НАЗК повинне перевірити наявність конфлікту інтересів у заступниці директора-розпорядника ФГВФО Рудухи – юрист
Національне агентство з питань запобігання корупції має перевірити Наталію Рудуху на наявність конфлікту інтересів, пов’язаного з її посадою заступника директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та попередніми посадами в банках, які згодом були визнані неплатоспроможними та ліквідовані.
Національне агентство з питань запобігання корупції повинне перевірити наявність конфлікту інтересів у заступниці директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Наталії Рудухи. У разі виявлення – її потрібно притягнути до адміністративної відповідальності і звільнити з посади. Таку думку в ексклюзивному коментарі УНН висловив адвокат Денис Ципін.
“НАЗК може перевірити на наявність конфлікту інтересів (Рудуху – ред.). Це їхня функція безпосередньо. Якщо НАЗК встановить наявність рішень з її підписом щодо тих фінансових установ, де вона працювала – то це може бути визнано як конфлікт інтересів – що відповідно потягне за собою наслідки у вигляді притягнення до адмінвідповідальності, звільнення з посади тощо”, – зазначив Ципін.
Водночас він додав, що оскільки директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та його заступників призначає адміністративна рада фонду, якою керує директор юридичного департаменту НБУ Олександр Зима, то й відповідальність рада несе колективну.
“У даному випадку діє дуже велика дискреція у цих осіб. Наприклад – хто призначив цю людину (Рудуху – ред.) на посаду? Всі вони разом – адміністративна рада фонду, а це КМУ, ВР і НБУ, і вони несуть не персональну, а колективну відповідальність. Суто політичну, не кримінальну чи адміністративну за свої призначення, бо кожен з них не приймав рішення самостійно, і кожного з них могли за тих чи інших обставин ввести в оману, чи вони могли не врахувати якісь там обставини… Але зазвичай саме така колективна відповідальність, а скоріш за все треба казати безвідповідальність, притаманна тим органам державної влади, де більш за все корупційні ризики присутні”, – сказав Ципін.
За його словами, члени адміністративної ради ФГВФО не могли прийняти рішення самостійно, вони представляли інтереси свого органу державної влади і виконували безпосередні вказівки керівників цих державних органів влади.
“Що стосується формальних обставин – чому особа, яка не має бездоганної репутації в фінансових установах, змогла посісти цю посаду – ну, тому що ці органи вирішили що саме цей кандидат більш за все відповідає вимогам і він спроможний там втілити інтереси цих державних органів у перспективі”, – уточнив Ципін.
На його думку, в Україні є достатня кількість контролюючих органів державної влади, які спроможні виявити всі можливі ризики і обрати на посади ідеальних кандидатів до яких би не було запитань. Проте для цього потрібна відповідна політична воля.
“Ми розуміємо, що насправді ті органи, які контролюють і в даному випадку мали б запобігти таким випадкам – їх призначають політичні органи влади в Україні і ставлять їм спеціальні завдання. Нам потрібно, наприклад, з цього фонду отримувати щомісяця мільйон євро чи доларів готівкою, бо, типу, ми вважаємо, що нам ці гроші потрібні. І призначають саме тих людей на ці посади – які спроможні красти, вступати в корупційні схеми, їх і обирають саме за такі якості, ні за які інші. Хто може цьому запобігти? Лише політична влада в країні. Якщо вона хоче отримувати хабарі і розводити корупцію – вона буде це робити за будь-яких умов і законодавчих актів. Не буде цієї політичної волі – не буде і корупції”, – резюмував Ципін.
Нагадаємо
Наталія Рудуха раніше працювала у кількох банках, які були визнані неплатоспроможними та розпочата процедура їхньої ліквідації. Однак це не завадило їй попри пряму законодавчу заборону отримати керівну посаду в державному органі, який займається ліквідацією банків.
Із відкритих джерел відомо, що Рудуха працювала головною економісткою відділу операційного обліку банку “Надра”, який був ліквідований через кілька років після її звільнення. Окрім того, Рудуха працювала з грудня 2007-го до червня 2012 року головною бухгалтеркою, заступницею голови правління “Астра Банку”, який був визнаний судом неплатоспроможним. У березні-вересні 2015 року вона була заступницею голови правління банку “Контракт”. Як і інші, цей банк теж був визнаний неплатоспроможним у жовтні 2015 року й розпочався процес його ліквідації. На сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зазначається, що напередодні запровадження у ПАТ Банк “Контракт” тимчасової адміністрації його керівництво, куди входила й Наталія Рудуха, здійснювало розпродаж майна банка без фактичного надходження коштів на рахунки та перерахування коштів юридичних осіб на рахунки фізичних. Це значно збільшило суму відшкодування за рахунок Фонду гарантування.
Источник: www.unn.com.ua