Основні тези
- Наймолодша мова з офіційним статусом була сформована у Південній Африці та визнана урядом у 1925 році.
- Однак, мова, що виникла в Австралії за останні 40 – 50 років, є наймолодшою живою мовою без офіційного статусу.
Яка мова вважається наймолодшою у світі / Фото Pexels
Сьогодні у світі існують тисячі самобутніх мов. Але є одна, яка з’явилася лише близько 50 років тому і стрімко розвивається.
Повідомляє 24 Канал з посиланням на IFL-Science.
Яку мову можна вважати наймолодшою у світі
Якщо розглядати лише ті мови, які мають бодай якийсь офіційний статус, то наймолодшою серед них, ймовірно, є африкаанс.
Вона бере свій початок у 17 столітті, коли до південної частини Африки почали прибувати голландські колоністи, відомі згодом як бури. Пізніше внаслідок культурної та економічної взаємодії з корінними народами континенту, іншими європейцями та рабами зі Східної Азії голландська мова бурів поступово спрощувалася і разом з тим поглинала окремі слова і цілі мовні конструкції з інших мов.
У результаті сформувався своєрідний лінгвістичний “коктейль” на основі голландської 17 століття, але з помітними відмінностями.
Офіційною наймолодшою мовою вважається африкаанс / Фото Pexels
Перші письмові спроби використання африкаанс датуються початком 1860 років. А вже у 1875 році з’явилося перше товариство, яке почала пропагувати африкаанс як окрему офіційну мову. У 1925 році уряд Південної Африки офіційно визнав її самостійною мовою, а не діалектом голландської, і того ж року надав їй статус однієї з державних мов. Вважається, що сьогодні мовою африкаанс володіють близько 9 – 10 мільйонів людей.
Водночас, якщо не зважати на офіційний статус, наймолодшою живою мовою може вважатися лайт вальбірі (Light Warlpiri). Вона виникла протягом останніх 40 – 50 років у Ладжаману – віддаленому поселенні в Північній території Австралії. Наразі нею спілкуються приблизно 350 осіб.
Лайт вальбірі – типова креольська мова, побудована на основі англійської з включенням елементів місцевих тубільних слів. З плином часу вона сформувала власну граматичну систему, яка стала рідною для мешканців Ладжаману.
Нагадаємо, що найбільш спорідненою з українською мовою є білоруська. Цікаво, що російська мова лише на п’ятому місці за наближеністю.
Вам може бути цікавим:
Источник: www.24tv.ua