Лихоманка денге є ендемічною у понад 100 країн.
У Європі зростає захворюваність на лихоманку денге, яку переносять комарі. Інвазивний вид комарів виявили у 13 країнах Європи, зокрема у Франції, Румунії, Угорщині, та навіть в анексованому Росією Криму.
Про це пише BBC.
Експерти пов’язують відкриття цих комах зі зростанням виявлених випадків захворювання на лихоманку денге в Європі. Як повідомили в Європейському центрі профілактики та контролю захворювань (ECDC), зміна клімату створює сприятливі умови для поширення азійського тигрового комара.
ECDC попередив, що міжнародні поїздки ще більше підвищать ризик нових спалахів у Європі.
Експерти радять людям позбавитись від застійної води із садів або балконів, де можуть розмножуватися комарі, і використовувати репеленти та москітні сітки вночі.
Азійський тигровий комар, aedes albopictus, який вважається найбільш інвазивним видом комарів у світі, зараз поширюється Європою зі свого південноєвропейського “базового табору”.
Згідно з даними ECDC, його виявили в Австрії, Болгарії, Хорватії, Франції, Німеччині, Греції, Угорщині, Італії, на Мальті, в Португалії, Румунії, Словенії та Іспанії. Нещодавно комарів також зафіксували в Бельгії, на Кіпрі, в Чехії, Нідерландах і Словаччині.
На території України тигрових комарів виявляють від 2020-2021 років в анексованому Росією Криму. Північна межа їхнього поширення в Угорщині проходить зовсім поряд з українським Закарпаттям.
Тигрові комарі поширюють такі хвороби, як лихоманка денге, чікунгунья та вірус Зіка, які донедавна були зазвичай присутні лише в деяких частинах Африки, Азії та Америки.
Ще один комар, aedes aegypti, який є переносником жовтої лихоманки та інших захворювань, оселився на Кіпрі. Експерти кажуть, що його потенціал для поширення в інших частинах Європи викликає занепокоєння, з огляду на те, що ці комахи полюбляють ссати кров людей, та на їхню здатність передавати хвороби.
Лихоманка денге починається з симптомів, подібних до грипу, супроводжується висипаннями і збільшенням лімфатичних вузлів. Захворювання може призвести до ускладнень, а в деяких випадках завершується смертю хворого.
Минулого року вісім випадків множинних інфекцій зафіксували у Франції, чотири — в Італії та два — в Іспанії.
Більшість європейських випадків є завезеними, що є відображенням пересування людей і торгівлі, водночас кількість завезених випадків зросла майже до 5000 минулого року.
“Європа вже бачить, як зміна клімату створює більш сприятливі умови для поширення інвазивних комарів у районах, які раніше не страждали, і зараження більшої кількості людей такими хворобами як денге”, — сказала директорка ECDC Андреа Аммон.
“Збільшення міжнародних поїздок з ендемічних для лихоманки денге країн також збільшить ризик завезених випадків, а також неминуче ризик місцевих спалахів”, — каже вона.
Пані Аммон радить людям вживати “заходів особистого захисту”, додаючи, що “раннє виявлення випадків захворювання, своєчасне спостереження, подальші дослідження та заходи з підвищення обізнаності є першочерговими в регіонах Європи, які зазнають найбільшому ризику”.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), лихоманка денге є ендемічною у понад 100 країн, минулого року зареєстровано понад шість мільйонів випадків захворювання та 7000 смертей. Найбільшу кількість випадків зафіксували в Бангладеш, Малайзії, Таїланді та В'єтнамі.
Нагадаємо, на початку 2024 року в країнах ЄС збільшилися випадки орнітозу – бактеріальної інфекції, яка також відома як “папугова лихоманка”. ВООЗ повідомила про загибель людей.
Источник: www.tsn.ua