Гра барв і форм у пандемійні будні
Репортаж
07.04.2021 15:00
Укрінформ
Українське мистецтво спричинило артвибух на виставці в Анкарі
Минулими вихідними в Анкарі закінчилася 7-ма міжнародна виставка сучасного мистецтва ARTANKARA. Український стенд ряснів відвідувачами й перетворився на фотозону. Твори сучасного образотворчого та прикладного мистецтва українських митців привертали жваву увагу й започатковували дискусії, зокрема про те, чи змінилися підходи і значення мистецтва в умовах світового локдауну.
Представлені на українському стенді картини створили українські художники в Туреччині в рамках проєкту İstanbul Artist Residency, який вдалося провести перед самим локдауном навесні минулого року. Кураторкою проєкту є Поліна Сьомочкіна – українська художниця, яка живе в Стамбулі.
Українське сучасне прикладне мистецтво було представлене керамічними витворами майстрині Олесі Дворак-Галік.
ЛОКДАУН ТВОРЧОСТІ НЕ НА ЗАВАДІ
Поліна Сьомочкіна жартує, що організація та участь у мистецьких заходах перед самим локдауном стають традицією. Торік перед самим закриттям авіасполучення вдалося зібрати українських художників на İstanbul Artist Residency. Коли у світі скасували всі мистецькі заходи, на İstanbul Artist Residency було створено унікальні роботи. Цьогоріч ARTANKARA завершилася на день раніше через комендантську годину, запроваджену по всій Туреччині.
Ідея İstanbul Artist Residency – робота художників разом, в одному приміщенні, вихід за звичні, усталені рамки в творчості, обмін досвідом. Торік українські митці концептуально працювали з ідеєю палімпсестів та колективної пам’яті.
Палімпсести – це старовинне письмо, яке було згодом переписане, але нижня частина якого збережена. Це також про нашарування досвіду, колективної пам’яті, життя, думок різних поколінь, історичних етапів, цілих епох. Поліна Сьомочкіна бачить символізм у проведенні İstanbul Artist Residency саме в Стамбулі, оскільки саме мультинаціональне та мультикультурне місто, його багата історія та різноманіття є яскравим прикладом палімпсесту.
Роботи українських художників Дениса Струка, Сергія Савченка, Юрія Коваля, Ніни Мірашкіної, створені на İstanbul Artist Residency, несуть спільне бачення колективної пам’яті. «Вони про те, що хоч як би ми переписували своє життя, думки, ставлення – все одно основа, пам’ять, досвід минулих поколінь залишаються», – каже Сьомочкіна. Картини, представлені на ARTANKARA, після виставки помандрували до Стамбула, де вже в травні братимуть участь у новому міжнародному заході.
ВІДЧУТТЯ КРАЇНИ ТА ЕНЕРГЕТИКИ ПРОСТОРУ
Поліна Сьомочкіна живе в Туреччині три роки. Відзначає, що країна її приваблює, вона відчуває особливу енергетику та синергію. І пандемія тому не на заваді. «Мої бажання, навіть найбільш сміливі, здійснюються тут, ніби хтось мене направляє», – каже вона. Мисткиня впевнена, що за «чарівного» сприяння Стамбула вдалося організувати комфортний і сучасний простір для İstanbul Artist Residency, зібрати там українських, турецьких та закордонних митців. Анкара «допомогла» представити український стенд міністру культури й туризму Туреччини Нурі Ерсою.
Источник: www.ukrinform.ua