Чи спричинить спроба Путіна відновити частину імперії її остаточну загибель, новини 1+1

Історія говорить нам, що зневага з боку світу швидко може позбавити диктаторів контролю. Це може призвести до хаосу в найближчому майбутньому.

Експерти не передбачали падіння Радянської імперії. І її правителі теж. Це заслуга мільйонів людей, які пробивалися через закриті кордони і протистояли тим, кого раніше вважали непереможними силами держави. Зараз, з огляду на минуле, такий варіант здається неминучим. Але для більшості людей тоді це було неможливо навіть уявити — до тих пір, поки це фактично не сталося.

Пропонуємо вам огляд історії і пояснення того, чому падіння імперії Путіна є неминучим, від The Telegraph. 

Ніхто не очікував французької революції, яка призвела до смерті Людовіка XVI на гільйотині. Ніхто не очікував повстання верхівки у Палермо 1848 року, що перевернуло всю Європу догори дриґом. Хто міг подумати, що самогубство торговця на вулиці в Тунісі 2010 року може спричинити подібні події в арабському світі?

Протестувальники вимагають відставки президента Ємену Алі Абдалли Салеха, у Сані, Ємен, 26 березня 2011. У 2010 році повстання в Тунісі відкрило шлях для хвилі народних повстань проти авторитарних правителів по всьому Близькому Сходу, відомих як Арабська весна / AP Photo/Muhammed Muheisen

Німецька імперія розпалася 1918 року всього через кілька місяців після того, як майже перемогла у Першій світовій війні. Незважаючи на перемогу у Другій світовій війні, французька та британська імперії почали розпадатися, коли Париж і Лондон планували нові колоніальні партнерства.

У 1970-х роках, коли революції здавалися необхідними, але не відбувалися, соціологи намагалися створити прогностичні моделі. Можливо, якщо можна було б визначити момент перелому у громадському невдоволенні, або знайти показники “розчарованих очікувань”, то можна було б передбачити або запобігти політичному занепаду.

Це ніколи справді не спрацьовувало. Ленін, який мав певні знання в цих питаннях, натякнув: “недостатньо, щоб нижні класи відмовилися жити по-старому; необхідно також, щоб верхні класи не могли жити по-старому”.

Володимир Ленін / Public Domain

Держави — навіть середньовічні і ранньомодерні держави, такі як Франція Людовіка XVI — зазвичай здатні придушити внутрішню незгоду. Натовпи, які кидали каміння, мали мало шансів проти солдатів, які стріляли шрапнеллю, а ще менше проти сльозогінного газу, водометів і танків.

Тому для того, щоб держави і імперії зазнали невдачі, зазвичай потрібна зовнішня сила, яка не лише підірве їх престиж і здатність до залякування, але й ослабить їх репресивний потенціал.

У більшості випадків це військова невдача. Іноді ефект очевидний і прямий, як, наприклад, коли Російська та Німецька імперії були повалені в 1917 і 1918 роках їхніми власними солдатами, які відмовилися воювати та покинули своїх правителів.

Іноді це більш опосередковано, як, наприклад, коли британці зрозуміли, що після виснажливої ​​війни вони більше не можуть керувати величезною, різноманітною та дедалі мовчазнішою імперією.

У 1946 році віцекороль Індії лорд Вейвелл зробив висновок, що “у нас більше немає ресурсів, а також, я думаю, необхідного престижу та впевненості в собі”.  

Арчибальд Вейвелл — передостанній віце-король Індії з 1943 по 1947 / Wikipedia

Французам знадобилося більше часу, щоб дійти такого висновку, а потім саме небажання призовників та їхніх сімей брати участь у війні в Алжирі на початку 1960-х років поклало край баченням постійної французької імперської “спільноти”.

У всіх цих випадках вирішальним не було повне поразка або фізичне знищення збройних сил, але сприйняття того, що боротьбу неможливо виграти або що вона буде недовготривалою. Солдати та поліцейські не ризикуватимуть своїм життям чи майбутньою кар’єрою заради програної справи та дискредитованого режиму.

Настає момент, часто дуже раптовий, коли стає очевидним голота імператора, і гра змінюється. За словами Леніна, правителі “не можуть” продовжувати діяти так, як раніше.

У випадку Росії все здається очевидним на цьому шляху: але коли настане момент істини? Вона вже проходила через це раніше. 1917 року могутня імперія була фатально ослаблена Німеччиною, а 1989 року — жорсткістю Холодної війни.

Двічі вона померла, але швидко воскресла у іншій формі, під новим імператором, навіть якщо відсутні були значні частини (Балтійські держави, центральноазіатські колонії, східноєвропейські). А тепер? Чи спричинить спроба Путіна відновити частину імперії її остаточну загибель?

Чи спричинить спроба Путіна відновити частину імперії її остаточну загибель? / IVAN SEKRETAREV/AP

Китай готовий забрати собі азійські володіння, завойовані у 19 столітті, Японія, Туреччина та інші також мають претензії. Найкраща можливість для російського народу мати яскраве майбутнє полягає у тому, щоб стати пост-імперською демократичною національною державою, відкинувши імперські амбіції Путіна та подібних йому.

Занепала імперія залишає за собою довгу тінь. Деяка частина може бути позитивною, як у випадку Римської імперії (і, можливо, Британської): мова, культура, закони, інфраструктура та інституції. Проте вона також неминуче залишає хаос, насильство та боротьбу за владу. Безболісного варіанту немає. 

Источник: www.tsn.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *