Капітуляція, а не компроміси. Експерти про Кравчука

Перший президент уже заявив про готовність йти на компроміси для вирішення конфлікту на Донбасі.

 

Перший президент України Леонід Кравчук очолив українську делегацію на переговорах Тристоронньої контактної групи в Мінську замість Леоніда Кучми. Він заявив про готовність йти на компроміси для вирішення конфлікту на Донбасі. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

 

На які компроміси готовий Кравчук

 

28 липня стало відомо, що другий президент України Леонід Кучма залишає посаду глави української делегації в Тристоронній контактній групі щодо мирного врегулювання ситуації на Донбасі.

 

На зустрічі з президентом Володимиром Зеленським у цей день Кучма зазначив, що за останній рік робота ТКГ значно просунулася. Він сказав, що і в подальшому, в разі необхідності, готовий ділитися досвідом і надавати консультації.

 

Про свій намір покинути ТКГ Кучма говорив Зеленському ще в травні 2020 року. За словами Зеленського, Кучма пропонував передати справи віце-прем’єр-міністру, першому заступнику голови делегації в Тристоронній контактній групі Олексію Резнікову.

 

На наступний день стало відомо, що пост пропонують 86-річному Кравчуку. 30 липня він офіційно очолив делегацію.

 

“Якщо зможу щось зробити, щоб пришвидшити мир на Донбасі, я це буду робити до останнього подиху”, – сказав лн.

 

Своєю місією Кравчук назвав: “щоб на Донбасі і в Україні був мир”. “Я буду робити для цього все що зможу. Будемо йти на компроміси”, – сказав він в інтерв’ю РБК-Україна.

 

Кравчук уточнив, що є речі, які не піддаються компромісам: суверенітет України, територіальна цілісність, незалежність, недоторканність кордонів.

 

Проте він підкреслив, що виступає за те, щоб жителі Донбасу відчували себе “господарями своєї землі”, отримавши можливість управляти нею.

 

Серед можливих компромісів він назвав два: “особлива система управління” замість особливого статусу і вільна економічна зона для залучення інвестицій.

 

“Управління, але не статус. Отже, уже компроміс. Ми вже шукаємо реальні підходи, щоб вирішити питання… Росія на це не погоджується, але ми повинні виписати що таке “особливий статус управління регіонами”, – розповів Кравчук в інтерв’ю Суспільному.

 

На думку Кравчука, “принциповість” української позиції тепер треба поєднати з “компромісністю” – і це посилить позицію України в переговорах.

 

“Ми повинні шукати компроміси, взаємні поступки. Наші українські питання повинні вирішуватися не за рахунок російських, але і російські не можуть вирішуватися за рахунок України. Ми повинні домовлятися, щоб це було взаємно потрібними домовленостями і нікому не спало на думку взяти верх над будь-ким”.

 

 

Реакція експертів: від жартів до критики

 

Рішення Зеленського призначити керівником делегації Кравчука викликало бурхливу реакцію в соціальних мережах.

 

Багато експертів, політиків і журналістів жартують над таким рішенням, припускаючи, що перший президент не зможе на повну вести переговори через поважний вік і буде виконувати роль “весільного генерала”.

 

Передбачається, що реально переговорами керуватиме Олексій Резніков, який робив це в останні місяці, коли делегацію ще формально очолював Кучма, але вже відійшов від справ.

 

Представник ОРДЛО від Києва в ТКГ, журналіст Денис Казанський вважає, що на переговорах у Мінську складно уявити “компроміси” через російську позицію.

 

“Позиція росіян і їхніх бойовиків, яку особисто я побачив на переговорах у ТКГ – буде або так, як хочемо ми, або ніяк. Мені складно уявити собі компроміси в такій ситуації”, – написав він на своїй сторінці в Facebook.

 

За його словами, посада глави делегації є номінальною, оскільки “жодного разу не стикався під час переговорів, і ніяк не відчував участі” Кучми в ТКГ.

 

Коментуючи заяву Кравчука про те, що він буде йти на компроміси, Казанський нагадав, що Україна під час мінських переговорів “йшла на компроміси вже не раз”: підписала закон про особливий статус Донбасу в 2014 році й імплементувала формулу Штайнмайєра восени 2019 року.

 

Український журналіст Роман Шрайк вважає, що Кравчук – поганий символ для Росії, оскільки він вважається “комуністом-зрадником, який розвалив Радянський Союз”.

 

Однак таке призначення він не вважає аж такою “катастрофою-катастрофою”, оскільки Кучма останні півроку по суті не займався ТКГ.

 

“Усім кермував віце-прем’єр Олексій Резніков. Сподіваюся, так і залишиться, і Кравчук буде “почесним” главою делегації. І взагалі, головна загроза відносинам з Росією – не в Кравчукові і не в ТКГ, а в стратегії, що формується (чи ні) на Банковій. Поки неясно, чи відкинута ідея “мир за всяку ціну”, – написав він у своєму блозі в Telegram.

 

Професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань також відзначає, що стратегічні рішення щодо Донбасу приймаються не в Мінську, а під час переговорів у нормандському форматі або в Офісі президента України на Банковій.

 

“З функціональної точки зору, очевидно, що там повинен бути Резніков. А з символічної – Кравчук, враховуючи його зв’язки з Медведчуком – це зараз неоднозначний символ для нас”, – сказав він Радіо Свобода.

 

Він зазначив, що Кравчук дійсно багато зробив для України, але його позиція “не вирізняється принциповістю”.

 

“У 2004 році він сам говорив: “Я віп-агітатор за Януковича”. І це було після того, як країна прокинулася зі сфальсифікованими результатами виборів! То він за Януковича, то він з Медведчуком, то він підтримує Тимошенко… На жаль, він не поводиться як людина з чіткими цінностями. І чому Зеленський на це йде, якщо говорить, що йому потрібні чесні і чисті люди в політиці, я не розумію”, – сказав експерт.

 

Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала більш категоричний. За його словами, заяви Кравчука – це не компроміс, а здача національних інтересів України.

 

“Кравчука все-таки призначили для того, щоб він капітуляцію пояснював компромісами й іншими словами. Був же головним ідеологом в КПУ (Комуністична партія України) за часів СРСР. Називати чорне білим і навпаки, дійсно, має великий досвід”, – написав експерт у своєму блозі на Корреспондент.net.

 

 

 

Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet

Источник: www.ua.korrespondent.net

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *