Миколаїв з «британським» штамом напередодні Великодня

Миколаїв з «британським» штамом напередодні Великодня

15.04.2021 14:00

Укрінформ

Попри велику завантаженість лікарень, багато хто не бачить небезпеки: люди ходять в супермаркети, підприємці “бунтують”

Ще рік тому на Миколаївщині побутувала думка, що тут є якісь особливі кліматичні умови, роза вітрів та географічне положення, які, мовляв, запобігають поширенню коронавірусної інфекції. Адже тоді регіон став останнім в Україні, де офіційно було зареєстровано захворюваність на COVID-19. Але рожеві окуляри давно спали, а за темпами поширення коронавірусу область вийшла в лідери. Зокрема, місто Миколаїв, яке вже третій тиждень перебуває в червоній епідемічній зоні й перспективи має не надто веселі. Ринки, кав’ярні, ресторани, культурно-спортивно-розважальні заклади не працюють, школи на «дистанційці», робота громадського транспорту обмежена…

Попри це, крива динаміки захворювання на COVID-19 демонструє, що ситуація залишається складною – щодня в області фіксується від 300 до 500 нових хворих. Найбільше – в Миколаєві, де госпіталі завантажені на 95-100 відсотків. Зростає й смертність: 5 квітня вперше від початку пандемії зафіксовано найбільшу кількість померлих за добу – 33.

ВІРУС СТАВ АГРЕСИВНІШИМ

«Якщо в минулі хвилі пандемії ми фіксували 10-15 відсотків позитивних тестів на COVID-19 від тієї кількості, яку нам надсилали для дослідження, то нині це 50% і більше», – розповідає заступник директора ДУ «Миколаївський обласний лабораторний центр МОЗ України», керівник обласного штабу з ліквідації наслідків НС Олександр Ігнатенков.

За його словами, наразі так звані «швидкі тести», які використовують сімейні та інші лікарі, мають досить високу точність. Якщо вони показують позитивний результат, то, швидше за все, ПЛР це підтвердить. Але тести роблять, як правило, лише тим людям, які вже мають симптоми захворювання і звертаються по допомогу до медиків.

«При цьому, ми маємо розуміти, що за класикою гострих вірусних інфекцій – на кожного підтвердженого хворого припадає до 10 безсимптомних, які не звертаються до лікарів. А це дуже небезпечно, бо вони розносять вірус далі», – каже пан Олександр. Він також стверджує, що наразі хворих на грип та інші добре відомі віруси стало значно менше, але вони теж є.

На моє запитання, який саме штам коронавірусу наразі поширений на території Миколаївщини, відповідає, що «Миколаївський обласний лабораторний центр» не має можливостей це визначати. Він лише відбирає зразки і відправляє їх до Києва. Але, за його інформацією, наразі найбільш поширеним є так званий «британський штам», який, як відомо, є значно патогеннішим від «уханського».

«У Миколаєві загострення ситуації почалося після святкування 8 березня, коли багато хто з тюльпанчиками почав ходити одне до одного в гості. І коли мені кажуть, що, мовляв, я безсимптомно або легко перехворів, тому нічого боятися, мене це обурює. Бо ця людина не усвідомлює, скількох вона могла заразити і хто, не виключено, навіть міг піти з життя через її легковажність», – говорить начальник управління охорони здоров’я Миколаївської міської ради Ірина Шамрай.

Ірина Шамрай

Своїм баченням ситуації поділилася й директорка Миколаївського обласного центру лікування інфекційних захворювань Світлана Федорова. Цей медзаклад з першого дня стоїть на передовій боротьби з пандемією. Зокрема, вона каже, що останнім часом вірус дійсно дуже змінився і став агресивнішим. Як наслідок, у хворого може дуже швидко погіршуватися стан, інколи людина навіть не встигає помітити різке загострення. Хворіють повторно навіть ті, хто вже переніс ковід у листопаді, грудні, й ті, у кого високий титр імуноглобулінів G. «Зараз уже не обов'язкові такі симптоми як втрата нюху або закладеність носа. Більше того, у тих, хто не втрачає нюх, спостерігаємо більш важкий перебіг пневмоній», – зазначає лікарка.

Світлана Федорова

Вона також звертає увагу на те, що швидкий антиген-тест (мазок з носа) зараз роблять у будь-якій поліклініці чи лабораторії. Але навіть при наявності ковіду – він може показати негативний результат. Це, зокрема, відбувається тоді, коли не надто ретельно відбирається матеріал і проводиться тест, якщо пацієнт перед цим промивав ніс або капав краплі, пройшло більш як 4-5 днів з початку захворювання тощо. Без сумніву, ПЛР тест більш точний, але і він інколи може показати негативний результат попри наявність хвороби.

Федорова звертає увагу на те, що не потрібно в перші дні захворювання бігти на комп’ютерну томографію легень. Як правило, у цьому немає сенсу до 10-12 дня. Також не варто лікуватися тим, що порекомендувала сусідка або прочитали в інтернеті.

«Якщо у вас ломота в тілі, підвищення температури, то так, це може бути ковід. Але без паніки. Починаємо полоскати ротоглотку (Декасан, розчин соди, Лістерин), промивати ніс будь-яким солевим розчином (фізрозчин, Аква Маріс, Хьюмер), багато (3-4 літри на добу) пити рідини. При цьому контролюємо температуру тіла. Якщо 38 градусів – можна приймати парацетамол. Вище 37,5 протягом 1-2 днів – почніть протизапальне типу Німесил (Аффіда) по 1 пакетику двічі на добу після їжі. При проблемах зі шлунком – омепразол вранці натщесерце. А поки шукаєте лікаря, який вас огляне – здайте тест ПЛР. І спати лише на боці або на животі, навіть якщо не кашляєте», – дає конкретні рекомендації Світлана Федорова.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю знахідкою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *