Росіяни постійно влаштовують засідки: як НРК рятують військових та цивільних


НРК рятують життя військових і цивільних осіб / Колаж 24 Каналу
Наземні роботизовані комплекси (НРК) нині рятують велику кількість життів військовослужбовців, евакуюючи поранених. Окрім цього, вони виконують багато інших важливих завдань на фронті. Водночас НРК надають допомогу й цивільному населенню у прифронтових районах.
Бійці 13-ї бригади Національної гвардії “Хартія” нещодавно врятували життя чоловікові. Вони вивезли його у безпечне місце під обстрілами та прицілом ворожих дронів. Про історію евакуації мирного жителя за допомогою НРК розповіла кореспондентка 24 Каналу з Харкова Анна Черненко.
Ювелірна операція операторів НРК
Операцію з евакуації провели українські військові на півночі Харківської області – у районі Липців, куди вже не добираються швидкі.
Завдяки бійцям, патрульній поліції та іноземному роботизованому комплексу вдалося вивезти 61-річного чоловіка, у якого був інсульт.
Ця операція тривала годину, але зазвичай подібні евакуації можуть бути значно довшими, адже територія обстрілюється дронами. Для операторів НРК це ювелірна робота, адже потрібно як не потрапити під удар, так і довезти пораненого чи хворого цивільного.

Не пропустіть жодної важливої новини Підпишіться на 24 Канал у Telegram Додати
Військовослужбовець 13-ї бригади Нацгвардії “Хартія” з позивним “Гурні” зазначив, що до батальйону надійшло повідомлення про цивільного поблизу Липців, який потребував евакуації.
Чоловік перебував у незрозумілому стані – чи то поранений, чи то просто втратив свідомість. Оскільки звичайна машина не могла доїхати через загрозу FPV-дронів, людину довелося евакуювати за допомогою НРК. Це була дуже складна операція, адже окрім FPV-дронів, існувала небезпека ударів ворожих “шахедів”, УАБ та іншого озброєння,
– пояснив “Гурні”.
Військовослужбовець 13-ї бригади Нацгвардії “Хартія” з позивним “Мінер” згадав, що чоловік, якого потрібно було евакуювати, перебував у дуже важкому стані. Його стан був невідомий: він то приходив до тями, то знову втрачав свідомість, а зв’язку для нормального спілкування з ним не було.
Дороги бувають різні, і маршрути потрібно обирати безпечніші, бо ворожі дрони полюють постійно. У таких ситуаціях завжди страшно, бо є відчуття, ніби в разі невдачі ти будеш винним у загибелі людини,
– зазначив військовослужбовець.
Однак, цивільного вдалося евакуювати. Його одразу передали медикам, і його історія закінчилася благополучно.
13-та бригада Нацгвардії “Хартія” проводить збір коштів у розмірі 200 тисяч гривень на засоби зв’язку для наземних роботизованих комплексів батальйону оперативного призначення. Цей збір є дуже важливим, адже кожен НРК замінює людину і знижує ризики для бійців. Міноборони навесні 2026 року повідомляло, що використання НРК зросло втричі, а понад 21 тисяча місій була виконана саме завдяки таким комплексам. Йдеться про евакуацію, логістику, доставку вантажів, а також про бойові операції, які часто можна розкрити лише з великим запізненням. Долучитись до збору можна за цим посиланням.
Також важливим є повсякденне використання НРК, адже воно полегшує життя військових та знижує ризики для тих, хто перебуває на другій лінії. Водночас операції з доставки генераторів, продуктів чи боєприпасів на першу лінію – ще складніші.
Командир підрозділу НРК 13-ї бригади Нацгвардії “Хартія” з позивним “Купа” розповів, що НРК використовують першочергово для логістики на першій, другій і третій лініях, евакуації поранених, евакуації загиблих та надання допомоги цивільним у постачанні продовольством.
У “Хартії” розповіли, як НРК рятує життя військовим та цивільним: дивіться відео
Перед виїздом, уточнив він, завжди потрібна інформація про стан пораненого, аби зрозуміти, з якою швидкістю можна їхати. Якщо стан дуже важкий, рух – обережний. Зв’язок ведеться через дрон, і стан людини постійно уточнюють. Якщо на маршруті виникають проблеми, є точка, куди можна заїхати. Залежно від ситуації, у військових буває 5–6 виїздів на місяць, а буває і нуль.
Росіяни постійно полюють, влаштовують засідки, відстежують певні ділянки доріг. Ми використовуємо антидронову сітку, яка не раз рятувала: були випадки, коли ворожі дрони потрапляли в неї та заплутувалися. Бувало й так, що FPV вдавалося уникнути, просто змінивши траєкторію руху в останній момент,
– підкреслив командир підрозділу НРК.
Він також згадав, що одного разу “шахед” не вибухнув біля позиції, і його поклали на НРК та вивезли разом із провізією. Іншого разу доставили на позиції навіть суші та піцу, коли допомагали розвідці дістати дрон, що застряг.
Источник: www.24tv.ua
