Як арештували найвідомішого наркобарона у світі.
12 лютого 2019 у США винесли обвинувальний вирок найвідомішому наркобарону у світі – Хоакіну Гусману, також відомому під псевдонімом Ель Чапо.
Протягом понад 20 років він був найбільш розшукуваним злочинцем США. 2013 року чиказька Комісія з кримінальних злочинів назвала його “ворогом суспільства номер один”. Раніше такий “титул” отримував лише Аль Капоне.
Серед злочинів наркобарона – міжнародна торгівля наркотиками, відмивання грошей та численні вбивства. За попередніми підрахунками, Гусман ввіз до Сполучених Штатів 150 тонн кокаїну на суму в 14 мільярдів доларів.
Злочин на мільйон: найвідоміші наркобарони у світі
Ель Чапо заслужив своєрідне звання “невловимого” злочинця. Він двічі втікав із мексиканських в'язниць суворого режиму за допомогою непересічних схем. У січні 2016 року його арештували втретє. Це відбулося у Мексиці, після чого злочинця естрадували до США.
Три роки потому, у лютому 2019-го, наркобарону нарешті оголосили обвинувальний вирок – Гусмана визнали винним за всіма звинувачення.
Розповідаємо, хто такий Ель Чапо, як тривала майже 30-річна операція з його арешту, а також, хто претендує на його “трон”.
Хто такий Ель Чапо
Хоакін Гусман потрапив у наркоторгівлю завдяки дядьку, що займався транспортуванням наркотиків і посприяв тому, щоб племінника прийняли до банди Ектора Саласара. Остання працювала на картель Гвадалахари.
Псевдонім Ель Чапо (Коротун) злочинець отримав через свій невеликий зріст, який становив усього 164 см.
Кримінальна кар'єра Гусмана розвивалася стрімко. У 1980-х роках він вже особисто працював разом з очільником картелю, наркобароном Мігелем Анхелем Феліксом Гальярдо.
Той назначив Гусмана керівником логістичних операцій: він завідував поставками наркотиків у Колумбії. Після арешту Гальярдо 1989 року картель Гвадалахари розпався на три – тіхуанський, Хуареса та Сіналоа. Останній опинився під владою Гусмана і контролював поставку наркотиків до США, зокрема, Каліфорнії та Арізони.
Світ почув про Гусмана 1993 року, коли унаслідок перестрілки в аеропорту Гвадалахари загинув кардинал Хуан Хесус Посадас Окампо. У священика всадили 14 куль. Кілери, причетні до вбивства, стверджували, що вони цілилися в Ель Чапо.
Два тижні потому поліція арештувала Гусмана у Гватемалі та екстрадувала його до Мехіко. Його присудили 20 років в’язниці за вбивства та транспортування наркотиків.
Однак зв’язки злочинця у країні були настільки сильними, що протягом його перебування у в’язниці Ель Чапо, за даними мексиканських ЗМІ, вдавалося провести усередину коханок, проституток та “Віагру”. Зрештою, 2001 року наркоторговець підкупив працівників в’язниці та втік з неї, сховавшись у кошику з брудною білизною.
Влада США та Мексики разом з Інтерполом оголосила Ель Чапо у розшук. За інформацію, що могла посприяти арешту Гусмана, американці обіцяли 5 мільйонів доларів.
Associated Press
Протягом 2004-2013 років картель Сіналоа тероризував усі великі мексиканські міста, розташовані поблизу кордону з США. Протягом одного з нападів головорізи навіть залишили просто неба спаплюжені тіла 14 чоловік разом з запискою “Не забувайте, що ваш справжній татко – я”, підписану іменем Ель Чапо.
Вдруге відомого наркоторговця спіймали 22 лютого 2014 року. Арешт відбувся без єдиного пострілу. Та вже 11 червня 2015 року наркобарон зухвало втік з мексиканської в’язниці суворого режиму за допомогою величезного підземного тунелю довжиною у півтора кілометра.
Втеча була ретельно спланованою – тунель мав вентиляцію, освітлення та сходи, а вихід з нього був прихований будівництвом. Усередині на наркобарона навіть чекав мотоцикл.
Як спіймали наркобарона
Проте свобода тривала недовго. Вже у січні 2016 року Гусмана відстежували до квартири в місті Лос-Мочис штату Сіналоа, куди він нещодавно переїхав. Унаслідок рейду було вбито п’ять охоронців наркобарона.
Сам Гусман учергове спробував втекти через потаємні двері у шафі, що вели до підземного тунелю під будинком. Група захоплення знала про тунель і йшла за ним, хоч частина військових були змушені лишитися, щоб відбиватися від головорізів Ель Чапо.
Супроводжував Гусмана один з його найжорстокіших убивць – Чоло Іван. Він, погрожуючи зброєю, викрав автівку у водія таксі. Останній майже одразу повідомив про те, що транспортний засіб поцупили. Зловмисники були змушені відібрати у пенсіонерки інше авто. Та це відбулося на очах у мексиканської поліції і злочинців заарештували, перш ніж вони змогли зрушити з місця. Рік потому Ель Чапо екстрадували до США.
Це стало кульмінацією майже тридцятирічного розслідування. Один з найзагрозливіших очільників кримінального світу, який так пишався своєю невловимістю, ніяк не очікував цього арешту.
“Він більше не був головним. Він втратив контроль, – зазначив в інтерв’ю CNN Рей Донован (Ray Donovan), спеціальний агент, що очолював спільну операцію 22 агентств з захоплення зловмисника. – Він опинився поза межами Мексики, на американській землі. І, як на мене, відчуття поразки, яке ми відчували минулого разу, коли він утік, це те, що він відчував, коли ми його спіймали”.
Мексиканська влада ж зазначає, що Гусмана спіймали значним чином завдяки журналісту Шону Пенну, який взяв у наркобарона інтерв’ю для видання Rolling Stones 2016 року.
Журналістський матеріал з’явився на сайті через день після арешту наркобарона і одразу спричинив бурхливу дискусію. У ньому Гусман відверто розповідає про те, що поставляє більше героїну, метамфетаміну, кокаїну та марихуани ніж будь-хто у світі та має безліч підводних човнів, літаків, вантажівок та кораблів.
Спецпроекти
Темний бік Бразилії: мафія, вбивства і наркотрафік
“Якщо б не було попиту, не було б і продажів, – казав Гусман про наркотрафік, – правда полягає у тому, шо споживання наркотиків постійно зростає. Тому зростають і продажі”.
Світові видання сперечалися щодо того, чи доцільно давати злочинцю таку платформу для самовираження та ще й давати йому переглядати текст перед виходом матеріалу.
Цікаво, що сам Шон Пенн заперечує свою причетність до арешту Ель Чапо:
“Існує міф, нібито моя зустріч з Ель Чапо була “ключовою” для його арешту. Проте ми зустрічалися задовго до того, як його схопили, у зовсім іншому місці”, – зазначив журналіст у коментарі The Guardian.
Обвинувальний вердикт
Суд над Хоакіном Арчивальдо Гусманом Лоерою розпочався у листопаді 2018 року. Процес тривав три місяці. Наркобарона підозрювали у постачанні до США наркотиків з Мексики та 33 вбивствах.
На процесі виступили 56 свідків. Примітно, що 14 з них раніше були раніше поплічниками наркобарона, але погодилися на співпрацю зі слідством в обмін на пом’якшення вироку.
Завдяки їм з’ясувалося чимало моторошних деталей. Так, свідок під кодовим іменем CW1 розповів, що наркобарон любив ґвалтувати неповнолітніх дівчат. За його словами, той називав їх “вітамінами”, які “давали йому життя”.
Факт підтвердив також колишній товариш Ель Чапо Алекс Сифуєнтес. Він зізнався, що коли мешкав разом з Гусманом протягом 2007-2008 років, вони купували за 5 тисяч доларів та ґвалтували неповнолітніх дівчат. Жертвам також підмішували у напої білий порошок.
Associated Press
Картель також неодноразово давав хабарі політикам. За словами Сифуєнтеса, навіть мексиканський президент Енріке Пенья Ньєто отримував від Гусмана хабар у розмірі ста мільйонів доларів.
За попередніми підрахунками, Гусман ввіз до Сполучених Штатів 150 тонн кокаїну. Дохід від наркоторгівлі був настільки великим, що 2009 року він навіть потрапив до списку найбагатших людей планети Forbes.
12 лютого наркобарону винесли обвинувальний вердикт. Його визнали винним за всіма 10 пунктами обвинувачення, серед яких участь у кримінальній організації, змова з метою відмивання доходів від наркоторгівлі, міжнародне розповсюдження кокаїну, героїну, марихуани та інших наркотиків, а також використання вогнепальної зброї. Присяжні радилися 34 години протягом шести днів.
17 липня 2019 року наркобарону оголосили вирок – його засудили до довічного ув'язнення.
Що буде з картелем
Проте арешт Гусмана є радше символічною перемогою, аніж справжнім досягненням. Адже картель Ель Чапо наразі продовжує процвітати.
“Картель Сіналоа продовжує функціонувати з тією самою могутністю та розмахом, – зазначив у коментарі CNN Майк Віджил, колишній очільник відділу міжнародних операцій американського Управління з боротьби з наркотиками. – Це досі наймогутніша у світі організація, що займається торгівлею наркотиками”.
За відсутності Коротуна діяльністю картелю керує його поплічник Ізмаель Замбада (Ель Майо).
За словами Брюса Беглі, експерта з мексиканських картелів Університету Маямі, якщо усунути «Короля» на кшталт Ель Чапо, це не означає, що діяльність кримінальної організації припиниться.
Associated Press
Наркоторгівля у Мексиці існує значним чином завдяки корупції на різних рівнях – від поліції та війська до держслужбовців. І арешт Гусмана не поклав цьому край.
До того ж, Ель Чапо та Замбада надали автономію приблизно 120 організаціям, контрольованим картелем – так званим “картелітос”. І відстежити їхню діяльність досить складно.
Арешт Гусмана становить ще одну небезпеку. Його заступнику, Замбалі, вже виповнилося 70 років. Якщо він загине або його арештують, сини Ель Чапо навряд чи зможуть втримати владу у своїх руках. Вони ніколи раніше не мали досвіду керування організацію.
Наразі стрімко розвивається також можливий супротивник картелю Сіналоа–Халіско–Нове покоління. Група відділилася від картелю Гусмана 2010-го. Її лідером є Рубен Осегера Сервантес, відомий як “Ель Менч”. Тож з впевненістю можна сказати лише одне – арешт Ель Чапо призведе до нової хвилі кровопролиття та переділу влади.