Гривня різко подешевшала після обвалу світових ринків і цін на нафту. Але в України є і внутрішні причини: відсутність кредиту МВФ і відхід інвесторів після зміни Кабміну.
Національний банк України (НБУ) встановив офіційний курс 24,92 гривні за долар на вівторок, 10 березня. Курс долара зріс відразу на 18 копійок. У деяких обмінниках курс продажу досягав 26 гривень за долар, подорожчавши більш ніж на гривню.
Українська гривня подешевшала до долара і євро на тлі падіння на світових ринках, ослаблених коронавірусом, через розрив угоди ОПЕК з Москвою і початок цінової війни між Саудівською Аравією і Росією. Корреспондент.net розповідає, якого курсу очікувати.
Що сталося
Крах домовленостей ОПЕК+ про скорочення нафтовидобутку призвів 9 березня до найсильнішого з 1991 року одноденного падіння цін на нафту Brent. У понеділок травневі ф’ючерси Brent торгувалися на позначці 34,8 долара за барель, що на 23 відсотки дешевше, ніж на попередніх торгах.
Тож нафта повернулася на рівень початку 2016 року. Однак, тоді ситуація була ще гіршою: барель Brent опускався нижче 30 доларів уперше з 2004 року.
6 березня міністри нафти ОПЕК і країн, які не входять у картель, включаючи Росію, Казахстан і Азербайджан, уперше з кінця 2016 року не змогли домовитися про параметри угоди із скорочення видобутку, термін якої збігає 31 березня 2020 року.
Позиція Росії – єдиний камінь спотикання в переговорах. 90 відсотків країн, які не входять в ОПЕК, погодилися додатково скоротити нафтовидобуток на 1,5 мільйона барелів на добу на тлі епідемії коронавірусу, яка вдарила по світовій економіці.
Агентство Bloomberg з посиланням на джерело повідомило, що Роснефть планує збільшити видобуток нафти, тільки-но закінчиться поточна угода ОПЕК+. Компанія зможе наростити видобуток на 300 тисяч барелів на день протягом тижня-двох.
Saudi Aramco, своєю чергою, знизила офіційну ціну продажу на квітень для всіх сортів нафти за всіма напрямками. Bloomberg назвало зниження “початком цінової війни” з РФ і проти американської сланцевої нафти, а також повідомило, що Ер-Ріяд планує збільшити видобуток нафти в наступному місяці, перевищивши десять мільйонів барелів на добу.
Експерти поки не дають точних прогнозів, як довго ціна нафти протримається нижче 40 доларів за барель – близько півроку щонайменше. У прогнозі американського банку Goldman Sachs говориться, що Brent коштуватиме в середньому лише 30 доларів у квітні-вересні 2020 року.
Що буде з гривнею
Іноземні інвестори припинили купувати українські облігації держпозики, міжнародні агенції насторожені різкою зміною Кабміну, МВФ заморозив видачу кредиту, а економіка України в цьому році продовжує падати.
Ще в четвер американський інвестбанк Morgan Stanley розіслав своїм клієнтам звіт, у якому рекомендував продавати українські активи, які оцінив як ризикові через зміну уряду України.
6 березня інвестиційна компанія Concorde Capital випустила аналітичний звіт, у якому прямо говориться, що компанія не бачить можливості для отримання траншу МВФ у 2020 році. Без співпраці із фондом залучити борги під непозахмарну прибутковість буде майже неможливо.
Усе це вело до зниження курсу гривні до долара й без початку світової кризи.
З початку року за два місяці національна валюта знизилася до долара на 3,7 відсотка, до євро – на 1,9 відсотка. За минулий місяць українці продали комерційним банкам готівкової валюти на 1,5 мільярда доларів (в еквіваленті), а купили на 1,2 мільярда доларів.
Отже, у лютому знову спостерігався чистий продаж валюти населенням, яке віддало 291,2 мільйона доларів, у той час, як у грудні 2019 року іноземної грошової маси збули на 181,5 мільйон доларів, у січні – 102,4 мільйона доларів.
До кінця тижня при загостренні паніки на світових ринках офіційний курс в Україні може різко піднятися до 26 гривень за долар, вважає аналітик Альпарі Максим Пархоменко.
У коментарі РБК-Україна він також підкреслив, що падіння української валюти до 30 гривень за долар є малоймовірним, оскільки Нацбанк знижуватиме волатильність курсу.
Інвестиційний банкір Сергій Фурса говорить, що Україна потрапила в ідеальний шторм: з одного боку, вдарить світова криза, а з іншого – українська економіка, як виявляється, неготова до такого сценарію через відсутність траншу МВФ.
“На світових ринках пішов ефект доміно. Сценарій світової кризи стає базовим. І нам у будь-якому випадку було б боляче. І важливо зменшити ефект кризи на економіку України, мати підтримку. І в такий момент для України критично важлива підтримка МВФ. Ми ж робимо все навпаки. Зриваємо співробітництво в той момент, коли воно нам потрібно найбільше, розвертаючи корабель до економіки “руського миру і господарників певної руки”, – написав він на своїй сторінці у Facebook.
Президент інвестиційної групи Універ Тарас Козак вважає, що до ситуації “усе пропало” ще далеко, якщо будуть прийняті своєчасні і добре продумані рішення. Він вважає, що для цього необхідно об’єднатися президенту з урядом, Нацбанком, проукраїнськими фракціями Верховної Ради і недискредитованими силовиками.
“На гарматний постріл не можна допускати до керівництва штабу представників олігархів. Для цих громадян криза є дуже бажаною. Слабка держава – їхня мрія. Каламутна вода – найкраще середовище для їхніх угод”, – написав він на своїй сторінці у Facebook.
Національний банк вирішив підтримати гривню і 10 березня вийшов на міжбанківський ринок з інтервенціями. За перші півгодини регулятор продав 150 мільйонів доларів. Однак, гривня поки слабко реагує і продовжує падати.
У Держбюджеті на 2020 рік розрахунки проводилися, виходячи з курсу долара на кінець 2020 року на рівні 27 гривень за долар. При цьому і в Мінфіні, і в НБУ неодноразово запевняли: “Бюджетний” курс не є прогнозом, тому слід сприймати його винятково як технічний показник.
В останньому прогнозі МВФ зазначено, що до кінця 2020 цього року курс долара в Україні становитиме 27,72 гривні за долар. У 2021 році гривня, за розрахунками МВФ, опуститься до 28,7 за долар. У 2022 році – 29,67; у 2023-му – 30,64; у 2024-му – 31,61.
За даними міжнародного кредитного агентства Standard&Poor’s Global Ratings, обмінний курс буде таким: 2019 рік – 27,00 гривень за долар; 2020 рік – 27,5; 2021 рік – 28; 2022 рік – 28,5 гривень за долар.
Прогнози курсу гривні на найближчі роки // Infogram
Прогнозы курса гривни на ближайшие годы
Infogram
Новини від Корреспондент.net у Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet.
Источник: www.ua.korrespondent.net