Задля безпеки Європейського Союзу транзит газу через Україну повинен бути збережений як мінімум до 2035 року, коли природний газ буде замінений на відновлювані джерела енергії.
Як передає “Укрінформ”, таку думку у Фейсбуці висловив голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.
«Для безпеки Європи потрібно, щоб транзит через Україну зберігався – до того часу, як природний газ буде замінений на відновлювані джерела енергії, а це принаймні до 2035 року. Україна – надійний транзитер, готовий запропонувати найконкурентніші умови для транзиту на цей час», – повідомив він.
За словами Вітренка, найбільш реалістичною гарантією збереження транзиту через Україну є, зокрема, перенесення на кордон РФ – Україна точок передачі газу в контрактах Газпрому, за якими блакитне паливо нині йде в Європу через Україну.
Також, на думку очільника Нафтогазу, потрібно створити на електронній платформі Газпромекспорту точки поставки додаткових обсягів газу на кордоні РФ – Україна. Це має бути зроблено для того, щоб європейські компанії самостійно могли замовляти транзит газу через Україну.
Крім того, необхідно розблокувати доступ до української газотранспортної системи з боку РФ для інших експортерів газу в Європу, зокрема з Центральної Азії.
«Газпром має забезпечити недискримінаційний доступ до всіх газопроводів, які поєднують Росію та Європу, в тому числі, через Україну. Без цього “Північний потік – 2” не може запрацювати, оскільки при сертифікації оператора мають враховувати, в тому числі, «принцип солідарності», – додав Вітренко.
«Північний потік – 2» – російський газопровід, збудований в обхід України. Його прокладають по дну Балтійського моря з Росії до Німеччини. Єдиним акціонером проєкту є ВАТ “Газпром”. У липні Німеччина та США досягли угоди, згідно з якою Америка не чинитиме опору добудові труби, а Німеччина зобов’язується вжити санкцій у разі агресії Росії проти України, а також допомогти Україні в енергетичній трансформації.
Газовий конфлікт
Источник: www.day.kyiv.ua