Для жителів села економії не буде, бо за ліками доведеться їхати в місто: власниця аптек на Миколаївщині про нове регулювання фармринку
Власниця аптек в Миколаївській області розповіла, що обмеження націнок призведе до закриття аптек в селах. Селянам доведеться їздити за ліками у міста.
Обмеження націнок на ліки для аптек, запроваджені урядовою постановою, суттєво ускладнили роботу малого аптечного бізнесу, особливо в селах і районних центрах, де великі аптечні мережі не працюють. Про це в ексклюзивному коментарі УНН розповіла власниця кількох аптек у Миколаївській області Інна Феняк.
Говорити про те, що гарно працюється аптекам в селах чи маленьких містах, не доводиться… Дуже-дуже важко. Ми і так важко виживали, тому що ФОПам оптові постачальники надають ціни вищі, ніж, наприклад, мережевим сіткам. Раніше ми хоча б могли на якихось не дуже дорогих препаратах ставити націнку більшу, ніж там 10-35%. Зараз нас поставили в жорсткі рамки, і ми не можемо перевищувати її. І наш заробіток, звісно, впав. Дуже впав, і дуже важко з цим
– зазначила Феняк.
За її словами, сільські аптеки мають додаткові витрати на логістику, доставку та інкасацію коштів.
“Наприклад, оптовики не на всі точки їздять, вони привозять нам на одну точку товар, а ми тоді його розвозимо на свої вже менші точки, а це ж все затратна частина.
І в зв’язку з тим, що нам обмежили оцю націнку, то дуже важко. Я не знаю, ми в нуль виходимо або навіть в мінус”, – пояснила власниця аптек на Миколаївщині.
Інна Феняк додала, що з урахуванням нових цінових обмежень, багато аптечних пунктів будуть працювати в мінус або закриються зовсім. Це, у свою чергу, вдарить по сільських мешканцях: їм доведеться їздити до великих міст за ліками, а витрати на дорогу перекреслюватимуть будь-яку економію.
Якщо так і далі піде – люди просто будуть їздити в великі міста або в районні центри. Будуть їхати в велике місто і купувати ліки. Але ж ця затратна частина ляже на споживача. Ну, і не всі зможуть доїхати, відповідно. Тобто, все одно людям ліки будуть по тій же ціні, якби ми їм пропонували. Тобто для людини, кінцевого споживача, ціна не зменшиться. Тому що затратна частина його залишиться тою ж самою
– зазначила Інна Феняк.
Вона також розповіла, що її аптечні пункти могли продавати інсулін та інші препарати за програмою “Доступні ліки” завдяки тому, що на інші менш важливі препарати була можливість зробити більшу націнку.
“Наприклад, зараз ми відпускаємо по програмі НСЗУ “Доступні ліки” інсуліни ті інші ліки. Націнка на них і так раніше була маленька 10-15%. Але за рахунок того, що ми інші ліки трошки могли дорожче продавати, ми їх перекривали. А тепер нам невигідно. Ви ж самі розумієте, доставити інсулін, зберігати його, це певні умови повинні бути. На це теж йде затратна частина”, – зазначила Інна Феняк.
Вона додала, що після запровадження нового регулювання фармринку маленьким аптекам невигідно продавати ліки за програмою “Доступні ліки”.
“Плюс, ми відпускаємо їх в борг. Ми відпускаємо людям, люди забирають, ми вже розраховуємося за них. А НСЗУ нам повертає тільки 2 рази на місяць після нашого звіту.
Ну, це все одно наші внутрішні кошти вкладаються, і вони затримуються”, – поскаржилась власниця аптек на Миколаївщині.
Вона додала, що намагалася донести свою позицію до МОЗ, заповнювала таблиці, показувала реальні фінансові втрати. Проте діалогу з міністерством досі немає..
Додамо
Голова ГО “Всеукраїнське об’єднання “Миколаївська фармацевтична асоціація “ФармРада” Олена Пруднікова в коментарі УНН зазначила, що за роки повномасштабної війни в Україні припинили діяльність понад 70% малих аптек: з 4 тисяч залишилося лише близько 1200. За її словами, після набрання чинності нового регулювання фармринку, навіть ці залишки під загрозою.
Нагадаємо
Постанова Кабінету міністрів України №168 від 14 лютого 2025 року передбачає нові правила регулювання фармацевтичного ринку. Зокрема, було запроваджено обмеження націнок на постачальницько-збутові та роздрібні надбавки для всіх лікарських засобів, а не лише для окремих категорій. Окрім того, постановою заборонено рітейлу укладати маркетингові угоди з фармвиробниками, які давали можливість аптекам робити знижки для пацієнтів, впроваджувати соціальні проєкти і проводити навчання фармацевтів.
Метою постанови було зниження цін на лікарські засоби та підвищення їхньої доступності для населення. Водночас пацієнтські організації застерігали, що надмірне регулювання може призвести до дефіциту ліків, закриття аптек у малих містах і селищах, а також припинення роботи соціальних програм підтримки пацієнтів.
Як повідомили УНН в Державній регуляторній службі, попри те, що ця постанова КМУ регуляторна, вона не проходила їхню експертизу. Там наголосили, що це є порушенням Закону про регуляторну політику.
Источник: www.unn.com.ua