Збиття Boeing викликало протести в Ірані.
Двоє ведучих іранського іранського держтелерадіо, Захра Хатамі та Саба Рад, 13 січня публічно звільнилися, протестуючи проти спроб уряду приховати справжні причини авіакатастрофи літака МАУ 8 січня поблизу Тегерана. Інша телеведуча Гелар Джаббар у своєму Instagram вибачилися перед глядачами за те, що “13 років брехала на телебаченні Ірану”.
Збиття Boeing викликало протести в Ірані, кризу в політиці та засобах масової інформації. Журналістка Гелар Джаббар розповіла виданню Meduza про роботу на іранському телебаченні.
“Нинішня ситуація, атмосфера в суспільстві показала мені і моїм колегам, що працювати журналістом в державному ЗМІ, працювати іранським телевізійним репортером, іранським телеведучим – це означає брехати своїм же власним співгромадянам. Той інцидент (збитий літак МАУ – ред.) – це не звичайна пригода. Держава повинна захищати нашу власність і наше життя, але уряд своїми руками вбив невинних мандрівників, освічену молодь країни. Це дійсно боляче, і не хочеться вірити в це, в те, що одного разу я можу бути вбита точно так само. Це трагедія – розуміти, що країна, де ви живете, і уряд, який стверджує, що піклується про нас, по суті, самі позбавляють безпеки нашу молодь і віднімають їх життя”, – розповіла Гелар Джаббар.
За її словами, коли телеканали державні, то на їхніх співробітників тиснуть. Оскільки іранські ЗМІ перебувають під “суворим наглядом держави”, то редакція медіа не повинна заходити за “червоні лінії”, які встановила влада. Джаббар каже, що місія таких редакцій – підтримка уряду і держави.
“Коли ЗМІ перебувають виключно під контролем держави і немає вільної преси, немає свободи вираження думок, то така держава і уряд завдає собі більший збиток, оскільки рано чи пізно це тиск зірве “запобіжні клапани”, – каже Гелар Джаббар.Журналістка каже, що такі настрої вже вкоренилися в іранських медіа, а тому всі знають і про “червоні лінії”, і про заборону виходити за їхні межі.
“У більшості людей, які працюють в засобах масової інформації в Ірані, є проблема з цими “червоними лініями”. Але журналісти змушені дотримуватися цих правил, тому що хочуть так чи інакше працювати в ЗМІ, це їхня спеціальність. Ці люди хочуть працювати, але працювати журналістом неможливо ніде, крім державних і ліцензованих державою ЗМІ”, – розповіла Гелар.
Попри те, що в країні є газети, новинні сайти і онлайн-телебачення, що перебувають у приватній власності, їм також краще не перетинати “червоні лінії”. “Якщо вони не послухаються, то їм доведеться закритися”, – каже вона.
Читайте також:
Синьо-жовті квіти і лампадки: на місці збиття літака МАУ відбулася церемонія прощання із загиблими пасажирами і екіпажем
На телебаченні “червоні лінії” існують у формі неписаного закону як для репортерів, так і ведучих. Існують теми, які взагалі не варто висвітлювати, додає телеведуча. “Найменша помилка може спричинити за собою “заборона на роботу” або “заборону на висвітлення”. Навіть якщо твоя громадянська позиція або діяльність виявлялася поза робочим місцем, вона все одно впливає на твою роботу, нібито твоє життя і робота тісно переплетені”, – пояснила вона.
Джаббар пояснює, що у редакцію надходить лист від Міністерства інформації про “заборону на роботу”. У ньому повідомляється, що журналісту не дозволено виконувати роботу, його усувають від якоїсь роботи або взагалі заборонити з'являтися на території телецентру.
Під “заборону на висвітлення” можуть потрапити політики чи інші персони. Іноді про це повідомляє керівництво телебачення, іноді Міністерство інформації і Міністерство національної безпеки напряму контактує з журналістами і повідомляє про заборону. Скасувати цю “заборону” вдається не усім.
“Нам, звільненим журналістам, тепер повністю заборонено зніматися, ми не зможемо з'явитися в ефірі і взагалі повернутися на телебачення”, – резюмувала Джаббар.
За її словами, разом з колегами вони часто замилювалися над тим, чи варто працювати у ЗМІ, де “розповідають факти, де новини, особливо політичні, передають з домішкою брехні”.
Нагадаємо, вранці 8 січня у столиці Ірану Тегерані розбився український пасажирський літак авіакомпанії МАУ, який виконував рейс “Тегеран-Київ”. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, ніхто не вижив. Увесь екіпаж, а також два пасажири були громадянами України. Відомо, що на рейс зареєструвалося 169 пасажирів, втім, двоє людей так і не сіли на борт літака. Наступного дня до Ірану вирушив борт авіації ЗСУ із 45 фахівцями різних галузей, які були залучені до з’ясування обставин катастрофи літака авіакомпанії МАУ. На час встановлення обставин авікатастрофи всі українські авіакомпанії тимчасово припинять польоти у повітряному просторі Ірану та Іраку.
Від самого початку іранці заявили про те, що причиною авіакатастрофи стала технічна несправність літака. Однак вже увечері 9 січня одразу кілька провідних американських видань і телеканалів повідомили про те, що Boeing 737-800 “Міжнародних авіаліній України” був помилково збитий Іраном одразу після зльоту з аеропорту Тегерана. З'явилися фото уламків ракет, якими могли збити літак, а також відео моменту трагедії. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон із посиланням на дані розвідок та союзників країн повідомили, що літак був збитий іранською ракетою земля-повітря. Президент США Дональд Трамп назвав катастофу літака “підозрілою”. Глава Білого дому, вважає, що літак міг розбитися не через технічну несправність, а через те, що “хтось на тому боці міг припуститися помилки”. На наступний день докази збиття ракетою знайшли і українські експерти, які працювали на місці події та врешті отримали доступ до передньої частини літака.
Уранці 11 січня Іран офіційно заявив, що ракета “земля-повітря” збила літак МАУ . В офіційній заяві йдеться про те, що трагедія сталася через “людський фактор”. Літак помилково сприйняли за ворожий об'єкт після того, як він повернув у бік військового центру Корпусу вартових Ісламської революції. За кілька годин до катастрофи іранські військові обстріляли дві військові бази США на території Іраку.
Президент Ірану Хасан Роухані назвав трагедію “непрощенною помилкою” і заявив, що країна продовжить розслідування катастрофи українського літака. Своєю чергою лідер України Володимир Зеленський сказав, що Україна чекає від Ірану повного визнання провини у збитті літака МАУ, проведенні розслідування та поверненні тіл загиблих.
Усі головні тексти про те, що передувало авіакатастрофі, як усе сталося, що про це говорили в Ірані, Україна та західних країнах та чому сталася трагедія можна прочитати за посиланням.