкції будуть застосовані й до тих громадян інших держав, які взяли участь у "російському фарсі" на окупованій території". 

Час: 20:10

Засідання РНБО 

Президент провів засідання РНБО, на якому було розглянуто питання щодо забезпечення колективної безпеки України та євроатлантичного простору.

Члени РНБО розглянули питання про чергові спроби країни-агресорки анексувати українські території, а також обговорили шляхи протидії цим спробам. Щодо цього — глава держави заслухав інформацію голови Служби зовнішньої розвідки Олександра Литвиненка, т. в. о. голови СБУ Василя Малюка та начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони Кирила Буданова.

Крім того, голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко, голова Луганської ОВА Сергій Гайдай, голова Херсонської ОВА Ярослав Янушевич і постійний представник Президента в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева поінформували учасників засідання про так зване "голосування", яке проводила рф на тимчасово окупованих територіях України, зокрема про численні порушення та маніпуляції зі списками виборців.

Також РНБО розглянула питання щодо забезпечення колективної безпеки України та євроатлантичного простору. Учасники засідання заслухали доповіді міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної та заступника керівника Офісу Президента Ігоря Жовкви.

Нарешті, на РНБО обговорили заходи, яких необхідно вжити з метою забезпечення колективної безпеки євроатлантичного простору та України. Йшлося про:

 • зміцнення та розширення міжнародної коаліції на підтримку України;
 • збільшення військово-технічної допомоги нашій державі;
 • посилення санкційного тиску на росію;
 • впровадження пропозицій щодо гарантування безпеки на міжнародній арені;
 • активізацію стратегії ядерного стримування росії з боку країн євроатлантичного простору;
 • протидію гібридним загрозам, які спричиняє країна-агресор.

Час: 16:55

Виступ глави держави-агресорки

російський диктатор путін 30 вересня вдруге за останні декілька днів вирішив звернутися до свого плебсу. Виступ відбувається після того, як у москві пройшла цинічна церемонія підписання так званих "договорів" про анексію українських територій.

Ключові тези з його звернення:

 • Анексія українських територій. 

Почав диктатор із заяви про підписання злочинних папірців щодо анексії. Він оголосив про незаконне "приєднання" Запорізької, Харківської, Донецької та Луганської областей до росії. Попри абсолютну фіктивність так званих "референдумів", путін сказав, мовляв, "люди свій вибір зробили", і тепер вони нібито будуть "громаднами росії назавжди". Під час промови путін згадав бойовиків, окупантів та інших воєнних злочинців. Звісно, не обійшлось без тез про "незаконний розвал СРСР", відновленням якого марить диктатор.

 • Чергові погрози.

Крім того, путін заявив, що нібито "не буде обговорювати питання Херсонської та Запорізької області". Ба більше, він погрожує застосувати всі доступні засоби для їх "захисту". Традиційно розказував казки, мовляв, відновить зруйновані населені пункти, які сама росія й зруйнувала.

 • Заклик до переговорів.

глава рф закликав офіційний Київ "негайно припинити всі бойові дії" та "повернутися за стіл переговорів". За його словами, москва до цього готова. Але підкреслив, що результати псевдореферендумів обговорювати не збирається, мовляв, "вибір народу в Донецьку, Луганську, Запоріжжі, Херсоні зроблений" і що "росія його не зрадить". 

 • У всьому винен Захід.

Диктатор спробував пояснити, за що воює Росія. Він заявив, буцімто після розпаду СРСР "Захід розраховував, що росія розвалиться". Тепер же "страшний Захід", за переконаннями путіна, "весь час намагається вдарити і роздробити росію".

путін лякав, нібито "Захід хоче продовжувати грабувати світ за допомогою диктату долара", а також почав розповідати про "гібридну війни, яку Захід начебто веде проти росії". путіну ввижається, що росіян хочуть бачити рабами, а їхній культурі хтось загрожує.

Крім того, путін вкотре завів тему про розширення НАТО на схід, договір про нерозповсюдження зброї та принцип непорушності кордонів. Він назвав расизмом переконання Заходу, що неоліберальна модель краща за інших. Далі диктатор згадав про колоніалізм, работоргівлю та геноцид. Натомість російську імперію називав антиколоніальною країною.

Реакція на виступ глави рф:

Прессекретар президента України Сергій Никифоров: "В ОП не дивилися промову путіна. Зараз там триває засідання РНБО, реакція президента Зеленського буде у відеозверненні".

Ян Ліпавський, глава МЗС Чехії: «російський корабель, що тоне, хоче затягнути на дно і невинних людей».

Борис Джонсон, екс-прем'єр-міністр Великої Британії: «путін, ваш виступ — це обман і ганьба».

Едгарс Рінкевичс, глава МЗС Латвії: «Мова путіна сповнена шовінізму, ненависті та претензій у нацистському стилі».

Анджей Дуда, президент Польщі: «Сьогоднішні відчайдушні дії кремля — це поразка тих, хто наївно вірив у компроміс із росією».

Ґітанас Науседа, президент Литви: «путінський режим сьогодні перейшов чергову червону лінію».

Керівництво Євросоюзу:

Шарль Мішель, голова Європейської Ради: «27 лідерів засуджують незаконну анексію. Ми не визнаємо і ніколи не визнаємо фейковий референдум. Ми ніколи не визнаємо незаконну анексію».

Жозеп Боррель, верховний представник ЄС з зовнішньої політики: «Оголошення анексії українських територій Росією є великим порушенням міжнародного права та Статуту ООН. Ніякий фейковий референдум не може цього виправдати».

Урсула фон дер Ляєн, голова Єврокомісії: «Незаконна анексія, проголошена путіним, нічого не змінить».

Час: 18:55

Засідання ставки

Президент України Володимир Зеленський провів чергове засідання Ставки Верховного Головнокомандувача. Розглянули такі питання:

 • заслухали доповіді командувачів військ оперативних напрямків.
 • розглянули подальший план звільнення українських територій.
 • проаналізували можливі дії супротивника в найближчій перспективі.
 • опрацювали питання забезпечення зброєю й боєприпасами нашого війська на найбільш гарячих напрямках.

«Ми контролюємо ситуацію. Все буде Україна», — наголосив Зеленський.

Час: 13:25

ЗСУ звільняють Донбас: «котел» у Лимані

Речник Східного угруповання військ Сергій Череватий повідомив, що оточення російського угруповання біля Лимана на Донеччині перебуває "на етапі завершення", під вогневим контролем ЗСУ тримають майже всі логістичні шляхи.

Нагадаємо, що повідомлення про те, що російські війська мають «проблеми» в районі Лиману з'явилися ще близько двох тижнів тому.

Учора аналітики Інституту вивчення війни заявили, що «котел» для російських військ уже неминучий. Українські війська просунулися на захід, північ і північний схід від Лиману та працюють над завершенням оточення окупантів.

А сьогодні вранці, 30 вересня, з'явилася інформація про те, що ЗСУ, ймовірно, завершили оточення російського угрупування в районі Лимана та перерізали критичні наземні лінії зв'язку.

За даними російських джерел, ЗСУ прорвали оборону росії в районі Ставок (10 км на північ від Лиману), а також перерізали дорогу Торське-Дробишеве, яка є останнім шляхом постачання та виїзду для росіян, які утримують лінію на захід від Лиману.

За словами російських військкорів, ситуація є «надзвичайно складною» для підрозділів БАРС-13 та 752-го мотострілецького полку 20-ї загальновійськової армії, які тримають оборону в районі Дробишево та в Лимані.

Журналіст Юрій Бутусов підтверджує, що українські військові загнали в «котел» головні сили 20-ї загальновійськової армії ЗС рф в районі Лиман-Ямпіль. За його словами, українці тепер можуть помститися за Іловайськ у багаторазовому розмірі: «Російське керівництво намагалося утримати за будь-яку ціну два важливі міста Донецької області – Лиман та Ямпіль. Причини очевидно політичні. Однак зупинити наступ ЗСУ росіянам не вдалося. Українські війська взяли під вогневий контроль останню трасу постачання оточених – Кремінна-Лиман. І тепер постачання російського угруповання перерізане».

Лиман є стратегічно важливим містом для подальшого контрнаступу ЗСУ на територію Луганської області.

Військовий експерт Олександр Коваленко: «Цей населений пункт відповідає за просування у напрямку Кремінної, Рубіжного, Сєвєродонецька. За рахунок використання Лимана ми зможемо здійснювати вогневий контроль дуже важливої логістичної артерії від Сватового до Кремінної, Рубіжного та Сєвєродонецька».

Час: 15:30

Ракетні обстріли

Ввечері, вночі й вранці російські війська завдали ракетні удари по містах Дніпро, Миколаїв, Запоріжжя, що призвели до численних жертв серед мирного населення, Одесу й Миколаїв вдалося вберегти від п’яти дронів-камікадзе, але два «Шахіди» завдали пошкоджень у Миколаєві та області.

Миколаїв: внаслідок ударів увечері 29 вересня та зранку 30-го по житлових районах міста загинуло троє людей, 20 поранено.

У Миколаєві, окрім будинку, куди влучили ракети, пошкоджено ще шість багатоповерхівок / Фото: Сєнкевич Online

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поделитесь с друзьями

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *