Помпео протягом кількох місяців вмовляв Трампа дати згоду на ліквідацію Сулеймані – WP – убивство Касема Сулеймані

Тривалий час американський президент не погоджувався на таку операцію.

Державний секретар США Майк Помпео протягом кількох місяців вмовляв президента Дональда Трампа погодитися на операцію із ліквідації іранського генерала Касема Сулеймані.

Про це повідомляє The Washington Post із посиланням на власні джерела.

Уперше Помпео говорив із Трампом про подібну операцію кілька місяців тому, але ані сам президент, ані чиновники Пентагону не були готові підтримати її. Держсекретар США програв цю бюрократичну війну минулого літа, коли іранці збили американський дрон над Перською затокою, а Трамп в останній момент відмовився здійснити військовий удар по мусульманській країні. Але нещодавні зміни у команді Трампа із нацбезпеки, а також його стурбованість тим, що всередині країни президента вважали нерішучим перед іранською загрозою, створили можливість для Помпео таки дотиснути свою ідею.

У вівторок, 31 грудня, Помпео прокинувся о 4 ранку, коли йому розповіли про масштабний протест біля будівлі посольства США у Багдаді. Коли протестувальники почали закидувати територію коктейлями Молотова держсекретар здійснив низку дзвінків до міністра оборони Марка Еспера, очільника Об’єднаного штабу, генерала Марка Міллі, а також посла США в Іраку Меттю Туллера.

Також протягом тижня він щодня по кілька разів говорив із Трампом, що згодом вилилося у його рішення ліквідувати генерала Сулеймані. Для Помпео це було важливим, оскільки потенційна смерть будь-кого із американських дипломатів могла серйозно вдарити по його кар’єрі та спричинити шквал критики, який він, свого часу, озвучував щодо колишньої держсекретарки Гілларі Клінтон з приводу вбивства посла США в Лівії 2012 року.

29 грудня Помпео, Еспер та Міллі прибули до президентського клубу у Флориді, де два представники оборони надали Трампу варіанти відповіді на напад на американську базу в Іраку, під час якого загинув американський бізнесмен та були поранені кілька військових. Серед цих варіантів було і вбивство Сулеймані. Кілька чиновників розповідали, що ті, хто знав про майбутню операцію, були шоковані таким вибором Трампа, розуміючи про майбутні наслідки.

“Убивство Сулеймані не відбулося б при (колишньому міністрі оборони Джимі) Меттісі. Меттіс був проти всього цього. Це не удар по Меттісу, це просто його схильність. Міллі і Еспер інші. Тепер у вас є згуртована команда з національної безпеки, і у вас є державний секретар і міністр оборони, які знають один одного все своє доросле життя”, – сказав високопоставлений чиновник адміністрації Трампа.

Більше про: Убивство Сулеймані

  • Донька вбитого генерала Сулеймані звернулася до Трампа: Ви не рівня батькові, тому атакували його ракетами
  • Трамп заявив, що США можуть наносити удари по культурних об'єктах Ірану. Демократи порівняли це з військовим злочином
  • Роухані схвалив рішення Іраку про виведення іноземних військ. Тегеран вже готує меморандум

Нагадаємо, уночі проти 3 січня США влаштували ракетний обстріл неподалік Міжнародного аеропорту Багдаду – внаслідок нього, зокрема, був убитий командир елітного підрозділу “Аль-Кудс” Корпусу вартових ісламської революції Касем Сулеймані.  Після цієї події ситуація на Близькому Сході різко загострилася: в Ірані обіцяють помститися США, влада Іраку засудила операцію, а Держдеп США закликав американців негайно покинути територію Іраку.

Критикують операцію і в США – спікерка Палати представників Конгресу США назвала ракетний удар “невиправданим та провокативним”. Своєю чергою, державний секретар США Майк Помпео заявив, що ліквідація іранського генерала зірвала його “неминучу” атаку і врятувала життя американців. “Ризик нічого не робити був величезний”, – заявив він. Трамп же звинуватив Сулеймані у тисячах смертей і сказав, що його ненавиділи навіть в самому Ірані.

Сулеймані називали одним із найвпливовіших осіб на Близькому Сході. ТСН.ua розповідає, хто він такий, чому його вбивство викликало такий резонанс у світі і як тепер може спалахнути чергова гаряча війну на Близькому Сході. 4 січня постійний представник Ірану при ООН Маджид Тахтім-Раванчі заявив, що Тегеран помститься за вчинене США вбивство генерала Касема Сулеймані. “Безумовно, Іран не закриє на це очі. Буде помста, Іран відповість так, як вважатиме за потрібне. Час і місце такої відповіді буде визначати Іран”, – вказав посол. 

5 січня парламент Іраку проголосував за резолюцію, яка закликає уряд країни припинити будь-яку іноземну військову присутність. Йдеться, зокрема, і про міжнародну коаліцію на чолі зі США. Дональд Трамп пригрозив Іраку санкціями в “разі ворожості” з боку Багдада – таким чином він відреагував на рішення іракського парламенту щодо виведення військ.

Відео

Трамп пригрозив ударом по 52 об'єктах в Ірані у разі будь-якої атаки з боку Тегерана

За словами президента США, йдеться про об'єкти, що мають значення для Ірана та його культури. Дональд Трамп нагадав – після вбивства іранського генерала Касема Сулеймані – Тегеран відкрито заявляє про намір атакувати американські цілі та цим загрозам слід покласти край. У відповідь на заяву Трампа іранське МЗС викликало посла Швейцарії, який представляє у країні інтереси США, і висловило йому протест.  

Источник: www.tsn.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *