Разом з російським газопроводом до Туреччини мав запрацювати й Північний потік-2. Москва планувала, що вони перекриють потребу в українському транзиті.
Президенти Володимир Путін і Реджеп Таїп Ердоган помпезно відзначили 8 січня офіційне введення в експлуатацію газопроводу Турецький потік, по якому російський газ буде йти в Євросоюз.
Запуск Турецького потоку означає для України майже повну зупинку транзиту газу по південному напрямку і втрату понад півмільярда доларів щороку. Корреспондент.net розповідає подробиці.
З України знімають частину транзиту
Новий експортний трубопровід Газпрому протяжністю в 930 кілометрів призначений для поставок газу в Туреччину і транзитом через неї до Європи. Проект замінив непрокладений Південний потік через розбіжності з Брюсселем.
Спочатку чотири нитки газопроводу передбачалося протягнути через Чорне море до узбережжя Болгарії. Після виходу Болгарії з проекту маршрут морської частини трубопроводу був змінений, а його потужність скоротили у два рази.
В оновленій версії проект передбачав вихід на берег Туреччини двох ниток газопроводу потужністю 15,75 мільярда кубометрів газу в рік кожна.
Заявлена Газпромом вартість проекту становить сім мільярдів доларів. Однак, якщо враховувати вкладення в Південний потік та інвестиції в сербську частину сухопутного продовження другої нитки Турецького потоку, реальна вартість будівництва становить близько 13 мільярдів, підрахував Інтерфакс.
Велика частина газу по цьому газопроводу, як і по Блакитному потоку, призначена для турецького ринку. У процесі будівництва знаходиться ще друга нитка Турецького потоку, яка дозволить поставляти російський газ до країн на південному сході Європи.
Болгарія почала отримувати російський газ з Турецького потоку з 1 січня 2020 року. 5 січня стало відомо, що в Грецію і Північну Македонію також вже надійшло блакитне паливо.
На офіційній церемонії в Стамбулі також були присутні президент Сербії Александар Вучич і голова Ради міністрів Болгарії Бойко Борисов. Учотирьох вони прокрутили символічний червоний вентиль, “відкриваючи дорогу” газу.
Під час церемонії Путін назвав запуск Турецького потоку важливим для всієї Європи. Сам трубопровід російський президент назвав “безпрецедентним за своїми масштабами” і прокладеним у “ворожому середовищі”.
20 грудня Сполучені Штати ввели санкції щодо іноземних компаній, які надають судна для будівництва Турецького потоку, а також Північного потоку-2 (ПП-2).
Штрафні заходи, закладені в американському оборонному бюджеті на 2020 рік, передбачають заборону на в’їзд у США для представників цих фірм, а також заморожування будь-яких активів на території країни.
У день підписання закону американським президентом Дональдом Трампом швейцарська компанія Allseas, яка прокладала труби ПП-2, призупинила будівництво газопроводу.
Вашингтон пояснює, що Північний потік-2 і друга нитка Турецького потоку “погіршать залежність Європи від енергетичних поставок з РФ”.
Запуск Турецького і Північного потоку-2 планувався в один час – до кінця 2019 року, щоб позбавити Росію від необхідності укладати з Україною новий контракт на транзит газу. Однак ПП-2 добудувати не встигли.
За підсумками тривалих переговорів і напружених газових консультацій між Україною і Росією за участю Єврокомісії, була досягнута домовленість про продовження транзиту газу через українську територію після 1 січня 2020 року.
Нафтогаз домігся зобов’язань з боку Газпрому про оплату потужності української газотранспортної системи (ГТС) в обсязі не менше 65 мільярдів кубометрів у 2020 році і 40 мільярдів кубометрів у наступні чотири роки.
Транзит природного газу через українську газотранспортну систему у 2019 року склав 89,58 мільярда кубометрів.
Із запуском Турецького потоку Україна втратила 15 мільярдів кубометрів газу в рік, повідомив представник Оператора ГТС України Сергій Макогон. Зараз через Україну російське паливо йде тільки в Румунію і Молдову.
Глава експертної ради з питань газової промисловості і ринку природного газу Леонід Уніговський говорив, що після запуску першої нитки Турецького потоку транзит газу втрати України складуть близько 500 мільйонів доларів щороку.
“[Друга] нитка Турецького потоку така ж загрозлива, як і Північний потік. Вона менша за обсягом, але загроза за принципом така ж – це зняття транзитних обсягів з України і переведення їх на інший маршрут”, – говорив раніше глава Нафтогазу Андрій Коболєв.
Коболєв висловив надію на те, що Євросоюз продовжить транзит російського газу через Україну, що зробить запуск відгалуження Турецького потоку безглуздим.
Источник: www.ua.korrespondent.net