Головним результатом домовленостей є отримання майже трьох мільярдів доларів від Газпрому і беззбиткова робота української ГТС у наступні п’ять років.
Представники Нафтогазу, Оператора ГТС України і Газпрому підписали угоди, необхідні для продовження транзиту російського газу територією України до 2024 року включно, в результаті досягнення прийнятного компромісу. Про це повідомила прес-служба української компанії 31 грудня.
Відзначається, що до пакета угод входять три основні документи:
– угода між Оператором ГТС України і Газпромом;
– договір про організацію транзиту між Нафтогазом і Газпромом, у якому зафіксовані умови й обсяги транзиту на найближчі п’ять років;
– мирова угода між Нафтогазом і Газпромом, згідно з якою сторони відмовляються від взаємних претензій за контрактами 2009 року.
Усі вони підписані за участю представників ЄС.
Як підкреслили в Нафтогазі, угоди, зокрема, передбачають: виплату Газпромом 2,9 мільярда доларів компенсації за рішенням Стокгольмського арбітражу; відкликання всіх арбітражних судових позовів; зняття арештів на майно, активи і грошові кошти Газпрому, а також відмову в майбутньому від усіх можливих претензій та позовів за контрактами 2009 року.
Також зафіксовані мінімальні обсяги транзиту газу. У 2020 році – 65 мільярдів куб. м, в період із 2021 по 2024 роки – по 40 мільярдів куб. м газу щорічно.
При цьому в компанії звернули увагу, що підписані угоди не стосуються питання судових позовів групи Нафтогаз проти РФ про захоплені активи в анексованому Криму.
“За результатами підписання угод Україна отримає гарантований дохід від транзиту на найближчі п’ять років. Визначеність щодо майбутнього транзиту надає нові можливості розвитку газового ринку країни і продовження реформ в енергетиці. Також буде зменшено курсові ризики, пов’язані з недоотриманням значних валютних надходжень”, – підкреслили в Нафтогазі.
Нагадаємо, 30 грудня Україна і Росія підписали контракт на транзит газу в ЄС терміном на п’ять років. Також сторони підписали угоду про врегулювання суперечок.
Як зазначив президент Володимир Зеленський, протягом дії нової угоди Україна зможе отримати більше семи мільярдів доларів.
Україна-Росія: газове питання
СюжетТранзит із присмаком корупції. Слабкі місця газової угоди
СюжетГазові переговори: нова пропозиція ЄС і “пакетне” рішення РФ – DW
Міністр економіки ФРН заявляє про прогрес у спорі щодо транзиту газу
Порошенко: “Північний потік-2” робить ФРН залежною від Росії
Источник: www.ua.korrespondent.net