Трампу повідомили про обстріл.
У Іраку здійснено ракетну атаку на військову авіабазу Ayn-al-Asad, на якій розташовуються військові США та сили коаліції. Як повідомляє кореспондент Пентагону з посиланням на військові джерела, спочатку було випущено шість ракет. За ними послідували нові залпи.
Офіційно поки невідомо, чи є загиблі та постраждалі внаслідок удару. Також журналіст зазначає, що це та сама база, яку відвідував президент США Дональд Трамп у грудні 2018 року.
Іранський революційний гвардійський корпус підтвердив, що атакував американську авіабазу “десятками ракет”. А на одному з іранських телеканалів заявили, що операція проти бази США називається “операція мученика Сулеймані” і “десятки” балістичних ракет були випущені.
Iranian media channel ‘Jam-e Jam’ reporting that the operation against the US base is called ‘Operation Martyr Soleimani’ and ‘dozens’ of ballistic missiles have been fired.
— Kyle Glen (@KyleJGlen) January 7, 2020
Прессекретар Білого Дому заявив, що президенту Дональду Трампу було повідомлено про ситуацію в Іраку і він уважно за нею стежить.
White House Press Secretary Stephanie Grisham: “We are aware of the reports of attacks on US facilities in Iraq. The President has been briefed and is monitoring the situation closely and consulting with his national security team.”https://t.co/LvHLgjkXjf
— Axios (@axios) January 7, 2020
Водночас у соцмережах десятками розходяться фейкові фото та відео начебто удару в Іраку, однак ці фото зроблені набагато раніше у Газі та Сирії.
Нагадаємо, уночі проти 3 січня США влаштували ракетний обстріл неподалік Міжнародного аеропорту Багдаду – внаслідок нього, зокрема, був убитий командир елітного підрозділу “Аль-Кудс” Корпусу вартових ісламської революції Касем Сулеймані. Після цієї події ситуація на Близькому Сході різко загострилася: в Ірані обіцяють помститися США, влада Іраку засудила операцію, а Держдеп США закликав американців негайно покинути територію Іраку.
Критикують операцію і в США – спікерка Палати представників Конгресу США назвала ракетний удар “невиправданим та провокативним”. Своєю чергою, державний секретар США Майк Помпео заявив, що ліквідація іранського генерала зірвала його “неминучу” атаку і врятувала життя американців. “Ризик нічого не робити був величезний”, – заявив він. Трамп же звинуватив Сулеймані у тисячах смертей і сказав, що його ненавиділи навіть в самому Ірані.
Сулеймані називали одним із найвпливовіших осіб на Близькому Сході. ТСН.ua розповідає, хто він такий, чому його вбивство викликало такий резонанс у світі і як тепер може спалахнути чергова гаряча війну на Близькому Сході. 4 січня постійний представник Ірану при ООН Маджид Тахтім-Раванчі заявив, що Тегеран помститься за вчинене США вбивство генерала Касема Сулеймані. “Безумовно, Іран не закриє на це очі. Буде помста, Іран відповість так, як вважатиме за потрібне. Час і місце такої відповіді буде визначати Іран”, – вказав посол. Водночас, в Ірані також заявили, що більше не дотримуватимуться положень ядерної угоди, яка була досягнута з низкою світових лідерів 2015 року. Йдеться, серед іншого, про збагачення урану, кількість накопиченого збагаченого урану, а також досліджень і розробок у своїй ядерній програмі.
5 січня парламент Іраку проголосував за резолюцію, яка закликає уряд країни припинити будь-яку іноземну військову присутність. Йдеться, зокрема, і про міжнародну коаліцію на чолі зі США. Дональд Трамп пригрозив Іраку санкціями в “разі ворожості” з боку Багдада – таким чином він відреагував на рішення іракського парламенту щодо виведення військ.