Німеччина та США ведуть переговори щодо газопроводу «Північний Потік-2», щоб унеможливити використання Росією газу в якості зброї.
Про це заявили міністр закордонних справ ФРН Гайко Маас і державний секретар США Ентоні Блінкен на пресконференції після переговорів у Берліні 23 червня, повідомляє Укрінформ.
«Ми повинні досягти дуже конкретних і достовірних результатів, щоб Росія не змогла використати енергію як зброю проти України або будь-якої іншої країни», – заявив Блінкен.
Маас зі свого боку визнав, що в Берліні усвідомлюють, і його колега підтвердив це зараз, що в США є «очікування» стосовно внеску Німеччини в те, «щоби Путін не зміг використати цей газопровід для здійснення політичного тиску на Україну». Дипломат запевнив у готовності зробити такий внесок і нагадав, що Німеччина вже подбала про те, аби в подальшому був підписаний «альтернативний» договір на транзит газу територією України навіть після запуску в експлуатацію «Північного потоку-2».
«Для нас надзвичайно важливим є досягти результатів, які будуть акцептовані також у Вашингтоні», – підкреслив німецький міністр, зазначивши, що Берлін веде переговори стосовно проєкту газопроводу як з американськими колегами, так і з Україною (зокрема, про це йшлося під час нещодавнього візиту до ФРН глави МЗС України Дмитра Кулеби). Переговори проводяться з огляду на інтереси Східної Європи та з урахуванням енергетичної ситуації загалом, додав Маас.
«Існує різноманіття можливостей і підходів, які ми вже обговорили», – зазначив німецький міністр, уточнивши, що ці дискусії не є відкритими та публічними. Він висловів надію, що вдасться досягти домовленості якнайскоріше, але не став прогнозувати, чи вдасться це зробити до візиту канцлера ФРН Ангели Меркель у Вашингтон наступного місяця.
Блінкен констатував, що тема газопроводу є такою, щодо якої погляди сторін не співпадають, адже в США переконані, що проєкт є «геополітичною програмою Росії, яка потенціально загрожує безпеці України та інших країн у регіоні». Він нагадав, що Вашингтон запровадив санкції, за нової адміністрації – сильніші, ніж будь-коли, спрямовані проти російських компаній і персон. Але, зазначив глава Держдепу, були призупинені санкції проти компанії Nord Stream 2 AG і його CEO, пояснивши це тим, що проєкт уже побудовано на більш як на 90%.
«Ми намагаємось виграти щось позитивне в дуже складній ситуації, … щоб урешті енергетична безпека Європи була не послаблена, а навпаки посилена, це стосується і України», – заявив Блінкен. Він запевнив, що саме в цьому дусі проходять переговори з Берліном.
Дипломати також обмінялися в ході зустрічі думками щодо результатів зустрічі президентів США Джо Байдена та РФ Володимира Путіна.
Візит до Берліна 23-24 червня є першим двостороннім візитом у Європу глави Державного департаменту США. Одною з його цілей є участь у конференції по Лівії. Також запланована зустріч Блінкена з канцлером ФРН Ангелою Меркель.
Газовий конфліктПолітика
Источник: www.day.kyiv.ua