Угода на 2,5 мільярда доларів за кошти платників податків для порятунку Tomago Aluminium позиціонується як порятунок для австралійської алюмінієвої промисловості, але її висока вартість змушує деяких ставити під сумнів, чи відповідає вона найкращим інтересам платників податків.
Коаліція назвала цю угоду свідченням “провалу” політики досягнення нульових викидів, тоді як Партія зелених вимагає, щоб уряд мав частку в операціях алюмінієвого заводу.
За прогнозами, спільна угода про фінансування дозволить заводу працювати ще щонайменше десять років.

Угода, оголошена Ентоні Альбанезе та Крісом Міннсом, обійшлася платникам податків у 2,5 мільярда доларів. (ABC Newcastle: Bridget Murphy)
Угода на 2,5 мільярда доларів, яка фінансується платниками податків для порятунку Tomago Aluminium, позиціонується як порятунок для робітників Хантера та австралійської алюмінієвої промисловості, але її висока вартість змушує деяких ставити під сумнів, чи відповідає вона найкращим інтересам платників податків.
Прем’єр-міністр Ентоні Альбанезе та прем’єр Нового Південного Уельсу Кріс Міннс відвідали регіон Хантер сьогодні, щоб оголосити про угоду робітникам.
Наприкінці минулого року Tomago, найбільший в Австралії алюмінієвий завод, оголосив, що йому доведеться закрити свої двері після закінчення поточного контракту на постачання енергії у 2028 році.
Тоді завод посилався на зростання вартості вугільної енергії та відсутність надійної відновлюваної енергетичної інфраструктури для живлення своїх потужних цілодобових операцій.
Порятунок для робочої сили
Ден Лайнс працює інженером-електриком на заводі Tomago протягом 20 років і є старшим делегатом Профспілки електротехнічних робіт.
“Тут працює майже 200 спеціалістів, що складаються з електриків, слюсарів, котельників та механіків обладнання”, – розповів він ABC Newcastle Breakfast.
“Ми готуємо справді чудових майстрів.”

Ден Лайнс працює на заводі Tomago понад 20 років. (ABC Newcastle: Bridget Murphy)
Підприємство, яке працевлаштовує близько 1000 робітників, відоме своєю програмою для учнів, яка пропонує навчання та розвиток у різних галузях і є дуже конкурентною.
Згідно з угодою, оголошеною напередодні, державний та федеральний уряди нададуть заводу дешевшу електроенергію на паритетних засадах, що дозволить йому працювати щонайменше ще десять років.
Водночас власники заводу Rio Tinto інвестують щонайменше 1,1 мільярда доларів, зокрема 100 мільйонів доларів на подальше зневуглеродження виробництва.
Пан Лайнс зазначив, що збереження роботи Tomago забезпечить майбутній потік кваліфікованих виробничих кадрів у час, коли галузь переживає труднощі.
“У нас зараз досить молодий колектив, який проходить навчання в компанії”, – сказав він.
“Можу сказати, що вони всі з нетерпінням чекають на довгу кар’єру, а тривала кар’єра в Tomago — це досить винагороджувана справа.”
Угода — “провал” досягнення нульових викидів
Федеральна опозиція розкритикувала пакет підтримки уряду, заявивши, що це свідчить про провал його політики відновлюваної енергетики.
“На жаль, це спричинено руйнівною політикою Лейбористської партії щодо досягнення нульових викидів”, – сказав лідер опозиції Ангус Тейлор.
“Єдиний спосіб зберегти виробництво в країні — це державні субсидії.”
“Це визнання провалу на два з половиною мільярди доларів”, – додав він.

Ангус Тейлор стверджує, що порятунок свідчить про провал енергетичної політики уряду. (ABC News)
Тоні Вуд, старший науковий співробітник Інституту Греттена з питань енергетики та зміни клімату, зазначив, що перехід заводу на відновлювану енергію є хорошою ідеєю теоретично, але залишається невизначеність щодо довгострокової життєздатності алюмінієвої промисловості.
“Перехід на відновлювану енергію має сенс, але він також має бути комерційно вигідним”, – сказав він.
“Великий ризик полягає в тому, що через 10 років він все ще не буде комерційно життєздатним, і тоді виникне питання про продовження фінансування.”
Прем’єр-міністр наполягає, що угода відповідає “найкращим інтересам” країни та забезпечить більше відновлюваної енергії для штату.
Після завершення очікується, що домовленість призведе до введення додаткових 3 гігават відновлюваної потужності, розподіленої по всьому Новому Південному Уельсу.

Виникли запитання щодо довгострокової життєздатності австралійського виробництва алюмінію. (ABC Newcastle: Anthony Scully)
Заклики до державної частки
Партія зелених також розкритикувала угоду, ставлячи під сумнів справедливість субсидування державою прибуткової приватної компанії.
Гірничодобувний гігант Rio Tinto минулого року отримав прибуток після оподаткування в розмірі 10 мільярдів доларів, згідно з його останнім річним звітом.
Вартість його загальних проектів з видобутку алюмінію та літію також зросла на 1 мільярд доларів, до 4,6 мільярда доларів.

Зелені вимагають, щоб уряд мав частку в алюмінієвому заводі. (ABC Newcastle: Ben Clifford)
З огляду на мільярди доларів, що витрачаються на цю угоду, Партія зелених закликає федеральний уряд отримати частку в операціях алюмінієвого заводу.
“Ці компанії, які заробляють мільярди, скаржаться на збитки, коли ціни на енергію зростають, а потім очікують, що уряди будуть рятувати їх за рахунок громадських коштів”, – заявила сенаторка від Партії зелених Пенні Аллман-Пейн.
“Справедливо, щоб за цю частку громада отримала свою вигоду.”
