Поблизу Японії відшукали зниклу 75 років тому легендарну субмарину США. Що сталося з U.S.S. Grayback

tsn.ua

Світ

Вчора 19:12

  • Кількість переглядів
    45101

Субмарина U.S.S. Grayback потопила більш ніж десяток ворожих кораблів протягом Другої світової.

75 років тому у водах поблизу Японії за загадкових обставин зникла одна з найбільш успішних субмарин часів Другої світової – U.S.S. Grayback. На момент зникнення на її борту перебувало 80 моряків.

Спецпроекти

Гора мерців: що вбило туристичну групу Дятлова

Cудно відчалило від Перл Харбор 28 січня 1944 року, щоб здійснити бойовий патруль, проте після цього його ніхто не бачив. Два місяці потому U.S.S. Grayback було визнано втраченою. Однак у червні 2019 року субмарину відшукали неподалік від берегів японського острова Окінава під майже півкілометровою товщею води.

Що відомо про U.S.S. Grayback та як зрештою вдалося її відшукати – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Зникнення U.S.S. Grayback

Підводний човен ВМС США USS Grayback (SS-208) вперше вийшов в море 31 січня 1941 року під командуванням лейтенанта Вілларда А. Сондерсома. Спершу субмарина увійшла до складу Атлантичного флоту й деякий час здійснювала патруль у Карибському морі та затоці Чесапік.

Проте після вступу американців до Другої світової війни судно відпливло до Перл-Харбор – військо-морської бази США, розташованої на Гаваях.Протягом своєї служби у ВМС США U.S.S. Grayback потопила низку ворожих суден і стала однією з найбільш легендарних субмарин.

Читайте також:

2019-го року на воду зійде точна копія легендарного "Титаніка"

Під час першого патрулю вона нейтралізувала величезний 3291-тонний вантажний корабель біля Порт-Ллойда, а протягом п'ятого, 3 січня 1943 року, потопила I-18 – одну з 25 японських субмарин, яких було знищено союзниками протягом Другої світової.

Успішним був і сьомий патруль судна. 25 квітня 1943 року, вирушивши з Брісбена, U.S.S. Grayback перехопила ворожий конвой. Субмарина відкрила вогонь по сімох вантажних та трьох супровідних кораблях і потопила карго-судно Yodogawa Maru.

tsn.ua

Свою десяту і останню місію субмарина розпочала 28 січня 1944 року. Вийшовши з порту Перл-Харбор під командуванням Джона Андерсона Мура, судно вирушило у військовий патруль у Східно-Китайському морі.

24 лютого U.S.S. Grayback повідомила, що їй вдалося потопити корабель класу Tarayasu Maru 19 лютого, і ще один корабель класу Tatsuta Maru 24-го лютого. Судно також пошкодило вантажний корабель та танкер.

Читайте також:

Вмерзлі у лід кораблі та 129 загиблих. Майже 200 років тому в Арктиці зникла експедиція Франкліна – що відомо про таємничу смерть моряків

Останнє повідомлення від U.S.S. Grayback надійшло 25 лютого – командування повідомляло, що судно випустило чотири торпеди по двох ворожих вантажах – три з них влучили у ціль. Після цього у субмарини лишилося лише дві торпеди і їй наказали повернутися на базу.

Судно мало прибути у Мідвей 7 березня. Проте навіть три тижні потому U.S.S. Grayback ніхто не бачив. 30 березня 1944 року одну з найбільш успішних американських субмарин, якій вдалося сумарно потопити понад 10 суден, було визнано втраченою.

Що сталося з субмариною

Довгі 75 років сім'ї 80 загиблих моряків, що були на борту субмарини, не знали напевне, що саме сталося з їхніми родичами. Після війни ВМС США намагалися систематизувати відомості про те, як саме було втрачено 52 їхні субмарини.

Ці дані увійшли до книжки з історії, виданої 1949 року, де було зазначено ймовірне місцерозташування суден. У праці йшлося про те, що субмарина Grayback, ймовірно, похована в океані у 180 кілометрах на південний схід від Окінави. Проте це виявилося не зовсім так.

Неточність помітив 2018 року японський дослідник Ютака Івасакі, пише The New York Times. Він переглянув військові записи Імператорського флоту Японії часів Другої світової війни і виявив радіозапис від 27 лютого 1944 року, у якому йшлося про те, що бомбардувальник на базі носія Nakajima B5N скинув 500-фунтову бомбу на американський підводний човен. Унаслідок “прямого удару субмарина вибухнула і опустилася на дно”. Повідомлялося також, що ніхто не вижив.

Tim Taylor/Lost52 Project

Примітно, однак, що координати, за якими нібито затонуло судно, зовсім не відповідали тим, які мали ВМС США.

“У записі повідомляється і ширина, і довгота атаки, і це можна чітко почути”, – зазначив Івасакі. Він акцентував увагу на тому, що вони були віддалені від вказаних американцями на півтори сотні кілометрів.

Блоги

Як ключ і жадібність втопили "Титанік"

Юрій Гудименко

Робота Івасакі зацікавила підводного дослідника Тіма Тейлора, що займається пошуками субмарин, втрачених американцями протягом Другої світової війни. У 2010 році він знайшов своє перше судно – USS R-12 поблизу міста Кі-Вест у Флориді, після чого заснував проєкт Lost 52 Project, щоб відшукати решту суден.

Після отримання нових відомостей про можливе розташування субмарини Grayback, Тейлор разом з командою вирушив на її пошуки. Дослідники вирушили від Гаваїів у напрямку острова Окінава та дісталися вод Японії у червні 2019 року.

Tim Taylor/Lost52 Project

Шукали затонуле судно за допомогою автономного підводного транспортного засобу, що працює як підводний безпілотник. 5 червня, на глибині у понад 400 метрів, фахівці зафіксували аномальні показники на дні океану.

А вже наступного дня спеціалісти з надпотужними камерами занурилися у воду та побачили обриси субмарини. На заіржавілому корпусі красувався напис: “U.S.S. Grayback”. Судно було розташоване на відстані 92 кілометри на південь від Окінави.

Читайте також:

2019-го року на воду зійде точна копія легендарного "Титаніка"

“Це було чудово. Усі були у піднесеному настрої. Проте потім ми усвідомили, що тут поховано 80 людей – це протверезило”, – зазначив Тейлор у коментарі the Washington Post.

Знахідка Lost 52 Project остаточно вирішила питання про те, що саме трапилося з легендарним судном, яке затонуло 75 років тому. Так, було знайдено корпус корабля, а приблизно на відстані 100 метрів від нього – палубу субмарини, яку підірвали під час бомбардування. Щоб віддати шану загиблим на судні, Тейлор та команда вирішили провести невелику церемонію, по черзі назвавши імена всіх померлих моряків.

Відео

Рештки Титаніка, які лежать на дні океану, активно руйнують корозія та бактерії

Вперше за 14 років дослідники навідались до затонулих рештків лайнера і були шоковані тим, наскільки швидко його руйнують час та бактерії . Він пролежав 107 років на глибині 3750 метрів. Його невпинно атакують потужні течії, сольова корозія та бактерії. Вже за два десятиліття корабель може зовсім зникнути.  

ТСН. 19:30

22 серпня 20:40

Источник: www.tsn.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *