Битва за Україну. День п’ятсот п’ятдесят третій 30.08.2023 20:32 Укрінформ Атака дронів на Псков: ГУР підтвердило знищення 4 літаків Іл-76, ще 2 пошкоджено. ЗСУ прорвали фронт у Запорізькій області
Ми зібрали для вас інформацію про п’ятсот п’ятдесят третій день Великої війни: чим жили Україна та українці 30 серпня 2023 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
Масована атака на Київ та область
- У ніч на середу ворог здійснив масовану комбіновану атаку на Київ і область із використанням безпілотників та ракет – КМВА. Сили Протиповітряної оборони знищили понад 20 ворожих цілей.
- У Шевченківському районі Києва уламки збитої ракети впали на територію одного з підприємств і в нежитлові забудови, у Дарницькому – на дах торгового центру «Ашан». Загинули дві людини. Ще три отримали поранення різного ступеня важкості, двох поранених госпіталізовано.
- Ворог поцілив по Бучанському, Обухівському та Фастівському районах. Падіння уламків зафіксовано у 9 населених пунктах. Поранено три людини.
***
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба і генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час телефонної розмови обговорили подальші кроки на шляху України до Альянсу – соцмережа Х глави МЗС. Кулеба також поінформував генсека НАТО про підготовку України до першого Форуму оборонної промисловості, що має відбутися восени.
Дмитро Кулеба 30 серпня перебуває у Французькій Республіці, де:
- був прийнятий французьким президентом Еммануелем Макроном. Обговорили подальшу військову підтримку, розширення коаліції «формули миру» та експорт українського зерна – Twitter- сторінка глави МЗС.
***
Неформальна зустріч міністрів оборони країн ЄС в іспанському місті Толедо
- Міністри оборони країн ЄС, зокрема, обговорять продовження сталого фінансування потреб України як під час боротьби проти російського вторгнення, так і на період відновлення після завершення цієї війни – Жозеп Боррель.
- Країни ЄС та євроінституції змогли швидко створити правове поле та завершують визначення промислових проєктів, які дозволять розвинути спроможності промисловості для виробництва понад 1 мільйона боєприпасів на рік – Тьєрі Бретон, єврокомісар з питань внутрішнього ринку. Європа зможе значно збільшити свої оборонні спроможності, щоб виконати зобов’язання перед Україною.
- Євросоюз поки відстає у темпах постачання боєприпасів для України та має скористатися всіма можливостями, щоб виконати власні зобов’язання – керівник військового відомства Естонії Ханно Певкур.
- Румунія і Нідерланди підписали лист про наміри створити базу для тренування пілотів F-16 та відповідного обслуговування цих літаків на одному з навчальних центрів на території Румунії – керівниця військового відомства Нідерландів Кайса Оллонґрен.
- Євросоюз достроково досягає поставленої мети у тренуванні 30 тисяч українських військовослужбовців в рамках Військової допоміжної місії ЄС (EUMAM) та розглядає можливість збільшення цієї кількості до 40 тисяч військовослужбовців до кінця поточного року – Жозеп Боррель.
- На розгляд міністрів оборони країн ЄС представлено пропозицію утворити спеціалізований фонд для підтримки України в рамках Європейського фонду миру. Він щорічно передбачатиме виділення Україні військової допомоги на суму до 5 мільярдів євро у період 2024-2027 років – Жозеп Боррель, Високий представник ЄС.
ЦИТАТИ ДНЯ
Олег Ніколенко, речник українського МЗС: «Ми не знаємо як там в Угорщині, але Україна не торгує ні своїми територіями, ні своїм суверенітетом. І світ не буде торгувати. А російське керівництво, яких би воно не залучало публічних адвокатів, неодмінно понесе відповідальність за все заподіяне українцям зло».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
– Сили оборони України мали успіх на напрямках Новоданилівка-Новопрокопівка та Мала Токмачка-Вербове на півдні. Українським солдатам 82-ї повітряно-десантної бригади в Запорізькій області вдалося прорватися крізь бетонні фортифікаційні споруди, зведені армією РФ, відомі як «лінія Суровікіна» – BILD. За «лінією Суровікіна» українці з боями просунулися вглиб території на відстань до двох кілометрів.
– Сили та засоби ППО Сил оборони України знищили 28 крилатих ракет Х-101/Х-555/Х-55 та 15 ударних БпЛА типу «Shahed-136/131» у межах Київської, Черкаської, Одеської та Миколаївської областей – Валерій Залужний, командувач Збройних сил України.
– В ніч на 30 серпня РФ зазнала наймасштабнішої атаки БПЛА за весь період війни, під час якої уражено 3 російські стратегічні об'єкти – Defence Express.
- В Пскові на військовому аеродромі 6 літаків Іл-76 зазнали ушкоджень, 2 з них визнані такими, що не підлягають відновленню. Удар також спровокував масштабну пожежу.– ТАСС.
- Пожежа також почалася в районі дислокації військової частини 64044 – бригади спецназу ГРУ РФ, яка брала участь у вторгненні в Україну.
- Група дронів атакувала Брянськ – один з БПЛА уразив цех №20 заводу мікроелектроники «Кремний ЭЛ», де почалася пожежа.
- У Калузькій області внаслідок ураження двома дронами нафтопереробного підприємства «Первый Завод» спалахнув трубопровід.
- Під атакою дронами були Орловська, Тульська, Московська області. Робота московських аеродромів була призупинена.
– Поблизу війського аеродрому Джанкоя у тимчасово окупованому ворогом Криму пролунали вибухи – Telegram-канал Крымский ветер.
– Сили оборони України продовжують наступати південніше Бахмута, закріплюються на досягнутих рубежах – Андрій Ковальов, речник Генерального штабу ЗСУ. Противник вів безуспішні наступальні дії в районі Красногорівки та Мар'їнки Донецької області, в районі Богданівки, Курдюмівки, Озарянівки Донецької області та в районі Новоєгорівки, Білогорівки Луганської області.
– Наші частини продовжують стримувати ворога на Куп’янсько-Лиманському напрямку. Найбільш запеклі бої відбуваються в районах населених пунктів Райгородка та Ковалівка, де противник, попри втрати, намагається прорвати оборону наших військ – генерал-полковник Олександр Сирський, командувач Сухопутних військ ЗСУ.
-Генал Сирський відвідав воїнів, які виконують задачі на передньому краї – 80 ОДШБр, 3 ОШБр, 5 ОШБр, бригада «Лють», 68 ОЄБр, і поставив задачу «дотиснути» населений пункт Кліщіївка на Бахмутському напрямку.
– Українські партизани знищили штаб «єдиної Росії» разом з окупантами у Новій Каховці – рух спротиву «Атеш». Внаслідок пожежі, що виникла внаслідок підриву, згоріла вся документація, яку окупанти завезли до виборів, призначених на 8-10 вересня.
– Під час нещодавнього бою між українськими бойовими катерами та російським військовим літаком неподалік острова Зміїний, в районі так званих «вишок Бойка», не постраждав жоден із плавзасобів – Віктор Торкотюк, командир спецпідрозділу Головного управління розвідки Міністерства оборони України «Артан».
***
Масована атака по Україні
- Армія РФ атакувала безпілотниками Житомирщину, частину повітряних цілей збили сили ППО. Уламками збитого безпілотника було частково пошкоджено об'єкт інфраструктури та залізничне полотно, жертв та постраждалих немає – Віталій Бунечко, начальник Житомирської ОВА.
- У небі над Чорним морем було збито 8 російських крилатих ракет, які летіли на Одеську область – Олег Кіпер , начальник Одеської обласної військової адміністрації.
- Окупанти завдали ракетного удару по Кураховому на Донеччині, поціливши в п'ятиповерховий житловий будинок: з-під завалів дістали загиблу людину, ще восьмеро були поранені – Роман Падун, начальник Курахівської МВА.
– Ворог за минулу добу в Херсонській, Донецькій, Харківській, Запорізькій областях вбив 7 людей, ще 19 дістали поранення – дані ОВА.
– За час повномасштабного російського вторгнення Нацполіція отримала понад 93 тисячі телефонних звернень українців, які зазнали сексуального насильства з боку російських окупантів – Сергій Ніжинський, громадський радник Офісу віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної.
НОВИНИ: УКРАЇНА
– У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт щодо прирівняння корупції до держзради на воєнний час. Його автори – нардеп Дмитро Разумков та його об'єднання в Раді – Фейсбук-сторінка нардеп Дмитра Разумкова.
– Посли G7 на зустрічі зі спікером Верховної Ради України Русланом Стефанчуком наголосили на пріоритетності антикорупційної і судової реформ в Україні та дали рекомендації – сторінка групи послів "Великої сімки" у соцмережі X.
– Прем'єр-міністр Денис Шмигаль обговорив з головою Представництва ЄС Матті Маасікасом, який завершує каденцію в Україні, подальшу співпрацю, зокрема європейську ініціативу Ukraine Facility, яка передбачає фінансування в розмірі 50 млрд євро – Телеграм-канал глави уряду.
– Мелінда Сіммонс завершує чотирирічну дипломатичну місію в Україні. З вересня на посаді посла Британії в Україні її замінить Мартін Гарріс. Перед від'їздом до Британії Мелінда Сіммонс записала прощальне звернення українською мовою – «Європейська правда». «Я пишаюся тим, що ми були разом у ці непрості часи. Україна переможе, і ми обов’язково зустрінемося знову».
– Підприємницького буму в Україні під час повномасштабної війни немає, але бізнес адаптується. Цього року очікується приріст внутрішнього валового продукту на 3,5% – Данило Гетманцев, голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.
– Реалізація нової Стратегії розвитку фінансового сектору під час війни передбачає індекс споживчих цін на рівні менше ніж 15% і можливі відхилення готівкового курсу гривні до долару від офіційного нижче 5% – Нацбанк.
Україна розширила список країн, з якими діє угода про вантажні перевезення автомобільним транспортом. Про «транспортний безвіз» домовилися із Норвегією – Мінінфраструктури. Спрощений режим починає діяти з 1 вересня та стосуватиметься як двосторонніх, так і транзитних перевезень.
***
– Бюро економічної безпеки спільно зі Службою безпеки повідомили про підозру російському олігарху Михайлу Шелкову – пресслужба БЕБ. Російського мільярдера підозрюють в створенні та управлінні організованою злочинною групою, умисному ухиленні від сплати податків та легалізації майна одержаного злочинним шляхом.
– ВАКС задовольнив позов Мінʼюсту про стягнення в дохід України активів, які належать підсанкційному сенатору Ради Федерації РФ Сергію Калашнику – СБУ. Йдеться про націоналізацію 100% статутного капіталу ТОВ «Мотордеталь – Конотоп». Це підприємство є одним із найбільших заводів в Європі, яке виробляє гільзи циліндрів для автомобільних, тепловозних та корабельних двигунів.
***
– В Україні відкрився «Зігмунд Фройд Університет», який готуватиме бакалаврів і магістрів психології та психотерапії – Мінреінтеграції.
– В історичному ризькому кінотеатрі Splendid Palace 2-3 вересня відбудуться Дні українського кіно, на яких покажуть два художніх і два документальних фільми. В заході візьме участь український актор і режисер Ахтем Сеітаблаєв – Посольство України в Ризі.
***
– «Нова пошта» збільшила чистий прибуток за перше півріччя майже вп'ятеро, він склав 2 млрд 402,5 млн – «Інтерфакс-Україна».
– Для стимулювання імпорту потрібно скоригувати цінове регулювання на ринку електроенергії. Адже нездорова ситуація: «Укренерго» залучає аварійну допомогу в сусідів, яка дорожча, а комерційний імпорт, який дешевший, не може зайти в систему через цінові обмеження на українському ринку – Володимир Кудрицький, голова правління НЕК «Укренерго».
– Порти Дунайського кластера 1-15 серпня 2023 року відвантажили 1,75 млн тонн агропродукції – Олег Кіпер, начальник Одеської ОВА.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
– Адміністрація президента США Джо Байдена працює з членами Конгресу, щоб схвалити виділення додаткового фінансування для України в обсязі понад 22 мільярди доларів – Карін Жан-П’єр, речниця Білого дому. Республіканці у Конгресі відчувають великий тиск, щоб підтримати свого однопартійця, експрезидента Дональда Трампа, який ставив під сумнів необхідність такої значної підтримки України, а серед американських виборців підтримка допомоги Україні дещо знизилась.
– Європейська комісія готова надати пропозиції, як можна використати заморожені російські активи в інтересах України – Крістіан Віганд, речник Єврокомісії.
– Швейцарія приєдналася до створеного Радою Європи Реєстру збитків України, завданих російською агресією – пресслужба швейцарського уряду. Членство Швейцарії в Реєстрі збитків незабаром буде офіційно затверджене Радою Європи.
– На полігонах Великої Британії пройшли підготовку вже понад 20 тисяч українських військових – Генштаб.
***
– США за участю Великої Британії, Німеччини, Латвії, Нідерландів, Румунії та Франції провели операцію з ліквідації хакерської мережі Qakbot, яку кіберзлочинці використовують для фінансових злочинів – Reuters.
– Польща створює у себе виробництво комплектуючих для американських винищувачів F-16 – РАР. Плаеується до кінця наступного року – виробляти 70-80 відсотків конструкції корпусу винищувачів.
– Комітет із закордонних справ Палати громад Парламенту Великої Британії вперше назвав Тайвань «незалежною країною» в офіційному документі – Politico. Вони ризикують викликати різку негативну реакцію з боку Пекіна і з’явилися в той момент, коли міністр закордонних справ країни Джеймс Клеверлі вперше за п’ять років відвідує Китай.
– Влада Чорногорії відмовилася екстрадувати до РФ колишнього полковника ФСБ Дмитра Сеніна – Радіо Свобода. Сенін був заарештований за міжнародним ордером у червні 2021 року, отримав у Чорногорії політичний притулок. У РФ Сеніна звинувачують у дезертирстві.
– У Підкарпатському воєводстві Польщі вже 16 осіб стали жертвами легіонельозу – легеневої інфекції – RMF24. Загалом кількість хворих на легіонельоз зросла до 155. Польські спецслужби поки не бачать підстав вважати ворожою диверсією спалах «хвороби легіонерів» у Жешуві.
– ЄС цьогоріч має намір імпортувати рекордні обсяги скрапленого природного газу з Росії, незважаючи на те, що блок прагне відмовитися від російського викопного палива до 2027 року – Financial Times. Вартість СПГ, імпортованого з січня по липень за цінами спотового ринку, становила 5,29 млрд євро.
– Мер німецького міста Фрайбург Свен Крюгер був гостем на урочистому балу у Санкт-Петербурзі і виступав там з промовою, ніяк не згадавши війну проти України – Zeit Online.
– Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан вважає, що Україна за жодних умов не може перемогти Росію, тому пріоритетом має бути «не незалежність, а життя людей» – Еспресо. МЗС України відреагувало на чергову порцію антиукраїнських заяв прем’єр-міністра Угорщини – Україна не торгує ні своїми територіями, ні своїм суверенітетом.
– Уряд Грузії у середу підтвердив, що не дав президентці Саломе Зурабішвілі дозвіл поїхати в Україну 22-24 серпня на День Незалежності – «Європейська правда».
– Хакери вивели з ладу 2 найсучасніші телескопи у світі – Space. Це вже не перший випадок, коли астрономічні обсерваторії стають об’єктами кібератак.
ВОРОГ
– Росія поінформувала бразильське федеральне агентство, яке займається запобіганням авіаційним інцидентам (CENIPA), що вона «поки що» не проводитиме розслідування катастрофи літака бразильського виробництва, внаслідок якої загинув Євгеній Пригожин – Reuters.
– Росія щотижня судить близько 100 солдатів за відмову воювати в Україні. Якщо ця тенденція збережеться, то буде приблизно 5200 вироків на рік за таку відмову – Міноборони Британії.
– Міноборони РФ змінило стиль своїх щоденних репортажів, щоб зменшити щоденний обсяг інформації про війну, одночасно намагаючись піддавати цензурі скарги з лінії фронту та повідомлення про український наступ – Інституту вивчення війни (ISW).
– На полігоні «Воловщина» між інструкторами з ПВК «Вагнера» та представниками МВС Білорусі посилюється конфлікт – Центр національного спротиву. Поліціанти режиму Лукашенка не хочуть працювати з колишніми в’язнями та злочинцями.
– Чистий прибуток російського «Газпрому» в першій половині року становив 296 мільярдів рублів, що у 8 разів менше за прибуток за перше півріччя 2022 року – 2,5 трильйона рублів – Forbes.
Підготувала Жанна Телеганова
Війна з Росією
Источник: www.ukrinform.ua