30 років Незалежності: Все більше європейці, все далі від Росії

30 років Незалежності: Все більше європейці, все далі від Росії

14.08.2021 09:00

Укрінформ

Хроніка подій в новинах Укрінформу. 2002 -2011.

Якщо в перше десятиріччя своєї незалежності Україна все ще залишалась уламком імперії – тільки що з прапором і гімном, і боротьба в суспільстві йшла між учорашніми комуністами і новітніми нуворишами – то, починаючи з 2000-го року, вектор протистояння змінився. Українці помалу почали згадувати, що вони європейці, все менше озиралися на схід і все частіше вдивлялися в захід. Це не могло сподобатися новому очільнику Росії – Путіну. І він розпочав гібридну, спочатку мало помітну, а потім гарячішу війну за повернення України до складу імперії.

Усі ці роки Укрінформ пильно відстежував зміни в українському суспільстві — і відкати назад, і поступ – вперед. Ми зібрали новини агентства за цей період, присвячені найбільш знаковим подіями, і продовжуємо разом з вами знову, подумки, проходити цей шлях. Отже – 2002 – -2011. 

2002: «ЗБОЧЕНА ЗАКОНОМІРНІСТЬ» СКНИЛОВА ТА РЕВОЛЮЦІЙНІ ПІДПИСИ ЮЩЕНКА

…Над Україною вже витало передчуття Помаранчевого майдану. Вибудувана Медведчуком система темників і цензури після оприлюднення плівок Мельниченка затріщала по швах. Колишній висуванець президента і підписант «антифашистського листа чотирьох» Ющенко  приєднався до опонентів влади. Надії оточення Кучми на його можливий третій строк розбилися об скандал із «Кольчугою». Але Україна все більше ставала європейською – в усякому разі, 2002 року її фільм був представлений на Берлінському кінофестивалі, а футбольний клуб із Донецька очолив італійський тренер Невіо Скала.

СКНИЛІВСЬКА ТРАГЕДІЯ. Суботнього дня 27 липня 2002 року на військовому летовищі «Скнилів» у Львові під час авіашоу, присвяченого 60-річчю 14-го авіаційного корпусу Військово-повітряних сил України, сталася одна з найжахливіших катастроф на авіашоу в Європі. Внаслідок падіння літака Су-27 загинуло 77 людей, в тому числі 28 дітей. Ще понад 500 людей були визнані судом постраждалими.

На аеродромі на момент катастрофи перебувало близько 10 тисяч осіб. Фігури вищого пілотажу виконували досвідчені пілоти першого класу полковник Володимир Топонар і другий пілот полковник Юрій Єгоров. Обидва пілоти встигли катапультуватися й зазнали лише незначних травм.

«Знову кривава прикрість, пов'язана з військовою технікою. Досвідчені пілоти, замість того, щоб порадувати око численних глядачів авіашоу під Львовом, спричинили трагедію. За якоюсь  збоченою закономірністю машина вийшла з-під контролю людей не далеко за трибунами, а над ними. Грізний винищувач врізався безпосередньо в натовп», – писав у ті дні Укрінформ.

Скнилівська трагедія забрала 77 людських життів. /Фото з архіву Укрінформу.

Після тривалого розслідування і судового процесу до відповідальності за трагедію було безпосередньо притягнуто 10 осіб, з яких 5 були пізніше виправдані. Осіб, причетних до авіашоу, та льотчиків було визнано винними у скоєнні аварії через недбалість та невиконання плану польоту. Ніхто зі звинувачених власної вини в трагедії не визнав.

«ПОВСТАНЬ, УКРАЇНО!» Протести проти режиму, викликані вбивством Георгія Гонгадзе і плівками майора Мельниченка, вимоги негайної відставки з поста президента Леоніда Кучми набирали обертів.16 вересня 2002 року в Україні розпочалася безстрокова акція громадянської непокори «Повстань, Україно!». Того дня на мітинг на Європейську площу в Києві, за офіційними даними, прийшли близько 15 тисяч чоловік (за інформацією самих учасників – 40 тисяч). Приєднання до трійки організаторів акції – «бютівців», соціалістів і комуністів – ще й «нашоукраїнців» на чолі з Віктором Ющенком стало очевидною сенсацією тодішньої політичної осені. «Учасники акції «Повстань, Україно!» хвилиною мовчання вшанували пам'ять журналіста Георгія Гонгадзе, який рівно два роки тому пішов з життя», зазначав того дня Укрінформ.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *