Президента США відмовляли від кроку, але це не увінчалося успіхов.
Міністр оборони Марк Еспер, колишній радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон та державний секретар США Майк Помпео переконували президента Дональда Трампа не блокувати надання військової допомоги Україні. Однак безуспішно.
Про це пише The New York Times.
Газета наголошує на досить сильній “опозиції” рішення Трампа. Противники блокування зокерма з близького оточення президента вважали, що такий крок нашкодить національним інтересам США.
“У кінці серпня міністр оборони Марк Еспер приєднався до держсекретаря Майка Помпео і Джона Болтона, який обіймав у той час посаду радника з національної безпеки, на зустрічі з президентом в Овальному кабінеті, про яку раніше не повідомлялося, – йдеться в статті. – Вони намагалися переконати його, що надання допомоги – в інтересах США, але безуспішно”.
Це рішення викликало “хвилю шоку” в Білому домі та в Міністерстві оборони та спричинило серйозні суперечки всередині адміністрації.
За даними видання, ключову роль у виконанні вимог Трампа відіграв в.о. керівника апарату Білого дому Мік Малвейні.
Демократи з Палати представників, нагадує газета, збиралися обмежити повноваження Трампа щодо можливості затримувати надання допомоги Україні, а голови трьох комітетів Палати оголосили 9 вересня про початок розслідування.
Посадовці Білого дому не очікували якихось змін, але раптово відновили надання допомоги. Трамп, очевидно, не бажаючи вести публічну битву, повідомив сенатора-республіканця Роба Портмена, який виступав проти затримки допомоги, що він надалі не заморожуватиме кошти.
“Помічники з Білого дому поспішили повідомити про це своїх колег у Пентагоні та інших місцях. Замороження було знято”, – пише видання.
Читайте також:
Трамп заблокував надання швидкої допомоги Україні – WP
“Я не сумніваюся щодо того, чому президент дозволив продовжувати надання допомоги. Він упіймався”, – цитує газета голову Комітету у закордонних справах Палати Еліот Енгель.
Нагадаємо, довкола президента США Дональда Трампа розв’язався скандал, пов'язаний з Україною. Видання The Washington Post повідомило про скаргу американського розвідника проти Трампа через розмову американського лідера з іншим іноземним лідером та дану Трампом “тривожну обіцянку”. Одним з політиків, з яким міг говорити глава Сполучених Штатів, називали президента України Володимира Зеленського. Згодом видання The Washington Post із посиланням на джерела повідомило, що Трамп під час розмови саме із президентом України Володимиром Зеленським тиснув на нього і вимагав розпочати розслідування проти компанії Burisma, якою керував син Джо Байдена – його конкурента на президентських виборах 2020 року. Також Трамп нібито наказав заморозити 400 мільйонів доларів військової допомоги для України за тиждень до телефонного дзвінка.
У Конгресі США звинуватили Трампа у тиску на Україну та закликали опублікували стенограму розмови президентів Сполучених Штатів та України. Обидві сторони на це погодилися. 24 вересня голова Палати представників США Ненсі Пелосі ініціювала старт процедури імпічменту Трампа. Сам він назвав ситуацію, що склалася, “президентським харасментом”.
25 вересня Білий Дім оприлюднив стенограму розмови Трампа та Зеленського. Повний текст перекладу дивіться на ТСН.ua.
Вже 26 вересня американська розвідка оприлюднила текст скарги на президента США Дональда Трампа. Як і повідомляли ЗМІ, вона справді стосується розмови Трампа та президента України Володимира Зеленського та тривалого тиску, який, на думку розвідника, вчиняли США щодо України для особистих цілей американського президента. ТСН.ua розповів основні моменти доносу на Трампа – серед них інформація про неоднозначні контакти української сторони з Джуліані, скасування візиту Пенса до Києва та спроби Білого дому приховати все це.